Улична војна за Бангкок!

Хорор во тајландската метропола Ситуацијата е крајно напната во центарот на градот, кој во ништо не наликува на довчерашната туристичка мека. Барикади на сите страни, авотмобилски гуми полиени со бензин и подготвени во секој час да бувнат во голем огин, огради од бамбуси и боцкав тел, крв на сите страни... Вистинско бојно поле! Крвавите судири на улиците на Банкок, кои прераснаа во вистинска војна, досега однесоа над 25 жртви и над 200 повредени. Но, тоа не е крај, бидејќи никој не сака да се повлече. Власите отфрлаат секаква можност да се повлечат, а црвените кошули порачуваат дека ќе се борат до крај. Војската се повеќе го губи трпението и во очај им се закани на демонстрантите, кои се улогорени во центарот на Банкок, дека ќе ја употреби сета сите за да ги расатера. Воведен е и полициски час. Ситуацијата е крајно напната во центарот на градот, кој во ништо не наликува на довчерашната туристичка мека. Барикади на сите страни, авотмобилски гуми полиени со бензин и подготвени во секој час да бувнат во голем ...
| | веќе видена | слични

Судирите меѓу тајландските власти и опозициските демонстранти во Бангкок добиваат сé пожестоки размери, при што само во изминатите неколку дена беа убиени најмалку 25 лица, а над 200 други се ранети Тајландската војска вчера соопшти дека ќе воведе полициски час во одредени делови на Бангкок, откако во неколкудневните судири меѓу припадниците на опозицијата, познати како „Црвени кошули“, и безбедносните сили беа убиени најмалку 25 лица, а над 200 други се ранети. Во соопштението на војската се наведува дека воведувањето на полицискиот час ќе им помогне на безбедносните сили да ги разликуваат обичните луѓе од терористите. Портпаролот на тајландската армија нагласил дека властите ќе испратат екипи на Црвениот крст во кампот на демонстрантите, кои веќе подолго време се забарикадирани во поголем дел од Бангкок, со цел да им се овозможи на лицата, а посебно на жените, децата и постарите, да ја напуштат областа. Според него, и на мажите ќе им биде дозволено да го напуштат кампот, но само доколку покажат дека не се ...
| | веќе видена | слични

Нови судири меѓу демонстранти и полицијата беа регистрирани во текот на вчерашниот ден во Бангкок, при што двајца антивладини демонстранти беа убиени во судирот на „црвените маички“ и на тајландските војници во центарот на главниот град на Тајланд, каде што од четвртокот се води вистинска војна, известуваат светските агенции. Дваесет и пет луѓе загинаа, а повеќе од 200 се повредени во тридневните судири на булеварот „Рама Четврти“, кој поминува покрај јужниот крај на квартот контролиран од „црвените маички“, при што демонстрантите фрлаат со камења и молотови коктели врз силите на редот, а овие враќаат со оружје.Тајландските власти воведоа полициски час, а се закануваат и со воведување на вонредна состојба во земјата. Но, и тоа не помага да се смири ситуацијата во земјата.- Полицискиот час е воведен во текот на вчерашниот ден со цел на полицијата и армијата да им се овозможи „да ги идентификуваат јасно терористите“ - изјави Сансерн Каевкамнерд, портпарол на армијата.Тој додаде дека властите ќе испратат ...
| | веќе видена | слични

БАНГКОК - Војската на Тајланд вчера соопшти дека нема да биде воведен полициски час во делови од Бангкок, бидејќи се' уште не се потребни ограничувања во текот на ноќта. „Се' уште не е потребно да се користат такви мерки, бидејќи стравуваме дека негативното влијание врз јавноста ќе натежне пред користа“, изјави генерал-полковник Аксара Кердфон од Центарот за решавање вонредни ситуации. Тајландските власти поставија ултиматум за демонстрантите кои кампуваат во Бангкок од март, повикувајќи ги жените и постарите лица да го напуштат кампот до понеделник попладне. Од Црвениот крст е побарано да помогне да се наговорат луѓето да го напуштат кампот, каде што демонстрантите го повикуваат премиерот Абхисит Веџаџива да поднесе оставка. Еден лидер на протестите рече дека Тајланд е блиску до „граѓанска војна“ по судирите со војската во кои загинаа најмалку 25 лица. Неколку стотици демонстранти се собираат во друг дел од градот. Војската зазеде позиции покрај патот што води до кампот, додека очевидци јавија дека таа ...
| | веќе видена | слични

Нови судири меѓу демонстранти и полицијата избувнаа вчера во централното подрачје на Бангкок, при што тешко се ранети двајца антивладини демонстранти, кои се судрија со тајландските војници.Тензиите, како и во изминатите неколку дена, се најголеми на булеварот Рама Четврти, кој минува покрај јужниот крај на кварт контролиран од „Црвените кошули“.Демонстрантите фрлаа со камења и со молотови коктели врз силите на редот, по што одекнале истрели. Од четвртокот, па досега во насилните протести загинаа 25 луѓе, а повеќе од 200 се повредени.Насилствата меѓу приврзаниците на „Црвените кошули“ и владините сили за безбедност не ги спречи ни полицискиот час, кој беше воведен во најкритичните делови на Бангкок.Премиерот Абхисит Ваџаџива изјави дека полицискиот час е неопходна мерка за воспоставување на редот.Тајландскиот премиер нагласи дека нема да се повлече од функцијата и дека ќе продолжи со воената операција во главниот град на Тајланд, која има за цел да им стави крај на протестите. - Ние нема да се откажеме и ќе ...
| | веќе видена | слични

Тајландската Влада го отфрли предлогот на антивладините демонстранти, за почнување преговори со посредство на Обединетите нации, за запирање на тридневните крвави судири меѓу демонстрантите и армијата. Владата се закани со вонредна состојба во Банкок, по жестоките немири во кои животот го загубија 25 луѓе, а над 200 се повредени. Во градот во кој веќе шест недели владее целосен хаос, околу пет илјади демонстранти во срцето на Банкок, бараат смена на премиерот и предвремени избори. Тајландскиот премиер, одбива да се повлече од премиерската функција. Тој нема да ги повлече ниту силите за безбедност од улиците на главниот град. “Она што прави владата и безбедносните агенции во моментот е неопходно. Ние не можеме да ја напуштиме земјата во ситуација кога луѓето не го почитуваат законот“ изјави премиерот. Меѓу демонстрантите во толпата има и повредени, но тоа не ги спречува да фрлаат кон полицијата камења, импровизирани гранати и молотови коктели. Лидерот на „црвените кошули“ најави дека се подготвено за ...
| | веќе видена | слични

Премиерот на Тајланд предупреди денеска дека во главниот град Банкок се зголемува насилството на улиците и најави воведување на полициски час за да се спречи ескалацијата на судирите во кои досега загинаа 25. луѓе. Денеска над Банкок може да се види густ чад од автомобилските гуми кои протестантите ги запалија и им служат како барикади. Откако во четвртокот започна голема акција на полицијата за контролирање на протестите, избија нови судири меѓу нив и полицијата во кои има преку 25 жртви. (Крај)
| | веќе видена | слични

Владата на Тајланд ја проширува вонредната состојба со цел немирите да не се прошират во други делови на земјата. Таа го отфрли и повикот на демонстрантите за преговори за запирање на судирите со посредство на ОН. По два месеца борби за превласт, судирите меѓу антивладините протестанти и силите за безбедност на Тајланд викендов повторно ескалираа. Во уличните борби во Бангкок изминатите денови животот го загубија најмалку 25 лица, а повеќе од 215 се повредени. Цели улици во центарот на 15 милионската метропола наликуваат на воена зона. Опозиционите демонстранти употребија камења и молотови коктели против војската, а палеа и автомобили и гуми. Тајландската владата планираше да воведе полициски час, но по консулатации со армијата се откажа од овој чекор. Наместо тоа премиерот Абхизит Веџаџива ја прошири вонредната состојба во пет други провинции, поради страв да не дојде до проширување на немирите. Трговскиот кварт на Бангкок се’ уште го држат запоседнат најмалку 5.000 демонстранти, меѓу нив и жени и деца. ...
| | веќе видена | слични

На Тајланд му се заканува граѓанска војна, откако Владата најавила воведување на полициски час. Најмалку 24 мртви и 187 луѓе ранети бил билансот од тридневните судири меѓу војската и протестантите. Припадниците на “црвените кошули“ во саботата се собрале на патот во работничкиот кварт Клонг Тое. Тие ги гаѓале војниците со камења, молотови коктели и со гранати. Последните шест седмици во главниот град Бангкок владее хаос. Протестантите толку време барале оставка од владата, пренесуваат светските агенции. САД извршиле евакуација на својот персонал од амбасада во Тајланд.
| | веќе видена | слични

Свет Полициски час во Тајланд Поради немирите и жртвите, властите во Бангкок воведуваат полициски час. Минатата недела, во судир меѓу полицијата и припадниците на „црвените кошули“ загинаа 25 луѓе, а беа повредени повеќе од двесте жители.„Ќе објавиме војна. Нема повеќе преговори“, изјави лидерот на демонстрантите, Арисман Понгруангронг.Вонредната состојба предвидува забрана за јавни собири од повеќе од пет луѓе и и дава широки овластувања на армијата, која го поддржува актуелниот премиер. Премиерот на Тајланд, Абхисит Веџиџива, нареди воена акција и затвори училишта во градот, а воведувањето полициски час значи можност армијата и полицијата „јасно да ги идентификуваат терористите“, вели портпаролот на армијата, Сансерн Каевкамнерд.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Потрагата по исчезнатите во уривањето на мостот во Џенова заврши во текот на ноќта, пренесуваат агенциите. Откако во болница во Џенова почина романски возач на ...
сите 223 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ се уште тактизира околу конечниот став на партијата за референдумот во септември. Лидерот Христијан Мицкоски сега вели дека прво ќе се консултира со ...
сите 159 | | | веќе видена

Хроничното недостасување на финансии за научно истражувачки проекти од областа на науката и образованието без оглед дали се од научен, технички или ...
сите 47 | | | веќе видена

Владата вo среда на седница ќе ја утврди сумата што ќе се потроши за референдумската кампања. Иако вчера истече рокот за министерствата да достават информации ...
сите 130 | | | веќе видена

Претседателот на Гана, Нана Акуфо Адо од понеделник прогласи еднонеделна жалост по смртта на поранешниот Генерален секретар на Обединетите нации , Кофи ...
сите 45 | | | веќе видена

„Имаме случај каде сомневањата се дека СДСМ, Сојуз на борци на НОВ и Сојуз на синдикати на Македонија во Куманово изнајмуваат на правни субјекти, имот кој е во ...
сите 229 | | | веќе видена

Во црквата „Света Софија“ вечер во рамки на фестивалот Охридско лето ќе настапат баритонот Горан Начевски, пијанистката Јасна Аврамовска, обоистот Васил ...
сите 76 | | | веќе видена

Владата денеска се пофали дека создала услови за вработување на 586 лица. Министерката за труд и социјална работа, Мила Царовска уверува дека тоа се должи на ...
сите 61 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Улична војна за Бангкок!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: