Полицијата го бара Шиповиќ за милионски криминал во `Машинопромет`


Според првичните информации фирмата била во претстечајна постапка и со забрана за располагање со средства, но пари се одлевале од сметката на компанијата токму во периодот кога претседателот на Советот на општина Центар, Мирослав Шиповиќ, бил на чело на Управниот одбор МВР вчера приведе десетина лица осомничени за милионски криминал со фирмата "Машинопромет", а како првоосомничен е Мирослав Шиповиќ, претседател на Советот на општина Центар кој во моментот е недостапен. Меѓу уапсените е неговиот брат Ненад Шиповиќ, како и други членови на Надзорниот и Управниот одбор во таа фирма. Според неофицијалните информации Шиповиќ во моментот се наоѓа во САД, каде приватно заминал пред извесен период и најверојатно МВР по него ќе распише меѓународна потерница. Меѓу осомничените се членови на Управниот и Надзорниот одбор на АД Машинопромет", сопственици на приватни фирми и службеници во УЈП. Засега не е познато колкумина осомничени се приведени, а од полицијата информираат дека акцијата била изведена истовремено во ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Притвор во траење од 30 дена притвор изрече судот за претседателот на управниот одбор на „Машинопромет“, Мирослав Шиповиќ и актуелен претседавач на советот на општина Центар. Притвор добија уште седум други лица приведени во акцијата „Претседавач”, а дома се пуштени четворица од приведените со тоа што им е одземен пасошот и треба да се јавуваат во суд секој месец. Станува збор за двајца членови на управниот одбор на „Машинопромет“, претставник на надзорниот одбор и вработена во УЈП. Полицијата синоќа поднесе кривична за вкупно 12 лица кои се осомничени за криминал во Машиноипромет. Ги сомничат за злоупотреба на службена должност, непочитување на судските решенија и противзаконско отуѓување на имот, како и дека ја оштетиле фирмата „Машинопромет“ за 64 милиони денари, односно државниот буџетот за 14 милиони денари. Акцијата и притворот на првоосомничениот Шипковиќ, ги разгоре тензиите меѓу двете партии од власта и опозицијата кај чии советници во Центар постои силна тензија. Од ВМРО ДПМНЕ велат дека ниту една ...
| | веќе видена | слични

30 дена притвор, доби Мирослав Шиповиќ. Мирослав Шиповиќ, по кој се уште трага полицијата доби 30 дневен притвор. Со него уште седуммина од случајот “Претседавач” судскиот процес ќе го чекаат в притвор. Истражен судија мерка одземање на патна исправа и редовно јавување во судот им определил на четири други лица, меѓу кои се членовите на управниот одбор на Машинопромет, еден претставник на надзорниот одбор на акционерското друштво и една вработена во УЈП. Се уште нема информација дали за актуелниот претседавач во Советот на општина Центар ќе биде распишана и меѓународна потерница. Полицијата синоќа поднесе кривична за вкупно 12 лица кои се осомничени за криминал во Машиноипромет.
| | веќе видена | слични

Скопје, 10 октомври - Ниту една партиска функција и ниту една партиска говорница не смее и неможе да го амнестира претседателот на Советот на општина Центар, Мирослав Шиповиќ или било кој друг политичар од вина за учество во криминал, за кој очекуваме институциите да одлучат, велат од ВМРО-ДПМНЕ. „Тоа што ние и колегите од СДСМ сме советници во Општина Центар не не прави различни и не ни дава имунитет за извршување на кривични дела или за изземање од кривични постапки во кои постои основано сомнение", изјави Томислав Лазаров, координатор на советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Општина Центар. Според него аргументот на Жерновски и на СДСМ дека на овој начин се сака да се добие мнозинство во советот на општина Центар е неодржлив и неоснован. „Мирослав Шиповиќ е централна фигура во афера во која сомневањата се дека тој како претседател на Управниот одбор на Машино промет преку претходно организирана група проневериле околу милион евра. Оттука СДСМ како негова матична партија треба да му наложи на Шиповиќ веднаш ...
| | веќе видена | слични

На осуммина, меѓу кои и на претседавачот на Советот на општина Центар Мирослав Шиповиќ и на неговиот брат им е одредена мерка 30 дена притвор, со тоа што едниот брат замина во Шутка, а претседавачот ќе му се придружи ако се врати од Америка. За тројца, истражниот судија определи алтернативни мерки за превентива, како одземен пасош, а еден поради предлог на Обвинителството ќе се брани од слобода. Денеска, власта и опозицијата си разменија остри зборови за кредибилитетот на Шиповиќ и на акцијата. За МВР станува збор за обичен криминален обид да се стекнат со имот вреден над 1,3 милион евра. Еве што се вели во соопштението од судот: „Истражниот судија при Основниот суд Скопје I Скопје, постапувајќи по барањето за спроведување истрага со предлог за определување на мерка притвор донесе решение КИ.бр.955/13 од 10.10.2013 година со кое се спроведува истрага према обвинетите за предметното кривично дело. По извршениот распит на обвинетите истражниот судија на обвинетите В.Д, Е.Ј.Д, С.П, С.Г, С.К, Н.Ш и М.К им ...
| | веќе видена | слични

Советниците од ВМРО-ДПМНЕ од Центар побараа Мирослав Шиповиќ да си поднесе оставка од функцијата претседавач со советот на општина Центар. Томислав Лазаров од ВМРО-ДПМНЕ побара СДСМ да не го брани Шиповиќ и да остават надлежните да се справат со криминалот и по откривање на фактите да коментираат. -СДСМ како негова матична партија треба да му наложи на Шиповиќ веднаш од морални причини да си поднесе оставка и Државната изборна комисија да го именува за советник следниот од листата на коалицијата предводена од СДСМ. Секој друг обид да се протне било која друга теза е чиста манипулација, рече Томислав Лазаров, координатор на советничка група на ВМРО-ДПМНЕ од Центар. -Доколку се докаже дека Мирослав Шиповиќ е виновен за сторен криминал од еден милион евра ние се надеваме дека и советниците на СДСМ од општина Центар нема да сакаат да ги води човек кој направил таква проневера. Затоа СДСМ не треба да брза со заклучоци пред да види за што се работи, изјави Лазаров кој во име на советничка група смета дека СДСМ ...
| | веќе видена | слични

Вредната стока на машинопромет била прогласена за старо железо и наводно дадена како бевредна но всушност со двојно сметководство продадена на три други компании кои и денес ја имале во своите магацини. Ова е клучниот елемент врз кој се темели целата истрага за Претседавач во која беа уапсени 11 лица а сеуште се трага по претседателот на управниот одбор на компанијата Мирослав Шиповиќ. Полицијата и официјално доцна синоќа поднесе кривична пријава за осомничените и побара одговорностз а злоупотреба на положбата и помагање. Меѓу приведените иома членови на Управниот и надзорниот одбор ан машинопромет, сопственици на 3 приватни компании, и тројца вработени во УЈП од кои една била на особено висока позиција- раководител на скопската дирекција . Вработените во управата спротивнмо на законот дале одобрение машинопромет да ја оттуѓи стоката иако компанијата должела пари по основ на данок а за неа била отворена и пред стечајна постапка. МВР сеуште нема траг од првоосомничениот Шиповиќ. Тој пак преку медиумите ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Истражен судија одреди 30 дневен притвор за претседателот на управниот одбор на Машинопромет Мирослав Шиповиќ кој сеуште е недостапен за судот и полицијата, а мерка притвор е определена и за седум други лица приведени во акцијата ""Претседавач". Мерка одземање на патна исправа и редовно јавување во судот е определена за четири други лица, меѓу кои се членовите на управниот одбор на Машинопромет, еден претставник на надзорниот одбор на акционерското друштво и една вработена во УЈП. Сеуште нема информација дали за актуелниот претседавач во Советот на општина Центар ќе биде распишана и меѓународна потерница. Полицијата синоќа поднесе кривична за вкупно 12 лица кои се осомничени за криминал во Машиноипромет. Според сомневањата на МВР, тие ја оштетиле компанијата за над 1 милион евра, а буџетот на државата за 16 милиони денари. Истражен судија одреди 30 дневен притвор за претседателот на управниот одбор на Машинопромет Мирослав Шиповиќ кој сеуште е недостапен за судот и полицијата, а мерка притвор е ...
| | веќе видена | слични
4 копии

ВМРО-ДПМНЕ смета дека СДСМ не смее да се става над законите, бидејќи тие важат за сите подеднакво и оти е неоправдан обидот на СДСМ да го амнестира Мирослав Шиповиќ. - Обидот на СДСМ да го амнестира Мирослав Шиповиќ пред за тоа да се произнесат надлежните органи претставува преседан и е неоправдано. Очигледно дека институциите на системот располагаат со информации според кои Шиповиќ може да се смета за осомничен за учество во милионска проневера и тие, институциите, се единствено надлежни да го дадат финалниот одговор, изјави денеска координаторот на советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во општина Центар, Томислав Лазаров. Во оваа држава, како што посочи, мора да се почитува презумпцијата на невиност, како што бара опозицијата, но мора да се почитува и законот кој важи еднакво за сите. - Аргументот на Жерновски и на СДСМ дека на овој начин се сака да се добие мнозинство во Советот на општина Центар е неодржлив и неоснован. Мирослав Шиповиќ е централна фигура во афера во која сомневањата се дека тој како ...
| | веќе видена | слични

Нема меѓународна потерница за првоосомничениот во случaјот „Претседавач“ Мирослав Шиповиќ, велат од МВР демантирајќи дел од медиумите кои објавија дека веќе е распишана меѓународна потерница за претседавачот на Советот на општина Центар. -МВР трага по Шиповиќ со интерна потрага-вели Котевски. МВР доцна синоќа за него и за 11 други лица поднело кривична пријава за злоупотреба на службената положба и помагање. Шиповиќ вчера се огласи преку Фејсбук за да каже дека е во САД поради здравствени проблеми на синот и најави дека во Македонија ќе се врати на 15 октомври.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров не дели исто мислење со Заев и СДСМ во однос на тоа како треба да се движи Македонија, после недобивањето на ...
сите 187 | | | веќе видена

Националниот празник Денот на македонската револуционерна борба, или популарно Денот на ВМРО, се одбележува денеска како неработен ден. На денешен датум во ...
сите 332 | | | веќе видена

Европскиот Парламент денеска ќе гласа за резолуцијата со која целта е да се осуди одложувањето на пристапните преговори на Македонија и Албанија, и да се даде ...
сите 554 | | | веќе видена

Европскиот совет без договор за датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија. Првите луѓе на Советот и Комисијата во Брисел со разочарување ...
сите 922 | | | веќе видена

Американскиот државен секретар Мајк Помпео го поздрави ратификувањето на Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Во неговата изјава, која денеска ...
сите 174 | | | веќе видена

Не Бугарите, туку Македонците треба повеќе да се грижат за решавањето на историските прашања, рече министерката за надворешни работи на Бугарија Екатерина ...
сите 475 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Полицијата го бара Шиповиќ за милионски криминал во `Машинопромет`

Од:
До кого (е-маил):
Порака: