Од ергенска вечер во смрт: ова е досега најтрагичната сообраќајка во Скопје

Прославата на ергенска вечер на нивен пријател завршила кобно за братучедите Александар и Борче Стаиќ, за Горан Ѓоргиев, Живко Колев и Филип Биркаш, сите на возраст од 27 и 28 години. Првите резултати од увидот покажуваат дека шоферот Александар Стаиќ го возел „БМВ“-то со повеќе од 200 километри на час.Александар, Борче и Горан се од скопската населба Кисела Вода, а Живко и Филип од Гази Баба.Полицијата соопштува дека оваа сообраќајка е најтрагичната несреќа на територијата на градот Скопје. Се очекува Градот утрешниот ден да го прогласи за ден на жалост.Сообраќајната несреќа се случила во три часот по полноќ откако возачот ја загубил контролата над „БМВ“-то и директно удрил во ѕидот кај гаражата од објектот на пазарната инспекција на Јужен булевар кај Рампа.Полицијата и пожарникарите едвај го извадиле распарченото возило, кое буквално се забило во ѕидот.
| | веќе видена | слични

Полицијата не соопштува нови детали што се однесуваат на трагичната сообраќајка несреќа која се случи во петокот наутро непосредно пред семафорите кај Рампа во Скопје, а во која загинаа петмина млади. Имено, од МВР не се соопштува со колкава брзина се движело возилото „БМВ“, во кое биле момчињата, но и тоа дали навистина немало кочење како што тоа го тврдеа многубројни сведоци кои се најдоа на местото на несреќата. Со оглед на тоа што отсуствуваат вакви детали што се тесно поврзани со истрагата, како неофицијални ќе останат кажувањата дека возилото се движело со брзина од 200 километри на час, а непостоењето траги на асфалтот претпоставува дека немало кочење, односно дека возилото само излетало од патот и, за жал, завршило во подземните простории на Државниот пазарен инспекторат. Инаку, истрагата за овој случај треба да каже дали момчињата, со оглед на тоа што се враќале од прослава, биле под дејство на алкохол. Нашите сознанија велат дека одговорите на овие прашања ќе следуваат дури откако истражниот ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Другари, пријатели, познаници пишуваат проштални зборови на Фејсбук под фотографија на која се петте млади момчиња кои трагично загинаа во сообраќајната несреќа кај „Рампа".„Голем дел од животот го поминавме заедно, се дружевме, растевме… со некого подолго, со некого пократко… но сеедно… ве сакам сите! Борче, Аце, Горан, Филип и Жиле – сите сте дел од моето детство и од мојот живот, така и ќе остане! Засекогаш ќе живеете во сите нас и вечно ќе ни недостигате!! Почивајте во мир!!!“.Александар и Борче Стаиќ, Горан Ѓоргиев, Живко Колев и Филип Биркаш, вчера беа погребани на гробиштата во Скопје. Имаа меѓу 26 и 28 години, а двајца од загинатите беа братучеди.
| | веќе видена | слични

Ова се само дел од коментарите под фотографијата која кружи на социјалните мрежи, на ожалостените пријатели на петте млади момчиња кои трагично загинаа во сообраќајната несреќа кај „Рампа“. Братучедите Александар и Борче Стаиќ, Горан Ѓоргиев, Живко Колев и Филип Биркаш, вчера беа погребани на гробиштата во Скопје. Сите беа на возраст меѓу 26 и 28 години, а двајца од загинатите беа братучеди. Жртвите се враќале до ергенска вечер на другар кој требало да се жени. Нашата редакција изразува сочувство до семејствата на прерано починатите момчиња.
| | веќе видена | слични

Ова се само дел од коментарите под групната фотографија од петте момчиња кои трагично загинаа во сообраќајната несреќа кај „Рампа“.Во сообраќајната несреќа, што се случи на 11-ти октомври, околу три часот по полноќ, кај Рампа во Скопје, животите ги загубија, 28-годишниот Александар Стаиќ, една година помладиот Борче Стаиќ, 28-годишниот Горан Ѓоргиев, и 27-годишните Живко Колев и Филип Биркаш.Според МВР, возилото „БМВ“ со кое се превезувале момчињата изгубило контрола и излетало од патот.Забрането е копирање и преобјавување на содржини објавени на А1он, делумно или во целост, без писмено одобрение од редакцијата.
| | веќе видена | слични
3 копии

Ова се петте млади момчиња од Скопје, Александар и Борче Стаиќ, Горан Ѓоргиев, Живко Колев и Филип Биркаш кои животот го загубија во страотната сообраќајка кај Рампа во Центарот на Скопје. Голем дел од животот го поминавме заедно, се дружевме, растевме… со некого подолго, со некого пократко... но сеедно... ве сакам сите! Борче, Аце, Горан, Филип и Жиле - сите сте дел од моето детство и од мојот живот, така и ќе остане! Засекогаш ќе живеете во сите нас и вечно ќе ни недостигате!! Почивајте во мир!!!, се само дел од коментарите за петте трагично загинати момчиња на возраст од 27 и 28 години, пренесува Курир. Инаку, момчињата животот го загубија во сообраќајна несреќа кај Рампа кога со своето БМВ враќајки се од ергенска вечер и возејќи со 240 километри на час, изгубиле контрола и удриле во подрумот на Пазарната инспекција при што починаа на местото на настанот. Тие вчера беа испратени во своите вечни живеалишта. Нека почиваат во мир! Курир
| | веќе видена | слични
2 копии

Неколку семејства се завија во црно откако вчера, во раните утрински часови, пет млади лица ги загубија животите во тешка сообраќајна незгода во центарот на Скопје. "Повраќавме додека стручните екипи ги вадеа мртвите тела на момчињата. Крв прскаше насекаде. Страшно!", коментираат полицајците за Вест. И дел од очевидците кои се нашле на местото на настанот велат дека несреќата се случила многу брзо и дека глетката била страшна: "Во Центар секогаш има метеж, но утринава помислив дека пукнала бомба. Брзо се стрчав кон терасата, но надвор видов само магла. Претпоставив дека е сообраќајка. Се' се случи толку брзо, што и да бев надвор, немаше да можам да видам. Ми беше страв да продолжам да гледам. Ѕиркав од зад завесата и видов дека за половина час пристигна полиција. И тие ѕиркаа надолу од патот. Се вратив и си легнав, но однадвор повеќе ништо не се слушаше. Како ги вадеа, така во истиот момент ги ставаа во ќеси. Како да не беа човечки трупови. Се гледаше само крв и црнила. Пострашна сообраќајка не ...
| | веќе видена | слични

„Повраќавме додека стручните екипи ги вадеа мртвите тела на момчињата. Крв прскаше насекаде. Страшно!“, коментираат полицајците за Вест. И дел од очевидците кои се нашле на местото на настанот велат дека несреќата се случила многу брзо и дека глетката била страшна: „Во Центар секогаш има метеж, но утринава помислив дека пукнала бомба. Брзо се стрчав кон терасата, но надвор видов само магла. Претпоставив дека е сообраќајка. Сè се случи толку брзо, што и да бев надвор, немаше да можам да видам. Ми беше страв да продолжам да гледам. Ѕиркав од зад завесата и видов дека за половина час пристигна полиција. И тие ѕиркаа надолу од патот. Се вратив и си легнав, но однадвор повеќе ништо не се слушаше. Како ги вадеа, така во истиот момент ги фрлаа во ќеси. Како да не беа човечки трупови. Се гледаше само крв и црнила. Пострашна сообраќајка не сум видела ниту на филм. Колата, пак, ја вадеа парче по парче. Ја сечеа за да можат да ја извадат", велат потресените соседи за Вест. Инаку, вчера до несреќата дојде откако петте ...
| | веќе видена | слични

Скопска Кисела Вода денеска завиена во црно, по вчерашната страшна сообраќајка во која животот го загубија пет млади скопјани. Се работи за Александар С. (28), Борче С. (27), Горан Ѓ. (28), Живко К. (27) и Филип Б. (27), кои починале на самото место. Пријател на едно од загинатите момчиња за „Вест“ вели дека другарите се враќале од ергенска вечер. Еден од нив веќе имал закажано свадба. Сообраќајката се случила во три часот утрината, кога возилото со кое се превезувале момчињата излетало од коловозот и удрило во подрумските простории на објектот на Пазарната инспекција. - Повраќавме додека стручните екипи ги вадеа мртвите тела на момчињата. Крв прскаше насекаде. Страшно!, коментираат за „Вест“ полицајците кои вршеа увид во несреќата. Очевидци од околните згради велат дека несреќата се случила толку брзо, што кога излегле на прозорец, виделе само прав. - Во Центар секогаш има метеж, но утринава помислив дека пукнала бомба. Брзо се стрчав кон терасата, но надвор видов само магла. Претпоставив дека е ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Вкупно 171 предмет презело Јавното обвинителство на Република Северна Македонија од Специјалното јавно обвинителство, велат од ЈОРСМ за МИА. – Јавното ...
сите 145 | | | веќе видена

Немаат само тинејџерите “влажни соништа“и возрасните можат да го доживеат врвот во сон, потврдува науката...Можеби оваа теорија за доживување на “врв“ кога сте ...
сите 34 | | | веќе видена

На својот Твитер профил, премиерот Зоран Заев објави линк до извадок од документарниот филм на Би-Би-Си за креаторите на лажни вести од Велес. Заев пишува: ...
сите 50 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Од ергенска вечер во смрт: ова е досега најтрагичната сообраќајка во Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: