Напред розово 2010

Расте бројот на заболени од рак на дојка. Во земјава секоја година се дијагностицираат по 700 нови случаи кај жените и по десетина кај мажите. Најмладиот пациент во земјава болен од оваа болест има само 18 години. Превентивните прегледи на дојката и испитувањата со мамограф можат да го спасат животи, доколку навреме се открие оваа тешка болест. Ова беше вчерашниот апел до граѓаните во земјава на околу 2000 луѓе со розови маички кои маршираа низ улиците на Скопје како дел од хуманитарната акција Напред розово 2010". Акцијата беше поддржана од целиот дипломатски кор во државата и од министерот за здравство, Бујар Османи, градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, како и амбасадорот на САД, Филип Рикер и неговата сопруга. Биба Додева, претседател на здружението Борка" од Школка во Градскиот парк, низ песна ги поведе насобраните поддржувачи на каузата да изодат три километри и да направат симболична розова панделка која е симбол на борбата со ракот на дојка. Граѓаните вчера имаа можност да донираат ...
| | веќе видена | слични

Денеска /16.05.2010 година недела /во Градскиот парк, на Школка, во организација на Здружението Борка – За секој нов ден, а во соработка со Здружението Интегритет Алфа и Омега и Амбасадата на САД во Република Македонија, се одржа манифестацијата „НАПРЕД РОЗОВО 2010“. Манифестацијата „НАПРЕД РОЗОВО 2010“, која се одржува втора година по ред, се состоеше од Розева прошетка, чија цел е подигнување на свесноста за ракот на дојка како потенцијално излечива болест. На отворањето на оваа манифестација се обратија градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, Амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Република Македонија, Филип Рикер заедно со негвата сопруга Солве Рикер, министерот за здравство на Република Македонија, Бујар Османи и претседателот на Здружението Борка – За секој нов ден, Биба Додева. - Еден од највисоките приоритети на секоја современа држава, како што е Македонија, треба да биде зачувување и унапредување на здравјето на населението. Во таа насока, Градот Скопје се приклучува и ја ...
| | веќе видена | слични

Околу 600 нови случаи на рак на дојка се откриваат секоја година во Македонија. Не се поштедени ниту мажите. Лани овој карцином бил дијагностициран кај 7-мина. Загрижувачки е фактот дека болеста се повеќе ги напаѓа помладите жени. Најалармантна е состојбата во Свети Николе. Минатата година имало 35 случаи на рак на дојка. Години наназад овој град е на прво место според бројот на заболени, а сеуште нема мамограф, па жените за прегледи мора да одат во Велес или Штип каде за снимање чекаат повеќе од 3 месеци. Министерот за здравство најавува дека Свети Николе наскоро ќе добие мамограф. Се чека новата медицинска опрема. Ракот на дојка дури во 80 отсто од случаите може да се излекува ако се открие навреме. Надлежните започнаа пилот проект на задолжителна мамографија за сите жени над 50 години. Министри, амбасадори, политичари, граѓани заедно околу 2.000, сите во розеви маици маршираа по улиците на Скопје за борба против ракот на дојка. Маршот имаше хуманитарен карактер. Организаторот, невладината организација ...
| | веќе видена | слични

Ракот на дојка неуморно зема се повеќе животи.. Во земјава секоја година се дијагностицираат околу 600 ново заболени. Најголем дел од нив се од руралните средини и помалите градови. По бројот на заболени предничи Свети Николе, таму лани дури 35 жени и подлегнале на оваа малигна болест. Болните за да направат еден мамографски преглед треба да патуваат најмалку 30 километри до најблиските градови - Штип или Велес. Сеуште нема абер од лани ветениот дигитален мамограф. „ Сеуште го очекуваме мамографот. Не се почнало уште со скрининг. А треба да почне што побрзо, бидејќи болеста не чека“, вели Вера Златева од организацијата на жени од Свети Николе. Министерот Османи смирува – за најдоцна 6 месеци треба да стигнат 5 дигитални мамографи. Во исто време тој најави дека годинешниов пилот проект за скриниг во 4 градови, од 2011 ќе премине во организиран скрининг за рано откривање на ракот на дојка. „ Очекуваме во Македонија да стигнат 5 дигитални мамографи. Во моментов немаме ниеден таков. Тоа значи дека за 5 пати ...
| | веќе видена | слични

Останато

Ја повикувам поранешната министерка за култура и пратеничка од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Елизабета Канческа-Милевска, јавно и недвосмислено да се произнесе дали ...
сите 390 | | | веќе видена

Се надеваме на позитивно решение за стопирање на деветкатницата пред „Мајчин дом“, рече градоначалникот на општина Аеродром, Златко Марин, денеска пред ...
сите 250 | | | веќе видена

Триесетдневен притвор му определил судија во претходна постапка при основниот суд во Тетово на А.К. (53) од Мала Речица . Тој е осомничен дека сторил три ...
сите 129 | | | веќе видена

Бизнисмените очекуваат да ги наплатат долговите од општините по ребалансот на буџетот откако министерот за финансии Драган Тевдовски најави дека 92 милиони ...
сите 98 | | | веќе видена

Потпретседателот на ВМРО ДПМНЕ, Александар Николоски, кој е во посета на Брисел на конференција на Европската Народна Партија (ЕПП) посветна на Западниот ...
сите 266 | | | веќе видена

Денескана пладне додека десетмина лица кои ја блокираа улицата пред Собранието на Република Македонија во еден момент нападнаа еден млад дечко кој со велосипед ...
сите 80 | | | веќе видена

УФЦ шампионот Кабиб Нурмагомедов стана планетарна ѕвезда после победата над Конор Мекгрегор, а неодамна си доби и голем графит во еден дел од Инстанбул. ...
сите 146 | | | веќе видена

Со гаранција од околу 300.000 евра пратеникот Љубен Арнаудов излегува од домашен притвор, потврдија од Апелација. Утринава кривичен го ослободи и пратеникот ...
сите 51 | | | веќе видена

Капитални инвестиции нема, а Владата продолжува редовно да се задолжува на домашниот пазар. Министерството за финансии денеска одржа аукција на хартии од ...
сите 190 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Напред розово 2010

Од:
До кого (е-маил):
Порака: