Фуере: Македонија живее во неизвесност и етнички тензии

Нема сомневање дека постои клима на недоверба меѓу етничките заедници и постоеја повеќе прашања во изминативе месеци каде што ние ја видовме таа недоверба. Веќе предолго време постои клима на неизвесност каде оди земјата, вели амбасадорот на ЕУ во Македонија Ерван Фуере.- Се разбира дека тоа има негативно влијание врз меѓуетничките односи, така што нашата порака и натаму ќе биде во насока да ја охрабрува Владата да посвети внимание на приоритетите што ги има земјата во смисла на реформите, во смисла на засилување на политичкиот дијалог и тоа е најдобриот начин да се справите со недовербата и да се покаже дека една од најголемите предности што ја има Македонија е нејзиниот мултиетнички карактер. Но претстои многу работа за да се осигураме дека тое е обезбедено и проектирано и за во иднина, изјави Фуере во интервју за радио Слободна Европа. Во врска со оружјето откриено на границата, евроамбасадорот смета дека очигледно станува збор за група луѓе со криминални намери кои во себе го немаат интересот на ...
| | веќе видена | слични

Македонија Фуере: Македонија оди наназад во евроинтеграциите Македонија уназадува во процесот на евроинтеграции, власта носи закони спротивни на интересите на земјата, а меѓу етничките заедници постои клима на недоверба, потенцира евроамбасадорот Ерван Фуере во интервју за „Радио Слободна Европа“.Токму ова, како и партизацијата на администрацијата и на независните тела, според Фуере, ќе бидат дел од негативните елементи во есенскиот извештај за Македонија.Наспроти Фуере, премиерот Никола Груевски, вели дека се работи на реформите и на решавањето на името во најбрз можен рок.„Ние правиме се што можеме во секој правец за што повеќе реформи и ќе продолжиме да го правиме тоа. Ние работиме на краток рок да го решиме прашањето за името. Правиме се што можеме. Се што е во наш максимум. Се разбира, притоа штитејќи ги другите државни и национални интереси на Република Македонија“, рече Груевски.
| | веќе видена | слични

Наместо да продолжи со позитивниот тренд од минатата година, земјава оди наназад, а нема сомневање дека постои и клима на недоверба меѓу етничките заедници, изјави Ерван Фуере, амбасадор на ЕУ во Македонија, во интервјуто за „Радио Слободна Европа“. Евроамбасадорот ја поздрави полициската операција за заплена на нелегалното оружје при која, во вооружената пресметка беа убиени четворица „шверцери“, со констатацијата дека очигледно станува збор за група луѓе со криминални намери, кои во себе го немаат интересот на државата. Но, тој побара Владата и на друг начин да се ангажира во решавањето на овој проблем. - Истовремено, ние постојано потенцираме дека Владата мора да посвети поголеми напори во тој мултиетнички дијалог, во креирањето на многу попозитивна клима и да инвестира во сите тие подрачја. Има многу маргинализирани општини во чувствителните погранични подрачја со Косово и со Албанија и мора да се вложат поголеми напори во економската инфраструктура - рече Фуере. Според него, сега се случува назадување ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 16 мај 2010 (МИА) - Ние работиме на краток рок да го решиме прашањето за името и даваме максимум и се што можеме. Се разбира, притоа штитејќи ги другите државни и национални интереси, изјави премиерот Никола Груевски.Одговарајќи на новинарски прашања, тој рече дека не смета оти е Македонија помалку безбедна по случувањата во Радуша.Во врска со денешното интервју на Ерван Фуере за Радио Слободна Европа, во кое евроамбасадорот оценува дека годинава има момент на назадување во евроинтеграцискиот процес, Груевски рече дека Владата продолжува со реформите и прави се што може. - Правиме се што можеме во секој правец за повеќе реформи и ќе продолжиме така, истакна Груевски, во одговор на новинарски прашања, по предавањето противпожарни возила на општини во Македонија.
| | веќе видена | слични

Само еден ден откако шефот на државата, Ѓорге Иванов, се обиде да го поттурне политичкиот дијалог во земјата од мртвата точка, евроамбасадорот Ерван Фуере констатира дека Македонија назадува на патот кон ЕУ и дека во земјата постои клима на недоверба меѓу етничките заедници. Една година по доаѓањето на функцијата, Иванов во саботата во Катланово прв пат ги повика лидерите на политичките партии со цел да ги слушне нивните размислувања за актуелните случувања во државата - безбедносната состојба и спорот за името. Претседателот на неформална средба ги почести политичките лидери со специјалитети направени од фазани и муфлони. Во интервјуто за Радио Слободна Европа, Фуере вели: „Нема сомневање дека постои клима на недоверба меѓу етничките заедници и постоеја повеќе прашања во изминативе месеци каде што ние ја видовме таа недоверба. Веќе предолго време постои клима на неизвесност каде оди земјата“. Тој и' сугерира на Владата да посвети поголеми напори во креирањето на многу попозитивна клима во мултиентичкиот ...
| | веќе видена | слични

Има назадување во реформскиот процес и постои клима на незивесност каде оди Македонија, забележува евроамабасадорот Ерван Фуере во интервјуто за Радио Слободна Европа.Премиерот Никола Груевски смирува: реформите се во тек а владата на краток рок...
| | веќе видена | слични

Македонската влада презема се што е во нејзина моќ во исполнување на реформите и што поскоро затворање на разликите со Грција за името, одговори премиерот по денешната прозивка од претставникот на ЕУ во земјата.„Ние правиме се што можеме во секој правец за што повеќе реформи и ќе продолжиме да го правиме тоа. Ние работиме на краток рок да го решиме прашањето за името. Правиме се што можеме,се што е во наш максимум. Се разбира, притоа штитејќи ги другите државни и национални интереси на Република Македонија“- изјави премиерот Никола Груевски. Шефот на мисијата на ЕУ во Македонија Ерван Фуере во интервју за радио Слободна Европа претходно изнесе критики на адреса на владата, но и на партиските лидери.Тој констатираше дека Македонија назадува во евроинтеграциите, политичкиот дијалог не функционира како што треба, постои клима на недоверба меѓу етничките заедници и предупреди дека секое натамошно одложување на решение за името ќе има негативно влијание врз земјата.
| | веќе видена | слични

Останато

Времето утре пртепладне ќе биде сончево со умерена облачност, а попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи, локално во форма на невреме со појава на град, ...
сите 251 | | | веќе видена

Соединетите Американски Држави ќе предложат создавање на меѓународни поморски сили за заштита на бродовите во Оманскиот Залив, во момент кога администрацијата ...
сите 137 | | | веќе видена

 Поранешниот пратеник Насер Зибери смета дека на кадровски промени требаше да претходи темелна анализа, врз основа на темелните принципи на добро владеење. ...
сите 196 | | | веќе видена

Големо невреме со дожд и силен ветер и грмежи во моментов има во скопско Лисиче и Аеродром. Невремето се приближува кон Центар и Карпош. Според УХМР истокот и ...
сите 127 | | | веќе видена

Повеќе од 500.000 граѓани живеат под прагот на сиромаштија благодарение на оваа криминална влада.Секогаш кога СДСМ ќе се соочи со фактот дека граѓаните живеат ...
сите 214 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фуере: Македонија живее во неизвесност и етнички тензии

Од:
До кого (е-маил):
Порака: