Стратев со една дилема пред дуелот со Велс


Фудбалската репразентација на Македонија го одржа единствениот тренинг вечерва на Градскиот стадион во Кардиф каде утревечер се игра квалификацискиот дуел селекцијата на Велс. Селекторот Зоран Стратев ги подели репрезентативците во две групи и се воигруваа варијанти за утрешната пресметка. Стратев не го криеше состав и најави дека има само една дилема околу првите единаесетмина. Македонја утре ќе истрча во состав: Пачовски, С.Ристовски, Новевски, Шиков, Алиовски, Демири, Стјепановиќ, Ранѓеловиќ(Тасевски), Ибраими, М.Ивановски и Пандев. Македонскиот селектор најави офанзивна игра но рече дека противникот станува непознаница бидејќи има многу нови играчи во составот на Велс.
| | веќе видена | слични

Македонската фудбалска репрезентација на гостувањето во Кардиф загуби од Велс со 1:0 со голот на Симон Чрч во 67. минута. Пет минути подоцна нашата гордост Пандев имаше можност за изеднаќување сепак неговиот шут заврши во рацета на голманот на Велс. Како и да, мора да го пофалиме и нашиот голман Тома Пачовски кој успеа да одбрани пенал на Рамзи во финишот на мечот и го задржа благото водство на противникот. Инаку на само а едно коло до крајот на Мундијалските квалификации на СП Бразил 2014, Македонија се најде на последното место во А групата.
| | веќе видена | слични
2 копии

Фудбалската репрезентација на Македонија, загуби во Кардиф од Велс со 1-0, во натпревар од претпоследното коло, во рамките на квалификациите за пласман на Светското првенство во Бразил. Македонската репрезентација, во Кардиф, одигра добар натпревар, повеќе ја контролираше топката, имаше две одлични можности за постигнување на гол во првиот дел, а му дозволи на противникот да се радува на гол, во периодот кога целосно доминираше на теренот. Чрч , го постигна единствениот гол на натпреварот во 67-та минута, откако претходно се за него одработија Рамзи и Белами . Пет минути подоцна Пандев имаше уште една голема можност за постигнување на гол, но нговиот удар го одбрани Хенеси . Победата на Велз можеше да биде и поубедлива, но Рамзи во финишот на мечот не реализриа пенал, неговиот удар го одбрани Пачовски . Квалификациите за Мундијалот во Бразил ќе завршат во вторник, Македонија како последнопласирана во групата ќе гостува во Србија.
| | веќе видена | слични

Македонија | Македонската фудбалска репрезентација со 1-0 загуби на гостувањето кај Велс и падна на последната позиција на табелата... Нов пораз за македонската репрезентација, избраниците на Зоран Стратев загубија во Кардиф од Велс, создадовме доволно шанси за погодок, но не успеавме да ја затресеме мрежата на противникот. Во првиот дел рамноправна игра, со по некоја шанса на двете страни. Најдобрата за Македонија во првото полувреме ја промаши Николче Новески кој се најде во одлична позиција пред голот на Велс но биеше многу непрецизно. Клучниот момент се случи во 67. минута кога Ремзи прекрасно го проигра Белами, тој додаде до Чирч кој реализираше за водство кое значеше и победа за Велс од 1-0. По примениот погодок ја засиливме иницијативата и имавме две одлични шанси за изедначување, но Горан Пандев не беше на висина на задачата, се најде во убави позиции, биеше млако. Велс имаше можност и за повисок триумф, Новески го фаулираше Ремзи во нашиот шеснаесетник, судијата покажа на белата точка, фудбалерот ...
| | веќе видена | слични

Македонската репрезентација, во Кардиф, одигра добра натпревар, повеќе ја контролираше топката, имаше две одлични можности за постигнување на гол во првиот дел (Новески, Пандев), а му дозволи на противникот да се радува на гол, во периодот кога целосно доминираше на теренот. Чрч, го постигна единствениот гол на натпреварот во 67-та минута, откако претходно се за него одработија Рамзи и Белами. Пет минути подоцна Пандев имаше уште една голема можност за постигнување на гол, но неговиот удар го одбрани Хенеси. Победата на Велс можеше да биде и поубедлива, но Рамзи во финишот на мечот не реализриа пенал, неговиот удар го одбрани Тома Пачовски. Квалификациите за Мундијалот во Бразил ќе завршат во вторник, Македонија како последнопласирана во групата ќе гостува во Србија.
| | веќе видена | слични
5 копии

По поразот од Велс на синоќешниот натпревар од квалификациите за Светското првенство, предводникот на македонската репрезентација вд селекторот Зоран Стратев на прес конфренцијата истакна дека во поголемиот дел од натпреварот Македонија имаше посед на топката, но не успеа тоа да го искористи. - Потфрливме во реализацијата, а Велс е репрезентација која знаеше тоа да го казни, оцени Стратев. Тој рече дека е задоволен од учинокот на Ерџан Алиоски и од Предраг Ранѓеловиќ. До крајот на квалификациите Македонија ќе одигра уште еден натпревар на 15 октомври во Јагодина со Србија.
| | веќе видена | слични
3 копии

Македонската фудбалска репрезентација, синоќа, на гостувањето во Кардиф загуби од Велс со 1:0 и на едно коло до крајот на Мундијалските квалификации се најде на последното место во А групата. Стрелец на победничкиот гол за велшката репрезентација беше Симон Чрч во 67. минута. Избраниците на в.д. селекторот Зоран Стратев имаа неколку шанси за гол, а најдобрите преку капитенот Горан Пандев и Николче Новески, но домашниот голаман не беше совладан. И Велс имаше шанси за уште некој погодок, а не реализира и пенал на пет минути пред крајот преку Арон Ремзи кој беше запрен од најдобриот наш играч, голманот Томе Пачовски. На првиот дуел од 9. коло во групата А, Белгија на гостински терен ја совлада Хрватска со 2:1 и го потврди учеството на Светското првенство во Бразил следната година како првопласирана селекција. Хрватите, кои ќе завршат на втората позиција, ќе играат бараж. Табела : Белгија 25 бодови, Хрватска 17, Србија 11, Велс 9, Шкотска 8, Македонија 7. Во последното коло, Македонија во вторник ќе и гостува на ...
| | веќе видена | слични

Селекторот на македонскиот национален тим по поразот од Велс од 1-0 излезе на прес конференцијата каде изјави дека загубивме од тим кој го надигравме, против кој имавме убави прилики за гол и имавме одличен процент на посед на топката. Според в.д селекторот Македонија го плати данокот на неискуството и малиот број репрезентативни средби на дел од играчите.
| | веќе видена | слични

Повремениот селектор Зоран Стратев со минимален пораз од Велс 1-0 дебитираше на клупата од македонската фудбалска репрезентација. Со поразот „рисовите“ го зазедоа последното место во Група А од квалификациите за мундијалот во Бразил. - Не заслуживме да го напуштиме стадионот со наведнати глави во дуелот со Велс. Имавме неколку чисти прилики за погодок, во поголемиот дел од мечот ја поседувавме топката. Тоа што не го направивме ние го направија тие ја затресоа мрежата и победија - рече Стратев. Тој на мечот со Велс им даде шанса на двајца репрезентативци Езѓијан Алијоски и Предраг Ранѓеловиќ да дебитираат во македонскиот дрес. Според селекторот тие имале одличен перформанс на деби натпреварот. - Имавме двајца дебитанти во составот кои според мене задоволија со прикажаното, а се надевам и фудбалска јавност во Македонија. Искуство им фали на македонските репрезентативци кои погрешија кога беше најмногу потребно - додаде в.д селекторот. Во последниот натпревар од квалификациите за СП во Бразил, Македонија на ...
| | веќе видена | слични

Македонската фудбалска репрезентација на претпоследниот натпревар од квалификациите за Светското првенство во Бразил, вечерва во Кардиф, загуби од Велс со резултат од 1:0. Ова е шестиот пораз во групното натпреварување и со само 7 освоени бодови, македонската репрезентација остана на последното место. Иако репрезентативците одиграа добар натпревар, не успеаа да дојдат до реализација и покрај двете шанси на Новески и Пандев. Кај домашните фудбалери пак, по акцијата на Рамзи и Белами, Сајмон Чрч во 67 минута од натпреварот го постигна единствениот погодок. На самиот крај од натпреварот, домашните играчи не успееаа да реализираат пенал, по одбрната на нашиот голман Пачовски Во последното коло на 15 октомври Македонија гостува во Јагодина во Србија, Белгија е домаќин на Велс, додека во Глазгов Шкотска ја пречекува Хрватска.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров не дели исто мислење со Заев и СДСМ во однос на тоа како треба да се движи Македонија, после недобивањето на ...
сите 187 | | | веќе видена

Националниот празник Денот на македонската револуционерна борба, или популарно Денот на ВМРО, се одбележува денеска како неработен ден. На денешен датум во ...
сите 329 | | | веќе видена

Северна Македонија вчеравечер доби речиси неподелена поддршка од најголемите политички групации во Европскиот парламент за почеток на преговорите со ЕУ. Повеќе ...
сите 553 | | | веќе видена

Европскиот совет без договор за датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија. Првите луѓе на Советот и Комисијата во Брисел со разочарување ...
сите 922 | | | веќе видена

Американскиот државен секретар Мајк Помпео го поздрави ратификувањето на Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Во неговата изјава, која денеска ...
сите 174 | | | веќе видена

Не Бугарите, туку Македонците треба повеќе да се грижат за решавањето на историските прашања, рече министерката за надворешни работи на Бугарија Екатерина ...
сите 475 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Стратев со една дилема пред дуелот со Велс

Од:
До кого (е-маил):
Порака: