Червар: Младите ракометари ја оправдаа довербата

Екипата на Металург денеска на дуелот со Партизан во СЕХА ЛИГАта дојде до својата прва победа на домашен терен во оваа сезона, или севкупно трета со што се искачи на третото место на табелата. Металург беше доминантен на дуелот со гостите од Србија и заслуженото дојде до победата. Тренерот Лино Червар и на овој меч играше со комбиниран состав, со доста млади ракометари кои ја оправдаа неговата доверба. - Им честитам на ракометарите на Партизан за коректната игра. Тие се млада екипа, која има материјал и ќе биде добра во иднина. Ние добро го одигравме овој меч и како што рековме и претходно СЕХА лигата ќе ја искористиме за да им дадеме шанса на младите ракометари кои денеска се запишаа и во листата на стрелците. Оваа лига е вистинска можност да се направат млади играчи, опција која според мене е победничка.Задоволен сум од играта, имаше подеми и падови, но тие се млади играчи кои покажаа имаат ентузијазам и волја што мене ми се допадна- истакна Червар на пресот по натпреварот. Од своето издание на денешниот ...
| | веќе видена | слични

Шпанскиот првак е фаворит на денешниот дуел од 3. коло во Ц-групата од ракометната Лига на шампионите против Металург. Барселона беше изненадена во 1. коло во Скопје од Вардар, а Металург направи уште поголем резултат победувајќи го ПСЖ во 2. коло. - Ги знаеме целите на Барселона, која заедно со ПСЖ важи за главен кандидат за освојување на ЛШ сезонава. Има долга клупа пополнета со врвни играчи. Тоа е екипа која дома „гази“. Не знам која екипа што гостувала во Шпанија се вратила со помала разлика од 10 гола. И Вакер се држеше, па потоа го растурија. Дома се незгодни, имам настапувано таму со Загреб. Не ја полнат цела сала, но гледачите се блиску до играчите на теренот и влијаат врз играта. Особено се опасни на брза контра, бараат побрзо да заврши противничкиот напад, прават притисок врз играчите. И тогаш Гарсија и Томас тоа го казнуваат. Нивната структура на голови кога играат дома е само 50 отсто, и тоа од контра - вели Лино Червар, тренерот на скопјани. Хрватскиот стручњак знае како да се спротивстави и ...
| | веќе видена | слични

Ракометарите на Металург ја забележаа третата победа во петтиот натпревар од СЕХА ЛИГАта, рутински совладувајќи го Партизан со 26:21 во Спортскиот центар „Борис Трајковски“ во Скопје.Иако без стандардните Станиќ, Димовски, Вугринец, Никола Маркоски, браќата Мојсоски и повредениот Миркуловски, чии места ги зазедоа младинците на македонскиот вицешампион, тимот од Автокоманда во ниту еден момент не ја доведе во опасност планираната победа над „фенерџијата“. По првото полувреме, кое заврши со предност за домаќинот од 14:10, во второто разликата порасна до максимални 25:14 осум минути до крајот благодарение и на расположената иднина на „металурзите“. Филип Талевски, на пример, со 4/6 беше најефикасен во победничкиот состав, Жарко Пешевски имаше 3/3, Мартин Манасков 2/3 и Никола Костески 2/5. Од поискусните Атман постигна четири гола, Мандиќ три, Велко Маркоски, Дејан Манасков и Пецаковски по два, Ојлески и Георгиевски по еден. Мијатовиќ забележа 11 одбрани, а Митревски девет. Металург е трет со 11 бода, еден ...
| | веќе видена | слични

Кај нив нема резерви, сите се прв тим. Тие се екипа што меле на домашен терен, вели Лино Червар, чиј рецепт за позитивен резултат е паметен, истраен и сигурен напад, без технички грешки, густа и подвижна одбрана и брзо враќање по шут Се очекува нова голема борба на теренот РАКОМЕТ - ЛИНО ЧЕРВАР ПРЕД МЕЧОТ В САБОТА НА МЕТАЛУРГ ВО 3. КОЛО НА ЛИГАТА НА ШАМПИОНИТЕ Ракометарите на Металург вторпат ја имаат силната Барселона во својата група, со која в сабота од 16.15 часот во спортскиот центар „Палау Блауграна“ во Барселона ќе ги одмерат силите во 3. коло од Лигата на шампионите. Тоа ќе биде нивна трета средба, а од досегашните две (пред четири сезони), металурзите имаат негативен исход (Барса славеше со 30-19 дома и со 29-22 на гости). Оттогаш и Барселона и Металург имаат речиси комплетно нови тимови. Шпанците уште ги имаат исклучително брзите и добри крила Виктор Томас и Хуан Гарсија и продорниот корпулентен дански пикер Бриан Нодесбо. Металург, пак, во својот состав од пред пет години ги има само Филип ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Македонскиот ракометен вицепрвак Металург вчера во натпреварот против Партизан стигна до третата победа во СЕХА лигата, а прва на домашен терен и со вкупно 11 бодови се проби на третото место на табелата. Конечниот резултат 26:21 можеше да биде и со повисока разлика, бидејќи „металурзи“ во еден момент имаа и двоцифрена предност. По овој исход на дуелот одигран во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје, Металург е единствената екипа без пораз во регионалното натпреварување. За гостите од Белград ова беше петти пораз. И на овој натпревар тренерот на Металург Лино Червар им даде шанса на помладите играчи, а во комбинираниот состав стандардните играчи беа најчесто во првото полувреме. Најефикасни во македонскиот состав беа беа Павел Атман и Филип Талевски со по 4 голови. Голманите имаа вкупно 20 одбрани (Раде Мијатовиќ 11 и Никола Митревски 9). Кај Партизан Александар Радовановиќ и Мијајло Марсениќ забележаа по четири реализации. На табелата води Вардар со 13 бодови, пред Татран Прешов со 12, Металург има 11, Загреб 9, ...
| | веќе видена | слични

Останато

САД изразија незадоволство и разочарување, откако Европскиот совет не донесе одлука за датум за почеток на преговори за Северна Македонија. Стејт департментот ...
сите 1368 | | | веќе видена

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска ги повика сите институции што се занимаваат со избори да гласаат согласно законите и принципиелно, ...
сите 56 | | | веќе видена

Американскиот министер за одбрана Марк Еспер изјави дека според моменталните планови, сите американски војници заминуваат од Сирија и ќе бидат стационирани во ...
сите 388 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Червар: Младите ракометари ја оправдаа довербата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: