Македонија доби ден на знамето

Македонија доби ден на знамето. Денеска гардата за прв пат свечено ги смени знамињата пред Собранието, со подршка од воениот оркестар откако државните институции потрошија 600 илјади евра на јарболи и државни обележја за помалку од година и половина. Војската истото ќе го направи уште еднаш овој месец, но пред канцеларијата на Претстедателот и Владата. Така ќе биде два пати секој месец- за време на викендите. Горди на настанот, на самото место беа министерот за одбрана и началникот на генералштабот, како и 100-тина веројатно спонтано собрани граѓани. Сепак началникот на генералштабот Стојановски не остана до крај да го сподели своето воодушевување со министерот. Тој бараше инвестиции во армијата пред неполна година, но во опрема за војниците. Од настанот сепак задоволни беа насобраните граѓани кои и покрај силниот дожд стоеа половина час пред Собранието. Идеата за ден на знамето, според надлежните била мотивирана од сличните ритуали на гардите на армиите низ целиот свет. Оваа манифестација заедно со парите ...
| | веќе видена | слични

Валентина СтојанчевскаОколу 60.000 евра годишно граѓаните ќе ги чини задоволството да гледаат чисти и неискинати знамиња ширум земјава и да ја следат свечената церемонија за нивната замена која што, за првпат, беше одржана во саботата пред зградата на Собранието, во центарот на главниот град. Владата овие пари ќе ги троши за набавка на нови државни знамиња, од кои еден дел ќе се користат за менување на излитените знамиња, а дел за тие што ќе се закачуваат на нови јарболи. Првичниот износ потрошен за овој проект, според податоците на Бирото за јавни набавки, е околу 600.000 евра, сума која секоја година ќе се зголемува за дополнителни 60.000 евра. Овие трошоци и саботната манифестација наречена „Ден на знамето“, на која со највисоки почести од гардата и од воениот оркестар на Армијата, македонските граѓани за првпат во историјата можеа да проследат смена на државното знаме од јарболите пред Собранието, ја поделија јавноста. Дел од граѓаните ја критикуваат новината како непотребно трошење пари кои би можеле да ...
| | веќе видена | слични

Силниот дожд во саботата не поколеба стотина граѓани да го проследат кревањето на државното знаме пред Собранието. Оваа церемонија ќе се случува секоја втора сабота пред парламентот, Владата и пред претседателската вила на Водно.
| | веќе видена | слични

Поглед Државните знамиња што се веат на јарболите пред Собранието, Владата и пред работната вила на претседателот отсега ќе се менуваат на секои две недели. Предвидена е посебна и церемонија, со музика и воен оркестар. Премиерата во режија на министерот за одбрана, Зоран Коњановски, се случи во саботата, пред зградата на Собранието. А министерот, се разбира, горд и полн со надежи дека почнува една вековна традиција. Коњановски доби уште една историска улога, а граѓаните нова доза патриотизам. По црквите, музеите, спомениците, дојде редот и на државното знаме. Се' во државата е средено, недостигаше уште церемонијалната смена на државното знаме. Сега сите со нетрпение ќе го чекаат овој настан. Секоја втора сабота ќе егзалтираат пред трите државни институции со погледи вперени пред јарболите. И, како што би рекол министерот Коњановски, на „достоинствен начин ќе му искажат почит на државното знаме кое треба да биде обединувачки фактор во Македонија и ќе ни го покажува патот кон иднината“. Само ниту министерот ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Со церемонија, вчера припадниците на Батаљонот за почести и опслужување и Воениот оркестар на АРМ извршија промена на државните знамиња поставени на јарболите пред Собранието на Република Македонија. Овие активности се почеток на проектот на Министерството за одбрана за церемонијална промена на државните знамиња кои се поставени пред Собранието, Владата и Кабинетот на Претседателот на Републиката. Со церемонијата за смена на знамињата, според министерот за одбрана, Зоран Коњановски, се воспоставува традиција која ќе трае со векови. - Оние кои најмногу заслужуваат, столбот на нашата држава, гардата на Армијата и воениот оркестар денеска на достоинствен начин оддадоа почит кон македонското знаме, кое треба да се вее највисоко на јарболот и кое треба да биде обединувачки фактор во Македонија и да ни го покажува патот кон иднината- истакна министерот Коњановски. Присутни на церемонијалната промена беа началникот на ГШ на АРМ, Мирослав Стојановски, претседателот на Комисијата за одбрана и безбедност ...
| | веќе видена | слични

Денеска во Македонија за прв пат беше одбележан денот на знамето. Со почести од воената гарда и со ритамот на химната, беше подигнато државното знаме. Манифестацијата се одржа на пладне пред зградата на Парламентот. Од официјалните лица во земјава присутен беше само министерот за одбрана Зоран Коњановски и членови на ВМРО-ДПМНЕ. Според министерот Коњановски со церемонијата се започнува традиција која ќе трае со векови. „Оние кои најмногу заслужуваат, столбот на нашата држава, гардата на Армијата и воениот оркестар денеска на достоинствен начин оддадоа почит кон македонското знаме, кое треба да се вее највисоко на јарболот и кое треба да биде обединувачки фактор во Македонија и да ни го покажува патот кон иднината“, изјави министерот Коњановски, по кревањето на знамињата. На церемонијата присуствуваа и началникот на ГШ на АРМ, Мирослав Стојановски, претседателот на Комисијата за одбрана и безбедност Владимир Ѓорчев, претставници на Министерството за одбрана и ГШ на АРМ и граѓани. Македонските знамиња пред ...
| | веќе видена | слични

Македонија Кренато македонското државно знаме Силниот дожд не ги спречи армиските гардисти и воениот оркестар, точно напладне, да го развијорат македонското знаме пред Собранието, Владата и пред Претседателската резиденција на Водно. Ваквиот ритуал ќе се случува на секоја втора недела, а иницијатор е Министерството за одбрана.„Оние кои најмногу заслужуваат, столбот на нашата држава, гардата на Армијата и воениот оркестар денеска на достоинствен начин оддадоа почит кон македонското знаме, кое треба да се вее највисоко на јарболот и кое треба да биде обединувачки фактор во Македонија и да ни го покажува патот кон иднината“,- изјави министерот Коњановски.На церемонијата кога се променуваше и креваше знамето присуствуваа и началникот на Генералштабот, Мирослав Стојановски и претседателот на собраниската комисија за одбрана и безбедност Владимир Ѓорчев. Оваа промена на знамето ќе се случува и со смената на гардисти.
| | веќе видена | слични

Со највисоки почести од гардата и воениот оркестар на Армијата, македонските граѓани за првпат во историјата можеа да проследат смена на државното знаме од јарболите пред Собранието на Република Македонија. „Денеска е прекрасен ден и покрај дождот што паѓа, сепак ние сме некако среќни бидејќи нашето знаме на еден свечен и достоинствен начин на јарболот, пред сите граѓани и се гордееме со оваа манифестација. - Бидејќи сме притиснати од секаде, крајно време беше да се направи една ваква работа која навистина ме наежи и верувајте дека ова е прекрасно решение. - Сакаме и понатаму да се одржуваат вакви манифестации, бидејќи ние како извидници цениме дека децата уште од мали нозе треба да се учат да ги почитуваат државните симболи“, изјавија граѓаните. Идејата за ваква манифестација е да се покаже почит кон нашето државно знаме кое е симбол на суверенитетот на Македонија и обединувачки фактор за сите граѓани без разлика на нивната етничка, верска или полова припадност. „Свртевме една нова страница, нова традиција ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Баталјонот за почести и опслужување и воениот оркестар на АРМ денеска извршија промена на државните знамиња поставени на јарболите пред Собранието на Македонија. „Денеска свртевме една нова страница, една нова традиција која ќе трае со векови. Мислам дека оние кои најмногу заслужуваат, столбот на нашата држава, гардата на армијата, воениот оркестар денес на достоинствен начин оддадоа почит кон македонското знаме, кое треба да се вее највисоко на јарболот, знаме кое треба да биде обединувачки фактор во Македонија и кое треба да ни го покажува патот кон иднината“ изјави Министерот за одбрана на Македонија, Зоран Коњановски. Македонските знамиња пред Собранието од денеска ќе бидат менувани на секои 15 дена. Откако беа сменети знамињата на собранието оркестарот на АРМ ја отсвире химната на Македонија. На денешната церемонија покрај министерот Коњановски присуствуваа и началникот на ГШ на АРМ, Мирослав Стојановски, претседателот на Комисијата за одбрана и безбедност Владимир Ѓорчев, претставници на ...
| | веќе видена | слични

Останато

До изборите министерското место за труд и социјална политика во техничката Влада ќе остане празно откако ВМРО-ДПМНЕ до вчерашното распуштање на Собранието не ...
сите 471 | | | веќе видена

СДСМ продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата ја поставија мнозинството пратеници преку изгласаниот Закон за јавно ...
сите 523 | | | веќе видена

СДСМ со марш за спас на милионите на Заев, екс премиерот бега од ТВ дуел, се дел од фактите на денот според ВМРО-ДПМНЕ. 1. СДСМ е првата партија која ...
сите 185 | | | веќе видена

Министерката за правда никако не работи според Уставот и законите, таа реши да си ја уништи својата кариера со тоа што кажа да дека биле технички грешки во ...
сите 96 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија доби ден на знамето

Од:
До кого (е-маил):
Порака: