Фарма на зајаци - од хоби во семеен бизнис

Зајаци од различна сорта, од најмали до најголеми, го исполнуваат дворот на Стево Пејовски од скопската населба Пинтија. Тој веќе 35 години е љубител на овие животни. Во моментот има околу 250 зајаци, започнал со 12 возрасни мајки, и постепено бројот го зголемувал. Наскоро очекува бројката да ја зголеми на 350. Последните шест години неговото хоби прераснува во семеен бизнис. „Често ме прашуваат колку има заработка од зајаци. Заработката е кога-како. Јас ги сметам и како куќни миленичиња, но и да си го извадат својот трошок. Во просек, да речеме, досега со волкав број од 20 до 30 возрасни мајки, излегува некаде од 12 до 15 илјади денари просечно по месец“, вели Пејовски. Во уредно изработените кафези живеат над осум сорти на зајаци, ги има секакви - од оние кои се чуваат како куќни миленици, до такви кои ги продава како расни грла за приплод и за добивање зајачко месо. Стево Пејовски Интересно е тоа што со вкрстување на неколку раси добил домашна хибридна сорта, која има предност за разлика од останатите ...
| | веќе видена | слични

Останато

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров не дели исто мислење со Заев и СДСМ во однос на тоа како треба да се движи Македонија, после недобивањето на ...
сите 865 | | | веќе видена

Позицијата на Макрон да го блокира пристапувањето на нови членки на Унијата е целосно оправдана, смета бугарскиот европратеникот Иво Христов, кој целосно ги ...
сите 436 | | | веќе видена

- Многу подобро ќе беше веднаш после референдумот да одеа на избори, многу повеќе ќе добиеа. Ако ги гледате сите анкети после референдумот, рејтингот на СДСМ ...
сите 15 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фарма на зајаци - од хоби во семеен бизнис

Од:
До кого (е-маил):
Порака: