Почна изградбата на телекомуникациската кула на Водно

Премиерот Никола Груевски, заедно со раководството на Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) и претставници на телекомуникациските и оператори и радиодифузерите, денеска поставија камен – темелник на телекомуникациската кула со антенски систем за мониторинг и контрола на радиофрекфенциите. Објектот со височина од 155 метри ќе биде лоциран на 500 метри источно од Милениумскиот крст, односно од врвот на Водно. Од буџетот на АЕК за неговата изградба ќе се издвојат 18 милиони евра. „Самиот факт што оваа кула ќе биде повеќе од двапати повисока од Милениумскиот крст, двапати повисока од зградата на МТВ, но и повисока од новите висококатници во Аеродром, доволно говори за импресивноста на оваа градба“, истакна во својот говор премиерот Никола Груевски. Објектот на АЕК ќе биде со централен армиран бетонски столб на кој ќе бидат поставени четири конзолни платформи и челично решеткаст столб, а на врвот ќе има антена. На ротирачките платформи ќе има канцелариски простор и во нив ќе биде сместена целата опрема. ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Агенцијата за електронски комуникации почна изградба на телекомуникациска кула на врвот на Водно, со антенски систем за мониторинг и контрола на радиофреквенциите. Кулата ќе биде висока 155 метри. Вкупната инвестиција изнесува 18 милиони евра, средства на АЕК. Објект како новата телекомуникациска кула што ќе се гради во наредните пет години, според премиерот Никола Груевски, не памети поновата историја на Македонија. „Самиот факт што оваа кула ќе биде повеќе од двапати повисока од Милениумскиот крст, двапати повисока од зградата на МТВ, но и повисока од новите висококатници кои се градат во Аеродром, доволно говори за импресивноста на оваа градба. Со височина од 155 метри, со модерен изглед и дизајн, со ротирачки простории, дефинитивно оваа кула ќе биде највисок објект во цела Македонија, но и нова атракција во главниот град“, рече Груевски. Тој истакна дека покрај својата функција во делот на телекомуникациите, кулата ќе даде додатна туристичка атрактивност на планината Водно. Вакви телекомуникациски кули ...
| | веќе видена | слични

Агенцијата за електронски комуникации (АЕK) во четвртокот ја почна изградба на новата антенска кула висока 155 метри, што ќе биде изградена на врвот на Водно. Изведувач на градежните работи, што ќе траат пет години, е градежното друштво „Гранит“, а вредноста на договорот за градежни работи е 16,5 милиони евра, пари на Агенцијата. Во антенскиот систем ќе биде сместена софистицирана опрема со помош на која АЕK ќе може да прави мониторинг на сите емитувања на радиофреквенции што ги користат операторите на јавни електронски комуникациски мрежи и услуги, јавниот радиодифузен сервис и трговските радиодифузни друштва, авионавигацијата, функционалните системи. Со тоа, истакнуваат од АЕK, ќе се намалат можностите од појава на разни пречки и интерференции. - Поради својот специфичен изглед, сметаме дека кулата ќе биде симбол за АЕK и од тие причини Агенцијата го редизајнира своето лого во кое сега е ставен и новиот објект по кој веруваме дека со текот на времето ќе биде препознатлив и Градот Скопје - нагласи Роберт ...
| | веќе видена | слични

Радиофреквенциите на територијата на Република Македонија и воздухопловната навигациска служба на земјава ќе добијат мониторинг служба и контрола по последни светски стандарди. За пет години отсега разните пречки и интерференции ќе бидат минато, благодарение на новата кула што Агенцијата за електронски комуникации започна да ја гради на ритчето над Скопје, наречено Водно. Како и се друго кога се работи за агенцијата, така и кулата треба да биде грандиозна. Уште при првата лопата од нејзината изградба, јавноста разбра дека телекомуникациската кула на АЕК ќе биде висока 155 метри. За да биде појасна сликата што си ја замислувате, кулата ќе биде повеќе од два пати повисока од Милениумскиот крст, два пати повисока од зградата на Македонската радио и телевизија, повисока од новите висококатници кои се градат во Општина Аеродром во Скопје. На свеченоста, кулата не беше споредена во својата висина со било каков објект од внатрешноста. Веројатно возбудата на инвеститорите од почетокот на изградбата, им го помати ...
| | веќе видена | слични

Останато

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров не дели исто мислење со Заев и СДСМ во однос на тоа како треба да се движи Македонија, после недобивањето на ...
сите 187 | | | веќе видена

Националниот празник Денот на македонската револуционерна борба, или популарно Денот на ВМРО, се одбележува денеска како неработен ден. На денешен датум во ...
сите 329 | | | веќе видена

Северна Македонија вчеравечер доби речиси неподелена поддршка од најголемите политички групации во Европскиот парламент за почеток на преговорите со ЕУ. Повеќе ...
сите 553 | | | веќе видена

Европскиот совет без договор за датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија. Првите луѓе на Советот и Комисијата во Брисел со разочарување ...
сите 922 | | | веќе видена

Американскиот државен секретар Мајк Помпео го поздрави ратификувањето на Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Во неговата изјава, која денеска ...
сите 174 | | | веќе видена

Не Бугарите, туку Македонците треба повеќе да се грижат за решавањето на историските прашања, рече министерката за надворешни работи на Бугарија Екатерина ...
сите 475 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Почна изградбата на телекомуникациската кула на Водно

Од:
До кого (е-маил):
Порака: