Коментар: Меркел продолжува, но со нов партнер


Црно-жолтата коалиција е отфрлена на изборите, но црвено-зелената нема мнозинство. Но, Ангела Меркел може и натаму да владее како канцелар. Координатите на политичкиот систем значително се променија, смета Уте Шефер.
| | веќе видена | слични
2 копии

Дури и најлутите политички противници на Ангела Меркел, признаа дека канцеларката е голема победничка на првите германски парламентарни избори по избувнувањето на кризата во еврозоната во 2010-та година, со што потврди дека е доминантната европска политичарка. Сите насловни страници на германскиот печат во понеделникот ги поздравија изборните резултати како нејзина лична победа. „Тоа е нејзин триумф, даноците, правосудството или еврото не беа тие кои беа пресудни, туку прашањето: кому граѓаните му веруваат дека разумно и со добри нерви ќе владее со кабинетот на канцеларот“, коментираше Николаус Блом во весникот Bild. Конзервативната унија CDU/CSU на Меркел освои 41.5 отсто гласови, најмногу од 1990-та година наваму и само пет пратенички мандата помалку од првото апсолутно мнозинство во долниот дом на парламентот Бундестагот во повеќе од половина век. Изборниот резултата позитивно се одрази и врз еврото, како и врз германските државни обврзници, бидејќи инвеститорите очекуваат континуитет во претпазливата ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Околу 64 проценти од Германците би сакале идната Влада во Берлин да ја формираат Христијанско демократската унија (ЦДУ) и Социјалдемократската партија на Германија (СПД), покажуваат резулттите од анкетата на Институтот за социолошки истражувања „Инфратест димап“. Конзервативниот блок на ЦДУ и нејзината сестринска Христијанско социјална унија (ЦСУ) извојува убедлива победа за сојузните парламентарни избори во Германија во неделата, освојувајќи 41,5 проценти од гласовите и за малку не обезбеди апсолутно мнозинство во Бундестагот. Состојбата се усложни бидејќи досегашниот коалициски партнер на ЦДУ/ЦСУ, либералната Слободна демократска партија (ФДП) не успеа да го мине петпроцентниот изборен праг и првпат во повоената историја на Германија остана надвор од Парламентот. На овој начин ЦДУ доколку сака да остане на власт ќе мора да бара нов коалициски партнер. Анкетата на „Инфратест димап“ покажува дека речиси две третини од Германците би сакале создавање на т.н. црно-црвена „голема коалиција“ меѓу ЦДУ/ЦСУ и СПД. ...
| | веќе видена | слични

Германската канцеларка Ангела Меркел извојува историска победа на парламентарните избори, а нејзините конзервативци остварија најдобар изборен резултат по обединувањето на Германија во 1990 година Меркел доби шанса третпат по ред да ја води Германија Историска победа на германската канцеларка Демохристијанската унија (ЦДУ) на Меркел освои 41,5 отсто од гласовите, обезбедувајќи ѝ на канцеларката трет мандат по ред. Ова е личен триумф за Меркел, која сепак ја очекуваат тешки преговори за формирање стабилна влада, оценува „Шпигел“. Помалиот коалициски партнер на Меркел, либералната Слободна демократска партија (ФДП) освои само 4,8 отсто од гласовите и не успеа да го надмине изборниот праг од пет проценти, поради што остана надвор од парламентот. ФДП, која е традиционален фактор во германската политика, беше дел од Бундестагот уште од 1949 година, кога беше формирана Сојузната република. Истовремено, на конзервативната ЦДУ ѝ недостигаат само пет пратенички мандати за да има апсолутно мнозинство во ...
| | веќе видена | слични

Германскиот канцелар Ангела Меркел, после победата на изборите, изјави дека нема потреба за промена на политиката на Германија кон Европа. Меѓутоа, поедини аналитичари сметаат дека Германија може да усвои и нешто поблаг став во врска со европските партнери, со понатамошно инсистирање на реформи во замена за пакетр помош за презадолжените членки, пренесува агенцијата АП. Германската, но и европската јавност сега е насочена кон тоа дали ќе има промени во политиката на Меркел во однос на ослабнатите земји членки на еврозоната.
| | веќе видена | слични

Претседателот на САД Барак Обама во телефонски разговор со германската канцеларка Ангела Меркел, и ја честиташе изборната победа на нејзината партија на парламентарните избори, соопшти Белата куќа. - Претседателот ја истакна својата висока оценка за пријателството со канцеларката Меркел, за нејзиното раководење и за нејзината непоколеблива поддршка на трансатлантските односи, се наведува во соопштението на Белата куќа, еден ден откако германските гласачи им обезбедија речиси апсолутно мнозинство на конзервативците на Меркел. Претседателот Обама и канцеларката Меркел се согласија да продолжат да соработуваат за клучните регионални и глобални прашања, се додава во соопштението. (Крај)
| | веќе видена | слични

Демократската унија за интеграција (ДУИ) на германската канцеларка Ангела Меркел и ја честита победата на нејзината партија ЦДУ на вчерашните парламентарни избори во Германија. - Убедливата победа е уште една потврда за вашите правични домашни, но и меѓународни политики и затоа, убеден сум дека вашата земја ќе ја продолжи поддршката на процесот на проширување на Европската унија, како и аспирациите на земјите на Балканот да станат дел од Евроатлантскато семејство, се вели во честитката од ДУИ до Меркел.
| | веќе видена | слични

„Не смееме да престанеме да вршиме притисок за спроведување на договорените реформи (во Грција)“, ја цитира интернет изданието грчкиот весник То Бима изјавата на Ангела Меркел нарекувајќи ја нејзината победа на германските сојузни избори „триумф“. Во разговор со новинарите Меркел застанала во одбрана на ставот на министерот за финансии Волфганг Шојбле по ова прашање. Имено, на прашањето за автентичноста на неговата изјава за дополнителна помош на Атина, Меркел изјавила дека Шојбле зборувал за можна нова програма за финансиска помош на Грција уште во ноември 2012-та година во германскиот парламент, и го повторил тоа и во август годинава. „Тука нема ништо ново, и за време на предизборната кампања таа теме повеќепати беше отворана“, изјавила Меркел, велејќи дека и таа самата претпочита да се одговори на зададените обврски.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Никој не може да ни ги одземе реформите и промените кои заедно ги постигнавме, а од оваа неизвесност ќе излеземе само посилни и поискусни. Никој не може да не ...
сите 192 | | | веќе видена

Експлозии на гранати и пукање во областа на градот Рас ел Ајн во североисточна Сирија, на само еден ден по договорот меѓу Турција и САД за прекин на огнот на ...
сите 954 | | | веќе видена

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска ги повика сите институции што се занимаваат со избори да гласаат согласно законите и принципиелно, ...
сите 67 | | | веќе видена

Горан Пандев за италијанските медиуми го пофали Елиф Елмас и вели дека најдоброто од него допрва доаѓа. Италија Елиф Елмас за многу кратко време стана хит во ...
сите 133 | | | веќе видена

Секако, не треба сега тука и да застанеме, напротив треба да продолжиме со уште позасилено темпо на работа, што ќе придонесе сегашниот квалитет да биде ...
сите 337 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Коментар: Меркел продолжува, но со нов партнер

Од:
До кого (е-маил):
Порака: