Втора Пол позиција за Вебер

Пилотот на Ред Бул Рејсинг, Австралиецот Марк Вебер ќе почне од првата позиција за големата награда на Монте Карло. На денешните квалификации тој постигна најдобро време пред возачот на Рено, Роберт Кубица. Трет ќе стартува пилотот на Ред Бул, Себастиан Фетел додека Фелипе Маса со неговото Ферари трката ќе ја почне од четвртата позиција. Вториот возач на Ферари Фернандо Алонсо заради оштетување на болидот на утринските тренинзи не учествуваше на квалификациите, а утрешната трка ќе ја започне од боксот. Актуелниот првак во Формула 1, Џенсон Батон, трката за Големата Награда на Монте Карло ќе ја започне од осмата позиција.
| | веќе видена | слични

Возачот на Ред Бул, Марк Вебер ја забележа втората победа во низа во актуелната сезона во Формула 1, бидејќи по минато неделната трка на Каталунија, триумфираше и на трката за Големата награда на Монако, која се одржа на улиците на Монте Карло. Зад Австралијанецот низ целта мина неговиот клупски колега Германецот Себастијан Фете, додека до најниското скалило на победничкиот пиедестал дојде одличниот Полјак Роберт Кубица во Рено. Бодови уште освоија Маса (Ферари), Хамилтон (Мекларен), Шумахер (Мерцедес), Алонсо (Ферари), Розберг (Мерцедес), Сутил (Форс Индија) и Лиучи (Форс Индија). "Oва е голем ден за мене. Се почна добро во квалификациите, но трката беше вистински тест за мене, мојот болид и целиот тим. Ова е трка која предизвикува голем напор, бара голема концентрација и на крајот задоволството е огромно што истата ја завршив на првото место" - изјави победникот Вебер по трката. Позициите еден и два за возачите на Ред Бул на трката во Монте Карло донесоа промени и во генералниот пласман во кој сега на чело ...
| | веќе видена | слични

Австралискиот пилот во болидот на Ред Бул, Марк Вебер е победник на шестата трка во годинашното првенство во шампионатот на Ф1, која се возеше низ улиците на Монте Карло. До втората последовна победа во првенството, четврта во кариерата Вебер, кој ја имаше пол позицијата, стигна пред клубскиот колега Себастијан Фетел, место на пиедесталот обезбеди и Робер Кубица од Рено. Бодови на Големата награда на Монако, освоија и Маса (Ферари), Хамилтон (МекЛарен), Шумахер (Мерцедес), Алонсо (Ферари), Розберг (Мерцедес), Сутил ( Форс Индија) и Лиуци (Форс Индија).Трката во Монте Карло мина во знакот на безбедносното возило, кое три пати излегуваше на патеката. По шест трки во Ф1 првенството во генералниот пласман на врвот се возачите на Ред Бул, Марк Вебер и Себастијан Фетел кои имаат по 78 бодови, трет е Фернандо Алонсо од Ферари кој има 73 бода. Кај конструкторите Ред Бул има 156 бодови, следната трка од шампионатот на Ф1 ќе се вози за две недели во Турција. (Крај)
| | веќе видена | слични

Возачот на Ферари, Фернандо Алонсо не учествуваше на квалификациите за Големата награда на Монако, откако на саботниот тренинг го оштети својот болид. Алонсо се заби во заштитната ограда и за среќа не се повреди, но механичарите на италијанскиот тим не можеа да го подготват болидот за квалификациите. Затоа Алонсо кој беше најбрз на тренинзите во четвртокот на неделната трка ќе стартува од боксот.
| | веќе видена | слични

Третата пол-позиција за Вебер во сезонава во стотостотниот ефект на Ред бул, во кои Себастијан Фетел има уште три ја оствари со време од 1:13,826 со неверојатниот круг во последните моменти од сесијата, откако Роберт Кубица од Рено, претходно го имаше набрзиот круг со 1:14,104, па полскиот возач ќе стартува од втората позиција Клупскиот колега на Вебер, Фетел е трет, Бразилецот Фелипе Маса од Ферари е четврти, а Луис Хамилтон од Мекларен е петти. Актуелниот светски првак и лидер во генералниот пласман забележа дури осмо време и имаше разочарувачки настап, додека Шпанецот Фернандо Алонсо од Ферари, поради инцидентот во третата сесија и ислетувањето во банкина, ќе стартува од боксот. Алонсо е втор во генералниот пламан.
| | веќе видена | слични
2 копии

Share Возачот на Ред Бул, Марк Вебер ќе стартува од пол позицијата на трката за Големата награда на Монако. Австралијанецот имаше најдобар резултат на денешните квалификации, па болидот на Ред Бул шести пат во низа оваа сезона ќе стартува од пол позицијата. На Вебер друштво во првиот ред ќе му прави Роберт Кубица од Рено. Трето време во квалификациите оствари вториот Ред Бул, Себастијан Фетел, а четврт беше Фелипе Маса во Ферари. Фернандо Алонсо, кој имаше несреќа на саботниот треннг и не учествуваше во квалификациите, ќе ја започне трката од последното место. Луис Хамилтон мораше да се задоволи само со деветата позиција, Џенсон Батон со осмата а Михаел Шумахер со шестата. Сподели: Повеќе...
| | веќе видена | слични

Пилотот на Ред Бул, Марк Вебер ќе стартува од пол позицијата на трката во шампионатот на Ф1 за Големата награда на Монако. Австралискиот пилот оствари најдобро време во квалификациите и стигна до втората последовна пол позиција, вкупно четврта во кариерата. Од првиот ред заедно со вебер ќе стартува Роберт Кубица, пилотот на Рено. Себастијан Фетел од Ред Бул и Фелипе Маса од Ферари го комплетираа вториот ред. Лидерот во генералниот пласман, Џенсон Батон, трката по улиците на Монте Карло ќе ја започне од осмата позиција. Во квалификациите не учествуваше Фернандо Алонсо, на утринскиот тренинг тој го оштети болидот, па трката ќе ја стартува од боксот. Шестата трка од првенството во Ф1, која ќе се вози во Монте Карло, во недела ќе стартува во 14 часот. (Крај)
| | веќе видена | слични

Марк Вебер од Ред Бул е победник на петтата трка од годинашната сезона во Формула 1 Големата награда на Шпанија. На победничкиот подиум по шпанското гран при на патеката Каталуња крај Барселона се искачија и Фернандо Алонсо од Ферари и Себастија Фетел од Ред Бул. Голем трагичар на трката во Барселона е Луис Хамилтон, пилотот на Мекларен во претпоследниот круг поради пукање на гума го загуби второто место.
| | веќе видена | слични

Марк Вебер на Ред Бул ќе стартува од пол позицијата на утрешната трка за Големата награда на Монако. Во изнонредно интересна трета квалификациска сесија, британскиот тим на крајот ја покажа својата големина. Австралијанецот беше единствениот возач кој извозе под една минута 14 секунди, возејќи импресивни 1:13.826. Покрај него, Роберт Кубица ќе ја има својата најдобра стартна позиција со Рено, започнувајќи ја утрешната трка од првиот ред. Вториот болид на Ред Бул, управуван од Себастијан Фетел ја окупираше третата позиција, со што три мотори на Рено се на првите три позиции. Зад него ќе стартува Фелипе Маса, кој секако не треба да е задоволен со резултатот, диктирајќи го темпото во првите две сесии.Третиот ред и четвртиот ред се резервирани за возачите на Мекларен и Мерцедес; петти е Луис Хамилтон, а по него следи двоецот на Мерцедес, Нико Розберг и Михаел Шумахер. Осмата позиција на стартот ќе ја има актуелниот шампион, Џенсон Батон. Последните две места во првите десет одат за Рубенс Баричело на Вилијамс и ...
| | веќе видена | слични

Возачот на Ред Бул Марк Вебер ќе стартува од пол позицијата на утрешната трка во Монако. Вебер во квалификациите имаше набрзо време од една минута, 13 секунди и 82 стотинки. Роберт Кубица од Рено ќе стартува на патеката од втората позиција бидејќи имаше време од 1.14.12 а трет е Себастијан Фетел. На четвртата позиција се пласира Фелипе Маса од Ферари. Луис Хамилтон мораше да се задоволи само со деветата позиција, Џенсон Батон со осмата а Михаел Шумахер со шестата. Најдобриот во двата тренинзи во Монте Карло, Фернандо Алонсо од Ферари ќе стартува од последната позиција. Моментално во вкупниот пласман води Џенсон Батон со 70 поени, а позади него се Алонсо со 67, Фетел со 60.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

До изборите министерското место за труд и социјална политика во техничката Влада ќе остане празно откако ВМРО-ДПМНЕ до вчерашното распуштање на Собранието не ...
сите 423 | | | веќе видена

СДСМ продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата ја поставија мнозинството пратеници преку изгласаниот Закон за јавно ...
сите 428 | | | веќе видена

Пратениците упатија пораки до граѓаните за кого да ја дадат довербата на 12 април. Пратеникот Никола Мицевски од ВМРО-ДПМНЕ изјави дека граѓаните не треба да ...
сите 275 | | | веќе видена

За Изборниот законик со чии измени се прекројуваат границите на петтата и шестата изборна единица гласале и пратеници на ВМРО ДПМНЕ. Практично, без нивните ...
сите 270 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ денеска преку својата ФБ страница соопшти дека со задоволство ја прифаќа поканата. -Не бегам од соочување и не бегам од вистината, а Заев ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Втора Пол позиција за Вебер

Од:
До кого (е-маил):
Порака: