Македонија го слави 11 Октомври - Денот на народното востание

Македонија го одбележува 11. Октомври, денот на востанието на македонскиот народ против фашизмот и Денот на борецот. Главните случувања сконцентрирани во Прилеп и Куманово-градовите каде пукна првата пушка против окупаторот. Македонија го одбележува 11. Октомври, денот на востанието на македонскиот народ против фашизмот и Денот на борецот. Главните случувања сконцентрирани во Прилеп и Куманово-градовите каде пукна првата пушка против окупаторот. По повод празникот, бројни делегации положија цвеќе на спомениците на народните херои. Делегации од Kабинетот на претседателот на Македонија, пратеници, претставници од Владата предводени од министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, како и градоначалникот на Куманово, денеска положија цвеќе на Спомен Костурницата во Куманово. Седумдесет и втората годишнина од македонското народно востание синоќа беше одбележана со свечена академија во Македонскиот народен театар, на која се обрати претседателот на Македонија, Ѓорге ...
| | веќе видена | слични

Останато

По повод патрониот празник на ООУ „Климент Охридски“, делегација од Општина Прилеп предводена од градоначалникот Илија Јованоски и од училиштето викендов ...
сите 162 | | | веќе видена

Во врска со објавената колумна „Кој му ги сокри папучите на Иванов” на Сашо Орданоски, во која авторот тврди дека претседателот на Република Македонија, д-р ...
сите 204 | | | веќе видена

„Некој знаел дека ќе се случи она што се случи на 27 април и не беше присутен. Немаше друга причина одредени претседатели на политички партии да не бидат ...
сите 142 | | | веќе видена

Градоначалникот Шилегов да внимава што зборува, му порачаа здравствените работници кои во моментов му се премногу бесни на скопскиот градоначалник. Во изјавите ...
сите 89 | | | веќе видена

Владата на Р. Македонија како овластен предлагач за уставни измени во рок од два дена треба да достави сублимиран извештај од јавните дискусии за главните ...
сите 201 | | | веќе видена

И покрај помирувачкиот тон на францускиот претседател Емануел Макрон и ветувањата за поголема минимална плата за 100 евра и намалени даноци за пензионерите и ...
сите 205 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија го слави 11 Октомври - Денот на народното востание

Од:
До кого (е-маил):
Порака: