Напред розово 2010

Расте бројот на заболени од рак на дојка. Во земјава секоја година се дијагностицираат по 700 нови случаи кај жените и по десетина кај мажите. Најмладиот пациент во земјава болен од оваа болест има само 18 години. Превентивните прегледи на дојката и испитувањата со мамограф можат да го спасат животи, доколку навреме се открие оваа тешка болест. Ова беше вчерашниот апел до граѓаните во земјава на околу 2000 луѓе со розови маички кои маршираа низ улиците на Скопје како дел од хуманитарната акција Напред розово 2010". Акцијата беше поддржана од целиот дипломатски кор во државата и од министерот за здравство, Бујар Османи, градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, како и амбасадорот на САД, Филип Рикер и неговата сопруга. Биба Додева, претседател на здружението Борка" од Школка во Градскиот парк, низ песна ги поведе насобраните поддржувачи на каузата да изодат три километри и да направат симболична розова панделка која е симбол на борбата со ракот на дојка. Граѓаните вчера имаа можност да донираат ...
| | веќе видена | слични

Денеска /16.05.2010 година недела /во Градскиот парк, на Школка, во организација на Здружението Борка – За секој нов ден, а во соработка со Здружението Интегритет Алфа и Омега и Амбасадата на САД во Република Македонија, се одржа манифестацијата „НАПРЕД РОЗОВО 2010“. Манифестацијата „НАПРЕД РОЗОВО 2010“, која се одржува втора година по ред, се состоеше од Розева прошетка, чија цел е подигнување на свесноста за ракот на дојка како потенцијално излечива болест. На отворањето на оваа манифестација се обратија градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, Амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Република Македонија, Филип Рикер заедно со негвата сопруга Солве Рикер, министерот за здравство на Република Македонија, Бујар Османи и претседателот на Здружението Борка – За секој нов ден, Биба Додева. - Еден од највисоките приоритети на секоја современа држава, како што е Македонија, треба да биде зачувување и унапредување на здравјето на населението. Во таа насока, Градот Скопје се приклучува и ја ...
| | веќе видена | слични

Околу 600 нови случаи на рак на дојка се откриваат секоја година во Македонија. Не се поштедени ниту мажите. Лани овој карцином бил дијагностициран кај 7-мина. Загрижувачки е фактот дека болеста се повеќе ги напаѓа помладите жени. Најалармантна е состојбата во Свети Николе. Минатата година имало 35 случаи на рак на дојка. Години наназад овој град е на прво место според бројот на заболени, а сеуште нема мамограф, па жените за прегледи мора да одат во Велес или Штип каде за снимање чекаат повеќе од 3 месеци. Министерот за здравство најавува дека Свети Николе наскоро ќе добие мамограф. Се чека новата медицинска опрема. Ракот на дојка дури во 80 отсто од случаите може да се излекува ако се открие навреме. Надлежните започнаа пилот проект на задолжителна мамографија за сите жени над 50 години. Министри, амбасадори, политичари, граѓани заедно околу 2.000, сите во розеви маици маршираа по улиците на Скопје за борба против ракот на дојка. Маршот имаше хуманитарен карактер. Организаторот, невладината организација ...
| | веќе видена | слични

Ракот на дојка неуморно зема се повеќе животи.. Во земјава секоја година се дијагностицираат околу 600 ново заболени. Најголем дел од нив се од руралните средини и помалите градови. По бројот на заболени предничи Свети Николе, таму лани дури 35 жени и подлегнале на оваа малигна болест. Болните за да направат еден мамографски преглед треба да патуваат најмалку 30 километри до најблиските градови - Штип или Велес. Сеуште нема абер од лани ветениот дигитален мамограф. „ Сеуште го очекуваме мамографот. Не се почнало уште со скрининг. А треба да почне што побрзо, бидејќи болеста не чека“, вели Вера Златева од организацијата на жени од Свети Николе. Министерот Османи смирува – за најдоцна 6 месеци треба да стигнат 5 дигитални мамографи. Во исто време тој најави дека годинешниов пилот проект за скриниг во 4 градови, од 2011 ќе премине во организиран скрининг за рано откривање на ракот на дојка. „ Очекуваме во Македонија да стигнат 5 дигитални мамографи. Во моментов немаме ниеден таков. Тоа значи дека за 5 пати ...
| | веќе видена | слични

Останато

тонско Вилма Русковска- Имаше еден филм „Чарлиеви ангели“ и една госпоѓа која влезе во филм на една естрадна ѕвезда Бојан Јовановски и мислеше дека никој ништо ...
сите 382 | | | веќе видена

„Дали трупањето богатство во Црна Гора е знак за европските вредности? Дали тоа е некој со кого сакаме да споделуваме суверенитет? Богатството во Црна Гора е ...
сите 323 | | | веќе видена

Во Скопје се одржa протестен Марш за чист воздух, преку кој граѓаните побараа ефикасност од надлежните институции во борбата со загадувањето на воздухот.На ...
сите 83 | | | веќе видена

Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски истакна дека правната држава е полумртва во денешното интерву во емисијата „Отворено“ на Телевизија ...
сите 184 | | | веќе видена

Лео Меси признава дека го болело кога Кристијано Роналдо ја освоил петтата „Златна топка“ и се изедначи со него, но вели дека Протугалецот го заслужил тој ...
сите 192 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Напред розово 2010

Од:
До кого (е-маил):
Порака: