Интер шампион на Италија

Интер победи во Сиена со 1:0 со голот на Диего Милито со што ја одбрани шампионската титула и сега има 18 освоени скудета. Последото коло донесе голема драма, Рома по првите 45 минути водеше со 2:0 против Киево во Верона додека Интер имаше само 0:0 против Сиена на гости. Во вторто полувреме со голот на Милито во 57 минута Интер поведе со 1:0 и ја задржа оваа преднос за освојување на титулата која е петта во низа. Интер сезонава може да биде најуспешен клуб во Европа доколку победи во финалето на ЛШ против Баерн на 22 мај во Мадрид со што ќе ги обедини титулите во првенството, купот на Италија и ЛШ. Горан Пандев е првиот играч од Македонија кој го освоил скудетото во Италија. Во борбата за четвртото место Сампдорија го совлада Наполи со 1:0 додека Палермо победи на гости кај Аталанта со 2:1 но Сампдорија со освоените три бода го здржа местото кое ги носи во квалификациите на ЛШ. Интер, Рома и Милан обезбедија директен пласман во ЛШ, Сампдорија ке игра квалификации, Палермо, Наполи и Јувентус ќе играат во ...
| | веќе видена | слични

За секого по 600.000 евра. - Славје на играчите на Интер (фото: АП) Есеноска на трибините по казна, сега со шампионскиот пехар, Горан Пандев ја заокружи турбулентната и супервозбудлива сезона во Серија А со две титули во дресот на Интер, станувајќи првиот македонски фудбалер кој бил првак на Италија. Во последното коло на сезоната, Интер ја совлада Сиена со 1:0 на гости, за да ја задржи предноста од два бода во однос на Рома, што му ја донесе петтата титула во низа, а вкупно 18-та. Анализирајќи ја борбата за титулата, агенцијата "Ројтерс" го вклучи трансферот на Пандев од Лацио во Интер меѓу петте клучни моменти на сезоната. - Македонецот го доби судскиот спор со Лацио и избра да премине во Интер, давајќи му нова свежина во нападот. Доаѓањето на Пандев му овозможи на Жозе Мурињо да не мора толку да се потпира на проблематичниот тинејџер Марио Балотели - стои во појаснувањето на "Ројтерс".Пандев одигра 19 средби и постигна три гола откако дојде во Милано во јануарскиот преоден рок и беше играч во кој Мурињо ...
| | веќе видена | слични

Горан Пандев стана првиот македонски фудбалер што го освоил „Скудетото“ откако неговиот Интер во Сиена ја совлада истоимената екипа со 1-0. Голот на одлуката падна во 57. минута, а стрелец беше Диего Милито за кого ова беше 22 гол во првенството. Жозе Мурињо реши да почне без Македонецот сакајќи да го сочува за финалето на Лигата на шампиони со Баерн в сабота, сметајќи дека составот со Ето, Милито и Балотели во нападот ќе биде доволно силен да ја совлада Сиена. Сепак, токму по влегувањето во игра на Пандев, неговиот тим успеа да го скрши отпорот на Сиена и да го постигне единствениот погодок на мечот. „Нероаѕурите“ успеаја да ја одбранат титулата освоена минатата сезона и да ја запишат својата осумнаесетта во историјата. Ова беше и најголемиот подарок за сопственикот на Интер, Масимо Морати, кој истиот ден го прослави својот 65. роденден. Палермо ја совлада Аталанта со 2-1, но не успеа да ја помине Сампдорија на табелата и да се пласира во квалификациите од ЛШ бидејќи екипата од Џенова на „Луиџи Ферари“ ...
| | веќе видена | слични

Португалскиот тренер на Интер, Жозе Мурињо ужива заедно со своите фудбалери. Ги поздрави и навивачите на тимот, откако денес тимот ја освои својата 5-та последователна титула во Серија А, но сепак го продолжува бојкотот на италијанските медиуми. Денес Интер оствари минимална победа од 1:0 против Сиена, која се покажа како доволна за титулата. По освојувањето на Купот на Италија, Интер под водство на Мурињо може да се закити со импресивна тројна титула ако успее да го совлада Баерн во финалето од Лигата на Шампионите. Мурињо не кажа ниту збор за првенството, денешниот натпревар, како и за својата иднина во Италија. Шпекулациите дека тој би можел да го напушти Интер затоа што не се чувствувал среќен во Италија и би го презел „кралскиот“ клуб се сè погласни во последниов период. Неговите играчи исто така не знаат ништо за плановите на Мурињо. „Оваа вечер ќе се прославува освојувањето на Скудетото. Утре ќе одмориме, а потоа ќе ги започнеме подготовките за финалето од Лигата на Шампионите.“ - објасни ...
| | веќе видена | слични

В сабота тој се надева на трофеј и во Лигата на шампиони против Баерн Минхен Ден по мечот со Сиена и прославата на петтата шампионска титула во низа на Интер, вкупно 18 во клупската историја, го контактиравме Горан Пандев, првиот Македонец по Дарко Панчев и Илија Најдоски, кој во сабота на „Сантијаго Бернабеу“ во Мадрид ќе биде дел од едно финале во Лига на шампиони, единствен, пак, нашинец, кој се радува и ужива во трофеј во национално првенство во една од петте водечки фудбалски лиги на стариот континент. Го затекнавме во автомобил како се превезува во посета на пријател во првиот дел од заслужениот слободен ден кој беше подарок од Специјалниот, Жозе Мурињо. Не отпоздрави со зарипнат глас, но како што ни рече, не е од премногу славење и песна по успешно заокружената сезона на Апенините, која за него почна неповолно поради спорот со претседателот на Лацио, Клаудио Лотито, а заврши идилично со двојна круна во италијанската фудбалска сцена (првенство и куп). Причината за тоа, вели Пандев, е во ладното и ...
| | веќе видена | слични

Интер со минималната победа на гостувањето во Сиена (1:0) ја обезбеди шампионската титула со два бода предност од Рома Најпознатиот репрезентативец на Македонија, Горан Пандев, ја освои шампионската титула со Интер во италијанската Серија А. "Нероазурите" во решавачкиот натпревар за одбрана на круната, успеаја минимално да го совладаат сега веќе новиот второлигаш, Сиена (1:0) во 38. коло. Тимот на Мурињо со тоа ја освои двојната круна во италијанскиот фудбал, а веќе в сабота во Мадрид ќе игра во финалниот натпревар од Лигата на шампиони против претставникот на Германија, Баерн (М).- Најтешка титула која сум ја освоил во мојата кариера. Ја задржавме предноста од два бода. Никогаш не сум се борел за титула во последното коло. Признавам дека бев многу загрижен. Сега може целосно да се посветиме на финалниот натпревар од Лигата на шампиони, изјави предводникот на Интер, Жозе Мурињо. Пирова победа на гостувањето во Верона, забележа вицешампионот на Италија, Рома. - Тимот на Масимо Морати, Интер, мораше да ја ...
| | веќе видена | слични

Најмалку два, а најмногу три трофеи ќе освои Горан Пандев со екипата на Интер сезонава, и ќе биде единствениот со ваков триумф од македонските интернационалци. По триумфот во Серија А и Купот на Италија, останува шанса да биде и европски шампион. Последниве сезони имаше неколкумина фудбалери што се радуваа на ваков триумф, но сезонава само струмичанецот ја имаше добитната комбинација да биде во клуб што е во самиот врв. Во неделата „нераѕурите“ ја совладаа Сиена со 1-0 и го освоија скудетото, а тоа значеше и двојна круна сезонава за гигантот од Милано. Пандев играше од 54 минута и помогна да се постигне потребниот гол за триумф во последното коло. Напаѓачот на нашата репрезентација е првиот Македонец со титула во Топ-5 фудбалските лиги низ Европа (Англија, Шпанија, Италија, Германија и Франција).Изминатиов викенд се играа последните кола и куп-финалињата низ другите фудбалски натпреварувања низ Европа, по што се спушти завесата пред почетокот на СП во Јужна Африка 2010.Пандев го одбрани златниот медал во ...
| | веќе видена | слични

Најдобриот македонски фудбалер Горан Пандев ја освои шампионската титула со Интер во италијанското Калчо. Интер во последното коло во решавачкиот натпревар за одбрана на круната ја совлада Сиена со резултат 1:0 Тимот на Мурињо со тоа ја освои двојната титула во италијанскиот фудбал, а в сабота во Мадрид ќе игра во финалето во Лигата на шампионите против Баерн-Минхен кој вчера исто така стигна до двоен трофеј во Германија.
| | веќе видена | слични

Петти пат последовно, вкупно 18 - ти пат, фудбалерите на Интер ја освоија шампионската титула во Серија А. Во последното 38. коло, Интер ја победи Сиена со 0:1 и сезоната ја заврши ја со два бода повеќе од Рома. Горан Пандев кој настапи во вториот дел стана првиот македонец со шампионска титула во Калчо лигата. Интер ја освои двојната круна во Италија, третата титула ќе ја брка на 22. мај кога против Баерн ќе игра во финалето во ЛШ. Покрај Интер и Рома, во ЛШ пласман изборија Милан и Сампдорија. Во Лига Европа следната сезона ќе учествуваат Палермо, Наполи и Јувентус, од Серија А испаднаа Ливорно, Аталанта и Сиена. (Крај)
| | веќе видена | слични

Македонецот го грабна скудетото со Интер вчера по победата од 1-0, и по само пет месеци кај „нераѕурите“ веќе е освојувач на двојна круна Најдобриот македонски фудбалер Горан Пандев е првиот Македонец, кој освои национална титула во една од петте најсилни светски лиги, откако вчера со Интер се круниса за првак на Италија во Сиена. Интер победи со 1-0 со голот на најдобриот стрелец на миланскиот клуб Диего Милито и со тоа го освои петтото „скудето“ по ред. Пандев го грабна „скудетото“ во своите први пет месеци во клубот, и стана прв нашинец што се закитил со една од најпрестижните круни во светскиот фудбал. За Пандев ова е трет трофеј, втор сезонава, воедно и прва двојна круна, откако со Интер пред две недели го освои и Купот на Италија, што беше одбрана на пехарот од лани освоен со Лацио. Придонесот на Пандев во Серијата А сезонава се три гола и пет асистенции, добра дефанзива за сезоната за паметење под палката на Жозе Мурињо. Пандев играше 40 минути на последниот годинашен дуел во првенството на Апенините. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Истражители, експерти, стручна и административна служба можеле да бидат дел од Специјалното јавно обвинителство, а за тоа одлучувала специјалната јавна ...
сите 213 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ реагира по одлуката на комисијата за законодавно правни прашања, на која беше заклучено дека поранешниот претседател, ѓорге Иванов, помилувал 56 ...
сите 549 | | | веќе видена

Од МВР и натаму не откриваат ништо, освен првичните информации за вооружениот напад во хотелот Александар Палас изминатиот викенд. Тројца маскирани лица со ...
сите 135 | | | веќе видена

Владата ги прифати сите седум барања од организаторите на „Марш за чист воздух“ што ги поставија минатиот петок на протест како услов за да одат на средба со ...
сите 111 | | | веќе видена

Аргентинскиот фудбалер Лионел Меси во понеделникот ја освои рекордната шеста Златна топка. Меси оваа година е награден за добрите игри и заслужено е прогласен ...
сите 183 | | | веќе видена

ОВЕН Ќе настојувате да собирате нови искуства и ќе се обидете да ги вклопите во својот деловен план. Ќе поставувате нови прашање. Добро сте ја разбрале ...
сите 94 | | | веќе видена

Лоша полусезона во Лигата на шампионите остава зад себе Вардар, можеби најлошата во својата историја со неколку неславни рекорди и со најслаба позиција на ...
сите 116 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Интер шампион на Италија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: