Романтизмот во народната новокомпонирана песна

Меѓу новокомпонираните народни песни најзначајно место и по бројност и по мотивската  разновидност заземаат љубовните песни. Тие во својата содржина ја опеваат љубовта со сите нејзини пројави блиски до интимните случувања на слушателот. Композицијата на овие песни е мошне едноставна бидејќи тие не оформуваат фабула, туку разоткриваат израз на силни чувства и душевни состојби. Додека се слушаат, пленат со силината на чувствата и богатството на стилско-изразни средства и облици. Од богатата музичка продукција чести се песните во кои вљубувањето и љубовното разочарување создаваат извонредно богата сижетика. При нивното изведување слушателот ги споделува личните доживувања со јунакот и неговото субјективно расположение. Едноставно речено... Љубовната песна пее за сите нас. Оваа одлика ì вдишува вонвременска димензија и незаборав. Дел од новокомпонираните љубовни песни за кус период стануваат понародени и живеат во свеста на слушателот долги години од денот на нивната промоција. Една од најелегичните љубовни ...
| | веќе видена | слични

Останато

По повод патрониот празник на ООУ „Климент Охридски“, делегација од Општина Прилеп предводена од градоначалникот Илија Јованоски и од училиштето викендов ...
сите 162 | | | веќе видена

Во врска со објавената колумна „Кој му ги сокри папучите на Иванов” на Сашо Орданоски, во која авторот тврди дека претседателот на Република Македонија, д-р ...
сите 203 | | | веќе видена

„Некој знаел дека ќе се случи она што се случи на 27 април и не беше присутен. Немаше друга причина одредени претседатели на политички партии да не бидат ...
сите 142 | | | веќе видена

Градоначалникот Шилегов да внимава што зборува, му порачаа здравствените работници кои во моментов му се премногу бесни на скопскиот градоначалник. Во изјавите ...
сите 90 | | | веќе видена

Владата на Р. Македонија како овластен предлагач за уставни измени во рок од два дена треба да достави сублимиран извештај од јавните дискусии за главните ...
сите 203 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Романтизмот во народната новокомпонирана песна

Од:
До кого (е-маил):
Порака: