ДПА и НД не учествуваа на лидерската средба

Имер Селмани Лидерите на ДПА и на Нова Демократија не дојдоа на средбата. Имер Селмани учеството на ваквите средби го условува со решавање на правата на Албанците. Меѓу нив судските предмети Сопот, Бродец и четирите Хашки случаи како и официјализирање на Албанскиот јазик и законот за употреба на симболи. „Игнорантскиот однос на апсолутното мнозинство во однос на желбата изразена на апсолутното мнозинство на граѓаните за приклучување во НАТО и ЕУ, Република Македонија со оваа политика, владина политика го допира најниското ниво на меѓунационалните, меѓуетничките односи, после 2001 година во нашата држава“, изјави Имер Селмани.
| | веќе видена | слични

Неодамнешната средба меѓу претседателот Иванов и американскиот заменик државен секретар Филип Гордон Меѓународната заедница изминатиов период испраќа и пораки за неопходноста од политички дијалог за решавање на проблемите, посебно поради нивното се појасно укажување за можни негативни тенденции заради одолговлекувањето на решение за спорот за името. Претседателот Иванов викендов ги собра лидерите на дијалог, но дел од политичките партии сметаат дека тоа е само про форма. Јунскиот рок да се постигне напредок во спорот за името полека се затвора како, кажано во стилот на европските дипломати, отворена можност да се добие датум за преговори, иако меѓународните пораки со несмален интензитет пристигнуваат до домашните политички актери. Да се работи конструктивно со Грција и да се најде компромис, порача заменик државниот секретар на САД Филип Гордон, слично како што тоа тоа го направи и евроамбасадорот Ерван Фуере. Доколу не се реши прашањето за името и не се продолжи со Проблемите се толку сериозни во ...
| | веќе видена | слични

Тони АнгеловскиМакедонскиот државен врв е во очекување на предлогот на посредникот Метју Нимиц, кој, според најавите, би требало да понуди решение за затворање на спорот со Грција. Со тоа би се деблокирала евроатлантската интеграција на Македонија веќе на наредниот самит на НАТО, кој треба да одржи во ноември во Португалија. Според аналитичарите, предлогот на Нимиц би требало да стигне до крајот на мај, иако официјално ниту Владата, ниту кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов немаат потврда кога точно ќе биде испорачан новиот предлог. Меѓу другото, за тоа било разговарано и на неформалната средба на лидерите на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ и на ДУИ што завчера ја организира претседателот Ѓорге Иванов. Според претседателот Иванов, посредникот во спорот за името, Метју Нимиц, сериозно ја подготвува следната средба меѓу преговарачите бидејќи, најверојатно, сака да изнесе сериозен пакет-идеи. За Иванов е прифатливо решение за името што е во интерес на граѓаните на Македонија. - Тоа за што сме се обврзале во рамките на ОН е ...
| | веќе видена | слични

Претседателот Ѓорге Иванов успеа повторно да ги седне на иста маса лидерите на најголемите политички партии. Проблемот со името со Грција и политичко-безабедносната ситуација беа темите на кои Иванов разговараше со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и премиер, Никола Груевски, и претседателите на СДСМ и ДУИ, Бранко Црвенковски и Али Ахмети, во саботата во воениот резерват Јасен. На средбата не присуствуваа единствено лидерите на ДПА и Нова Демократија Мендух Тачи и Имер Селмани. Лидерот на НД гу услови присуството со решавање на отворените прашања на Албанците. Според шефот на државата посредникот во грчко-македонскиот спор за името, Метју Нимиц, работи на нов предлог. Иванов, сепак, не сакаше да шпекулира дали се работи за предлогот Република Северна Македонија и дали тој е прифатлив за македонската страна.- За нас е прифатливо сето она што е во интерес на македонските граѓани. Ние тоа постојано го потенцираме. За нас е прифатливо она на што сме се обврзале со овој процес во Обединетите нации, изјави Иванов. Премиерот ...
| | веќе видена | слични

Никола Груевски Притиснат од домашните политички фактори, јасната дипломатска порака од Белата куќа, Груевски ја прифаќа логиката на забрзано решавање на Македонско-Грчкиот спор. Како ја оценувате изјавата и на лидерот на ДУИ, Ахмети и на лидерот на СДСм, Црвенковски дека на подолг рок, доколку не го решиме прашањето со името Македонија ќе остане надвор од евроатлантските интеграции? „Ние работиме на краток рок да го решиме прашањето со името, даваме се што можеме, се што е во наш максимум, се разбира притоа штитејќи ги и другите државни и национални интереси на Република Македонија“, одговори Премиерот Груевски. Премиерот Груевски со навестување за разврска во наредниот кус период, веројатно ги знае и решенијата од планот на Нимиц, што деновиве ќе им биде соопштен на преговарачите. Индиректно тоа го призна и македонскиот Претседател Иванов. „Сето она што е во интерес на македонските граѓани и тоа ние постојано го потенцираме, она што сме се обврзале во рамките на овој процес во Обединетите Нации, тоа е за ...
| | веќе видена | слични

Теми на вчерашната неформална средба на лидерите на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ и ДУИ, која јa организираше претседателот Ѓогре Иванов беа разгледување на политичките процеси во Македонија и опкружуавањето, како и размена на информации за суштествени прашања и актуелните случувања. - Неформалните средби се можност да покажеме и укажеме дека постои комуникација и оти секој проблем може да се решава доколку се разговара и преку дијалог се дојде до решение. Непотребно е во денешно време за кое било прашање да се посегне по насилство или да се користат други средства кога институциите функционираат- истакна претседателот Иванов. Според шефот на државата, медијаторот во спорот за името, Метју Нимиц сериозно ја подготвува следната средба меѓу преговарачите бидејќи најверојатно сака да изнесе сериозен сет на идеи. Претседателот Иванов, посочи дека прифатливо е решение за името кое е во интерес на граѓаните на Македонија. - Она за што сме се обврзале во рамките на ООН е за нас прифатливо- додаде претседателот. Никола ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Разгледување на политичките процеси во Македонија и опкружуавањето, како и размена на информации за суштествени прашања и актуелните случувања, беа тема на денешната неформална средба на лидерите на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ и на ДУИ организирана од претседателот Ѓорге Иванов. - Неформалните средби се можност да покажеме и укажеме дека постои комуникација и оти секој проблем може да се решава доколку се разговара и преку дијалог се дојде до решение. Непотребно е во денешно време за кое било прашање да се посегне по насилство или да се користат други средства кога институциите функционираат, изјави претседателот Иванов. Тој смета дека нема потреба да го свика Советот за безбедност. - Секој си ја извршува обврската што ја има според законот. Затоа нема потреба да се свикува Советот за безбедност, оцени Иванов, во одговор на новинарско прашање. Според него, медијаторот во спорот за името Метју Нимиц подготвува средба меѓу преговарачите бидејќи најверојатно сака да изнесе сериозен сет на идеи.За Иванов е прифатливо ...
| | веќе видена | слични

Спорот со името и безбедноста топ теми на неформалната средба на лидерите на политичките партии кај претседателот. Се собраа на годишнината од претседателстувањето на Иванов, без Тачи и Селмани. Додека опозиционерот Црвенковски и коалициониот партнер во власта Ахмети по ручекот излегоа со пораки за брзо решение на спорот со името – претседателот и премиерот со став дека може да се раговара за решение кое ќе биде прифатливо за граѓаните на референдум. Црвенковски е против референдум за кој власта во старт ќе гласа против – повика сериозно да се разберат пораките од американскиот заменикот државен секретар Гордон за решавање на спорот со името. За безбедносните инциденти Ахмети изјави дека не поддржуваат насилство и дека не е начин на решавање на проблемите – ДУИ бара брзо решение за името прифатливо за земјата. Претседателот иванов по бројните инциденти смета дека советот за безбедност не треба да се свикува. На денешната средба не дојде Селмани, лидерот на Нова Демократија незадоволен оти е поканет на ручек ...
| | веќе видена | слични

Македонија Иванов, неформално, со партиските лидери Годишнината од инаугурацијата на претседателот на државата, Ѓорѓе Иванов ја одбележаа и лидерите на СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ, Бранко Црвенковски, Никола Груевски и Али Ахмети на заеднички неформален ручек.Тие разговараа за претседавањето со Комитетот на министри при Советот на Европа, за деценискиот спор со името, интеграциските процеси во НАТО и Европската Унија, за економската криза и влијанието од Грција, како и за безбедносната состојба во Македонија.Според претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Груевски, ваквите средби се добредојдени, објаснувајќи дека сите заедници во државата биле за европска иднина на земјата. Ахмети порача Македонија да оди по патот кон евро-интеграциите, а за Црвенковски, ваквата средба не требало да има неформален карактер оти има сериозни проблеми.Лидерите на Нова Демократија и на Демократската партија на Албанците, Имер Селмани и Мендух Тачи, не го почестија претседателот Иванов со нивното присуство. Според Селмани, кој не учествуваше ...
| | веќе видена | слични

Селмани соопшти дека неговата партија нема да учествува ваквите средби се додека претседателот, премиерот и владиниот коалициски партнер ДУИ не ги решат судските предмети Сопот, Бродец и четирите хашки случаи. Своето учество средбите Селмани го условува и со продолжување на преговорите за инсталирање на двојното гласање во Уставниот суд, Републичкиот судски совет и при усвојвување на буџетот на државата, како и меѓупартиски и меѓуетнички дијалог и решавање на спорот со Грција за името и деблокирање на интеграциските процеси. - Ако и понатаму не се отвори вистински и конструктивен дијалог за гореспоменатите прашања, Демокрациа е Ре нема да учествува на средби без агенди како денешната кај претседателот Иванов, рече Селмани. Тој побара и прекин на проектот „Скопје 2014“, зашто имал моноетнички и моноверски карактер.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Јавното обвинителство отвори предмет за објавените аудио записи на социјалните мрежи, потврди за МИА државниот обвинител Љубомир Јовески. Ќе се испитува кој ги ...
сите 542 | | | веќе видена

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице бидејќи постои основано сомнение дека ...
сите 114 | | | веќе видена

Екс министерката Гордана Јанкуловска и поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се само дел од поранешните функционери кои пред судот во Стразбур се ...
сите 389 | | | веќе видена

Од кога тоа Ново Нордиск произведува сомнителен инсулин и од кога тоа Данска е всушност Турција?Документите тоа го говорат, а Министерството за здравство и ...
сите 101 | | | веќе видена

Не сум среќен кога Мицкоски зборува на прес конференција за Законот за јазици, изјави вицепремиерот Бујар Османи во вчерашното издание на дебатниот магазин ...
сите 56 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ДПА и НД не учествуваа на лидерската средба

Од:
До кого (е-маил):
Порака: