Пандев над пет години без гол во квалификации

По натпреварот со Велс, против кој не не реализира стопроцентна шанса во 73. минута, постот на Горан Пандев во фудбалската репрезентација на Македонија на квалификациските натпревари сега е пет години и еден месец. Последен пат во едни квалификации капитенот погоди на 10 септември 2008 година против Холандија, кога намали на 1:2 од пенал во 77. минута од мечот во Скопје на патот кон Европското првенство 2010. Од вкупно 26 погодоци на 75 средби, вклучувајќи ја и оваа со Велшаните, напаѓачот на Наполи само осум има постигнато на квалификациски дуели. Пет од нив даде во квалификациите за СП 2006, два во кампањата за ЕП 2008 и споменатиот против „лалињата“. Од нив, пак, три отпаѓаат на дуелите со Ерменија, по два со Андора и со Холандија и еден со Чешка. Последниот од 18. голови на пријателските натпревари Пандев го постигна во победата од 3:0 против Данска во Скопје на 6 февруари годинава.
| | веќе видена | слични

Екипата на Наполи добра ја започна оваа сезона како во домашното првенство така и во Лигата на шампионите и ги оправдуваат очекувањата на своите фанови. Во серија А „наполитанците“ се на втората позиција со 19 бодови, додека во ЛШ имаа половичен успех, една победа и еден пораз. За овие почетни успеси на тимот како и за квалитетната и напаѓачка игра е заслужен и тренерот Рафаел Бенитез кој кормилото на оваа екипа го презема ова лето од Валтер Мацари. Тој во интервју за „Република“ истакнал дека е среќен поради тоа што во екипата има играчи како нашиот Горан Пандев и Словакот Марек Хамшик . - За мене најважни се фудбалерите кои играаат добро и можат добро да ги поврзат последните две линии. Како Џанфранко Ѕола на времето, или пак сега Мата. Јас ги имам Марек Хамшик и Горан Пандев во овој дел и затоа можам да бидам задоволен, - изјавил Шпанецот. Наполи веќе во петок во дербито и гостува на Рома, на првопласираната екипа која досега има 7 победи во исто толку натпревари, но и само два бода повеќе од составот на ...
| | веќе видена | слични

Македонската фудбалска репрезентација утревечер од 20 часот и 30 минути ќе го доигра последниот натпревар во квалификациите за Светскиот шампионат во Бразил. По поразот во Велс во петокот нашиот состав е на дното на табелата во Групата А, а средбата со Србија треба да не искачи место погоре. В.Д. селекторот Зоран Стратев за дуелот во Јагодина нема да може да смета на капитенот Горан Пандев кој е ослободен поради обврски со Наполи, како и на Ванче Шиков кој неможе да настапи поради жолтите картони, што дополнително ја намалува шансата за избегнување на последното место во овој квалификациски циклус. На натпреварот во Скопје Македонија ја победи Србија со 1-0.
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонската фудбалска репрезентација вчера одржа уште еден тренинг пред гостувањето во Јагодина каде утре ќе го одиграме последниот квалификациски дуел за СП во Бразил со домашната селекција на Србија. На оваа средба ќе играме без капитенот Пандев кој се врати во Неапол за дербито со Рома и казнетиот Шиков. Мирко Ивановски нема повреда и е подготвен да го даде максимумот. Нашите најдобри фудбалери за Србија ќе отпатуваат во вторник со автобус и ќе се сместат во Ниш бидејќи во Јагодина каде се игра натпреварот нема соодветно хотелско сместување. Избраниците на селекторот Зоран Стратев за да избегнат дополнителен замор единствениот тренинг пред мечот ќе го одржат во Ниш и директно ќе отпатуваат на квалификацискиот дуел во вторник. Јагодина е одалечена од Ниш околу 100 километри.Ова ќе биде првпат Јагодина да биде домаќин на квалификациски репрезентативен меч. Останатите средби Србија како домаќин ги одигра во Белград и Ниш.Забрането е копирање и преобјавување на содржини објавени на А1он, делумно или во ...
| | веќе видена | слични

Македонската фудбалска репрезентација утре без ниту еден тренинг на стадионот во Јагодина ќе го игра последниот натпревар од квалификациите за Светското првенство. Селекторот Зоран Стратев за последниот натпревар нема да може да смета на капитенот Горан Пандев, кој е ослободен од обврските на барање на неговиот клуб Наполи, кој игра дуел со Рома во петок. Поради жолти картони нема да може да настапи и Ванче Шиков, а претходно поради повреда откажа Иван Тричковски. - Србија е квалитетен состав и ќе биде тоа тежок натпревар. Фудбалерите на оваа репрезентација играат во силни европски лиги. Ние доколку сакаме да стигнеме до позитивен резултат ќе мора да ја подобриме реализацијата бидејќи со Велс и покрај добрата игра имаве слаба реализиација. Мора да одиграме поодговорно и дисциплинирано доколку сакаме да го избегнеме последното место во групата – истакна Стратев. Македонија денеска со автобус заминува за Србија, а на патот до Јагодина нашата селекција ќе биде стационирана во Ниш, од каде утре ќе замине за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На барање на Наполи, Горан Пандев нема да го одигра последниот меч на нашата селекција од мундијалските квалификации утре против Србија, за да биде подготвен за дербито од Серија А со лидерот Рома во петок. Вакво барање клубот од Неапол упатил и до Швајцарската репрезентација кои обезбедија настап во Бразил, и побарале да ги ослободат од обврските Инлер, Бехрами и Џемаили. Покрај Пандев, средбата во Јагодина ќе ја пропуштат и дефанзивецот Ванче Шиков поради жолти картони како и Мирко Ивановски и Иван Тричковски поради повреда. (Крај)
| | веќе видена | слични

Експедицијата на македонската репрезентација денеска со автобус заминува во Србија на дуелот со нашиот северен сосед кој утре ќе се игра во Јагодина. Она што е интересно, нашата селекција нема да одржи ниту еден тренинг на стадионот каде што ќе се игра натпреварот. Наместо тоа, репрезентацијата ќе биде сместена во Ниш, и таму можеби ќе одржи еден тренинг. Вториот план е да се одржи еден тренинг во Скопје и потоа да се замине во Ниш. Утре експедицијата заминува во Јагодина, град кој е 100 километри оддалечен од Ниш. Веднаш по натпреварот репрезентативците и стручниот штаб се враќаат во Скопје, а веќе в среда сите репрезентативци заминуваат во своите клубови, освен Шиков и Пандев, кои заминаа порано во Украина односно Италија и нема да играат на последниот квалификациски натпревар. Селекцијата во Ниш ќе биде сместена во хотелот „Гранд“. Инаку, во Ниш во вторник како предигра на сениорите, натпревар ќе одиграат и ветераните на Србија со ветераните на Македонија.
| | веќе видена | слични
4 копии

Капитенот на македонската фудбалска репрезентација Горан Пандев нема да патува и да настапи на дуелот во вторник во Јагодина против Србија. По барање на неговиот клуб Наполи, македонскиот репрезентативец најверојатно ќе биде ослободен од обврските бидејќи неговата екипа дербито од Серија А со Рома го игра во петок. Вакво барање тренерот на Наполи Рафаел Бенитез и раководството на клубот имаат упатено и до другите репрезентативци од овој клуб, кои во вторник треба да играат репрезентативни дуели кои се без поголема важност за исходот во групите. Во нашата репрезентација натпреварот со Србија ќе го „прескокне“ и центрахалфот Ванче Шиков, кој на дуелот во Кардиф го доби вториот жолт картон. Капитенот на македонската фудбалска репрезентација Горан Пандев нема да патува и да настапи на дуелот во вторник во Јагодина против Србија. По барање на неговиот клуб Наполи, македонскиот репрезентативец најверојатно ќе биде ослободен од обврските бидејќи неговата екипа дербито од Серија А со Рома го игра во петок. Вакво ...
| | веќе видена | слични

Фудбалскиот клуб Наполи побара од ФФМ капитенот на македонската репрезентација, Горан Пандев да биде ослободен од репрезентативните обврски на последниот натпревар од квалификациите на пласман на Мундијалот следната година. ФФМ ја одобри молбата на Наполи и Пандев нема да настапи на натпреварот против Србија во Јагодина, кој ќе се одигра утре. Причината за молбата е физичката кондиција на фудбалерот, за тој да биде подобро подготвен за петочниот натпревар на Наполи против Рома. Македонија по поразот од Велс ги загуби сите шанси за пласман во баражот од мундијалските квалификации, а во петок тимот предводен од Рафаел Бенитез го очекува тежок натпревар на гостински терен против лидерот на табелата Рома. На натпреварот против Србија нема да настапи и Ванчо Шиков поради суспензија од два жолти картони.
| | веќе видена | слични

Српските репрезентативци како што нагласуваат во пресрет на утрешниот натпревар со нашата селекција во Јагодина, цврсто се решени да ни се реваншираат за поразот на првата меѓусебна средба во Скопје. „Квалификациите треба да ги завршиме на најдобар можен начин, а тоа секако е со победа. Подготвени сме да одиграме сериозен натпревар затоа што за прв пат играме во Јагодина и сакаме да ги израдуваме овие навивачи. Во текот на целите квалификации игравме добро, но немавме среќа на некои натпревари. Загубивме од Македонија во Скопје и сега сме подготвени да им вратиме за тој прв пораз“ - вели напаѓачот Стефан Шчеповиќ. Исто е размислувањето и на фудбалерот од средниот ред Лука Миливојевиќ. „Играме во својата земја, се надевам пред преполни трибини, и секако единствените размислувања се да дојдеме до победата. Сакаме да ги завршиме овие квалификации со победа“ - истакнува Миливојевиќ. Натпреварот со Србија во Јагодина го играме утре од 20:30 часот. Македонската репрезентација ќе биде без капитенот Горан ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Таткото на Шериф Шекат, кој изврши напад во близина на Божиќниот саем во Стразбур во вторникот, вели дека неговиот син ги поддржувал ставовите на ...
сите 293 | | | веќе видена

Лекарите и медицинскиот персонал го прекинуваат протестот на скопските клиники поради најавеното поскaпување на паркингот затоа што премиерот Зоран Заев им ...
сите 164 | | | веќе видена

Главниот град на Унгарија заживеа во новогодишна атмосфера. На температури под нулата, околу разиграниот Дунав се замрзнуават спомените на илјадниците туристи. ...
сите 208 | | | веќе видена

Со презентација на дополнителни докази од вештачењето на мобилните телефони на обвинетите Љубен Арнаудов, Јохан Тарчуловски… во Кривичниот суд почна рочиштето ...
сите 247 | | | веќе видена

Законот за амнестија ниту утре нема да биде пред пратениците. Предлог-текстот е подготвен, но треба да го разгледаат и усвојат партиските органи и правните ...
сите 157 | | | веќе видена

Во посета на повредените македонски граѓани во болницата во Лесковац, вечерва пристигна генералниот секретар на Владата, Драги Рашковски.Три лица загинаа, маж ...
сите 219 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пандев над пет години без гол во квалификации

Од:
До кого (е-маил):
Порака: