Кери и НАТО загрижени од ситуацијата во Либија

Поранешните либиски бунтовници против деценискиот режим на Моамер ел-Гадафи го пуштија во четвртокот на слобода пемиерот Али Зејдан кого го грабнаа и го чува неколку часа во знак на одмазда поради акцијата на американските маринци кои пред пет дена го заробија челникот на либискиот огранок на меѓуанродната терористичка мрежа Ал Каеда. „Либијците не ги ризикуваа животите во текот на револуцијата во 12011 година, за да трпат враќање на бруталноста", изјави американскиот државен секретар Џон кери во Вашигнтон. „Досегашните настани само ја нагласија потребата да се соработува со премиерот и сите пријатели и сојузници на Либија, за да и` се помогне на оваа земја нобрзо да ги зајане своите одбранбени квалитети", рече Кери. Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен, пак, кој во четвртокот престојуваше во грчката престолнина Атина, изрази задоволство поради ослободувањето на либискиот премиер, но ситуацијата во Либија ја карактеризираше како „загрижувачка". „На Либија и` е потребна помош, а за тоа е потребна ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Премиерот на Либија Али Зејдан изјави дека неговото киднапирање било дел од обидот за државен удар, зад кој стои противничкото крило во државното собрание, и оти тие се обидуваат да ја поткопаат работата на неговата влада. Зејдан завчера беше киднапиран од единицата за борба против криминал на некогашната бунтовничка група, од хотелот во кој живее во Триполи, а беше ослободен неколку часа подоцна. - Тие сакаа да ја симнат владата. Ова беше обид за киднапирање не само на премиерот, туку и на целата влада, рече Зејдан во пораката до нацијата. Зејдан за заверата ги обвини пратениците од народното собрание, кое се наоѓа во ќорсокак меѓу секуларната водечка партија и Муслиманските браќа, а Зејдан се соочува со гласање доверба. Поранешните бунтовници, кои сега се на владин платен список, а кои го киднапираа Зејдан, рекоа дека биле лути поради извештајот дека египетската влада била однапред известена дека САД ќе изведат акција за апсење на еден осомничен припадник на Ал Каеда во Либија.
| | веќе видена | слични

Вакуумот на моќта ги засили радикалните групи, кои се подеднакво непријатели на симнатиот режим и на сегашниот под заштита на Западот Пред една година Абу Анас ел Либи се врати во Либија за да се придружи на тие кои го симнаа деспотскиот, конфузно секуларен режим на Муамер Гадафи. Сега тие кои на овој џихадист му овозможија враќање, мораа да го киднапираат да не направи од Либија исламски калифат. Либија во својата хаотична транзиција стана магнет за милитантите како Либија, ветерани на тероризмот кога Американците 15 ги бараа поради нападот на амбасадата на САД во источна Африка. Во сенка на настаните во Египет и Сирија, Либија потона во најтешка политичка и економска криза од падот на Гадафи. Централната власт во Триполи и нејзината армија се повеќе потсетуваат на Кабул: немаат контрола над големи региони на земјата, по кои денес се судираат многубројни племенски полиции. Додека на само 20 километри од премиерскиот кабинет трае војна меѓу две племиња, Западот упорно одбива да признае дека пропадна уште ...
| | веќе видена | слични

Грабнувањето на премиерот Али Зејдан само го засили впечатокот за хаосот кој владее во Либија. Аналитичарите велат дека без помош од странските влади, земјата може да се распадне.
| | веќе видена | слични

Триполи, 10 октомври - Либискиот премиер Али Зејдан ослободен е во четвртокот неколку часа откако го грабна група вооружени лица, јави BBC повикувајќи се на владини извори. Групата вооружени лица, го грабна Зејдан во Триполи во мугрите и го одведе во непознат правец, соопшти претходно либиската влада. Нешто подоцна Бригадата на поранешни бунтовници, која би требало да делува под команда на либиската власт, објави дека го „уапсила“ либискиот премиер Али Зејдан по наредба на државниот обвинител. Министерството за правда, меѓутоа, соопшти дека на Зејдан не му е укинат имунитетот и дека не е издаден налог за негово апсење.
| | веќе видена | слични
3 копии

Либискиот премиер Али Зејдан денеска изјави дека неговото киднапирање нема негативно да влијае на безбедноста на Либија. Либискиот премиер Али Зејдан денеска изјави дека неговото киднапирање нема негативно да влијае на безбедноста на Либија. Тој истакна дека неговото киднапирање било дел од „политичките ривалства, кои нема да влијаат на безбедноста на Либија“. Зејдан им се заблагодари на армијата и на полицијата за нивното учество во неговото ослободување. Либискиот премиер беше киднапиран утрово од хотелот во кој живее во Триполи. По ослободувањето тој пристигна во Владата.
| | веќе видена | слични

,,Моето киднапирање нема негативно да влијае врз безбедноста на Либија,, – изјави премиерот Али Зејдан кој денеска наутро беше грабнат како дел од, како што изјави, политичките ривалства. Им се заблагодари на армијата и на полицијата за нивното учество во неговото ослободување. Зејдан беше киднапиран од хотелот во Триполи во кој живее.
| | веќе видена | слични

Либискиот премиер Али Зејдан е приведен во Одделот за борба против криминалот при Министерството за внатрешни работи на Либија и е во добра здравствена состојба, соопшти претставник на Одделот, прецизирајќи дека кон него ќе се однесуваат добро. Претходно, групата Оперативен штаб на либиските револуционери соопшти дека нејзини припадници денеска пред разденување го уапсиле Зејдан во хотелот „Коринтија“, каде се наоѓа неговиот кабинет, поради улогата на неговата Влада во фаќањето на лидерот на Ал Каеда во Либија, Абу Анас ал-Либи, кој во саботата беше заробен во Триполи од американски командоси. Групата Оперативниот штаб на либиските револуционери, која е составена од поранешни бунтовници, е ангажирана од Министерството за внатрешни работи со задача да се грижи за бебзедноста во либискиот главен град. Портпаролот на групата изјави дека премиерот бил уапсен по наредба на Јавното обвинителство на Либија. Меѓутоа, како што пренесе ДПА, Обвинителство негира дека издало налог за апсење на либискиот премиер. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров не дели исто мислење со Заев и СДСМ во однос на тоа како треба да се движи Македонија, после недобивањето на ...
сите 187 | | | веќе видена

Националниот празник Денот на македонската револуционерна борба, или популарно Денот на ВМРО, се одбележува денеска како неработен ден. На денешен датум во ...
сите 332 | | | веќе видена

Европскиот Парламент денеска ќе гласа за резолуцијата со која целта е да се осуди одложувањето на пристапните преговори на Македонија и Албанија, и да се даде ...
сите 554 | | | веќе видена

Европскиот совет без договор за датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија. Првите луѓе на Советот и Комисијата во Брисел со разочарување ...
сите 922 | | | веќе видена

Американскиот државен секретар Мајк Помпео го поздрави ратификувањето на Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Во неговата изјава, која денеска ...
сите 174 | | | веќе видена

Не Бугарите, туку Македонците треба повеќе да се грижат за решавањето на историските прашања, рече министерката за надворешни работи на Бугарија Екатерина ...
сите 474 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кери и НАТО загрижени од ситуацијата во Либија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: