Масакр во близина на Сараево, убиени три а повредени седум лица

4 копии

Во селото Хлапчевиќ, во близина на Сараево, синоќа напаѓач со нож убил три, а тешко повредил седум луѓе, меѓу кои и четири деца, објавија денеска босанските медиуми. Полицијата на БиХ веднаш по потерата го уапсила убиецот, а според националната телевизија станува збор за 40-годишен маж кој бил душевно болен. Меѓу убиените се наоѓаат две жени, на 35 и 40 годишна возраст, и 74-годишен старец. Повредените, кои се деца на возраст меѓу една и четири години, се оперирани во Клиничкиот центар Сеучилиште во Сараево. Убиецот за време на апсењето давал отпор и исто така се наоѓа во сараевската болница. Мотивот за масакрот се уште е непознат, а претставник на Министерството за внатрешни работи на Зенитско-добојскиот кантон изјави дека истрагата е во тек.
| | веќе видена | слични

Ментално болен човек завчера со нож избоде до смрт тројца, а тешко повреди седум лица, од кои четири деца во селото Хлапчевиќ во Босна, објавија босанските медиуми. Полицијата на БиХ, по кратка потера и борба со него, успеа да го уапси убиецот Недим Фејзиќ (40), за кого националната телевизија јави дека е душевно болен.Меѓу убиените се наоѓаат две жени, на 35 и на 40-годишна возраст, како и еден 74-годишен старец. Повредените, пред се четирите деца на возраст меѓу една и четири години, се оперирани во Клиничкиот центар „Сеучилиште“ во Сараево.Убиецот Фејзиќ за време на апсењето давал отпор, а и тој се наоѓа во сараевската болница со повреди на главата, со кои се здобил при апсењето. Мотивот за масакрот се уште е непознат, а претставник на Министерството за внатрешни работи на Зенитско-добојскиот кантон изјави дека истрагата е во тек. Но, сестрата на „босанскиот касап“, како што го нарекоа медиумите во оваа екс-југословенска држава, претходно неколкупати го пријавувала в полиција и во психијатриската болница ...
| | веќе видена | слични

Босна и Херцеговина трет ден е во шок по петочниот масакр во местото Високо кај Сараево кога 40-годишен маж без никаков повод со нож уби три лица, а рани осуммина, меѓу кои и пет деца. Здравствена состојба на ранетите се подобрува. Високо прогласи Ден на жалост. Убиецот Недим Фејзиќ бил душевно болен, а имал проблеми и со алкохолот. Сега е во болница, бидејќи бил повреден при давањето отпор на полицијата, кога се обидувала да го уапси. Стравотниот инцидент се случи во петокот вечерта кога Фејзиќ во видно алкохолизирана состојба, со месарски нож ја убил 35-годишната сосетка, која ја начекал во нејзиниот куќен двор. Потоа, влегол во куќата и го заклал 74-годишниот свекор на првата жртва. Потоа излегол надвор и започнал со крвавиот поход, прободувајќи ги сите што му наишле на патот. Усмртил 40-годишен маж, а ранил осум лица, меѓу кои и пет деца, а најмалата жртва има само една година. (Г.А.)
| | веќе видена | слични

Во селото Хлапчевиќ во близината на Сараево, маж со нож убил три, а тешко ранил шест луѓе, меѓу кои и четири деца, јави МИА. Меѓу убиените се наоѓаат две жени, на 35 и 40-годишна возраст и 74-годишен старец. Повредените, кои се деца на возраст меѓу една и четири години, се оперирани во Клиничкиот центар во Сараево.Полицијата на БиХ веднаш по пријавата го уапсила убиецот, а според националната телевизија, станува збор за 40-годишниот Недим. Ф, кој е психички болен. Убиецот бил ранет во текот на апсењето и исто така се наоѓа во сараевската болница.Домашните медиуми јавуваат дека ранетите се во стабилна здравствена состојба, но поради тежината на повредите се наоѓаат под постојан лекарски надзор.Мотивот за масакрот се' уште е непознат, но се знае дека напаѓачот бил психички болен кој трипати се лекувал во психијатриска болница.- Инцидентот се случи во петокот попладне кога Недим. Ф со кујнски нож упаднал во куќата на Џевада Башини, која прва ја избодел со ножот. Негови следни жртви биле Мехмед Рожајац и ...
| | веќе видена | слични

САРАЕВО, Босна и Херцеговина (БиХ) -- Tри лица беа убиени, а седум беа ранети од маж кој дивееч со нож во село во близина на централниот град Високо во саботата (15-ти мај). Четворица од повредените се мали деца. Полицијата вели дека според прелиминарните информации, наводниот напаѓач, Недим Фејзиќ, имал историја на психичка полест и дека и претходно нападнал со нож. Новодојденец во селото, тој не знаел кои се жртвите и очигледно бил под влијание на алкохол за време на убиствата. (Ројтерс, АФП, Радио Сараево, Б92, Бета, ФТВ, Независне новине - 15/05/10)
| | веќе видена | слични

Повредените во вчерашниот масакр во Високо ја поминаа ноќта релативно мирно, но и понатаму се под засилен лекарски надзор. Во меѓувреме полицијата ја продолжува истрагата за злосторството кое го направи ментално болното лице Недим Фејзиc вчера кога усмрти три, а тешко рани седум лица. Градските власти во Високо денеска треба да ја објави одлуката за денот кога ќе биде закопот на жртвите и кога ќе се прогласи ден на жалост во градот. Немилиот настан се случи вчера во селото Хлапчевиќи до Високо. Фејзиќ уби три лица, а седум рани со нож. Дури пет од повредените се деца на возраст од една до четири години. Сите биле прободени со нож во стомакот. (Крај)
| | веќе видена | слични

Регион Душевно болен уби тројца и рани осум луѓе Душевно болното лице Недим Фејзиќ уби тројца и рани осум луѓе во босанското село Хлапчевичи, близу Сараево. За среќа, брзата интервенција на полицијата го спречила Фејзиќ во понатамошните убиства.Нападот го преживеле пет деца на возраст од 1 до 4 години.Болниот, кој бил и под дејство на алкохол, со нож одел од куќа на куќа и убивал се што ќе се појави пред него. Докторите примиле осум пациенти, кои биле под голем шок. Две од ранетите биле во многу тешка состојба и се наоѓаат на интензивна нега.Поради крварење и болниот Фејзиќ е примен на Клиниката за неврологија.
| | веќе видена | слични

Во селото Хлапчевиќи до Високи, во Босна и Херцеговина, синоќа се случило страшно злосторство, во кое три лица се убиени, а седум се ранети со нож. Дури пет од повредените се деца на возраст од една до четири години. Сите биле прободени со нож во стомакот, и поради сериозноста на раните се префрлени на клиниките во Сараево. Сите се со тешка клиничка слика и се борат за живот. Медиумите ги објавија иницијалите на убиецот - Н.Ф., душевно болен човек, кој веќе е приведен од полицијата. Мотивот за злосторството сеуште е непознат, а според локалните жители, станува збор за бегалец од Рогатица. (Крај)
| | веќе видена | слични

Масакр каков не памети Босна и Херцеговина во поновата историја ја потресе земјата. Душевно болен 40-годишник, под дејство на алкохол, со нож уби тројца, а рани 8-мина. Меѓу ранетите 4 се деца на возраст од една до четири години. Дали мојата малечка е жива?- беше единственото прашање, на кое избезумените мајки сакаа да добијат одговор вчера попладнето во селото Хлапчевичи, близу Сараево. Душевно болен жител со нож се обидел да му пресуди на целото соседство, не поштедувајќи ги и најмладите. Нарушеното ментално здравје, зачинето со огромна количина алкохол во себе, биле погубни за тројца соселани – двајца мажи и жена, кои до смрт биле искасапени од 40-годишниот Недим Фејзиќ. Монструмот не ги познавал жртвите, ниту вршел селекција при егзекуцијата. Ладнокрвно чекорел од двор во двор, од врата на врата. Пет деца на возраст меѓу една и четири години, го преживеале злосторничкиот поход. „Примивме осум пациенти, од кои четири се деца. За жал, сите моравме да ги оперираме. Тие се родени меѓу 2006 и 2009-та ...
| | веќе видена | слични

Босанската полиција веднаш по потерата го уапсила убиецот, а според националната телевизија станува збор за 40-годишен маж кој бил душевно болен. Меѓу убиените се две жени, на 35 и 40 годишна возраст, и 74-годишен старец. Повредените, кои се деца на возраст меѓу една и четири години, се префрлени во Клиничкиот центар во Сараево, каде бил донесен и убиецот кој бил повреден додека им давал отпор на полицајците при апсењето. Според полицијата, мотивот за злосторството не е познат, а претставник на Министерството за внатрешни работи на Зенитско-добојскиот кантон изјави дека истрагата е во тек.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице бидејќи постои основано сомнение дека ...
сите 114 | | | веќе видена

Екс министерката Гордана Јанкуловска и поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се само дел од поранешните функционери кои пред судот во Стразбур се ...
сите 381 | | | веќе видена

На 25 страници, и со слична содржина како и начелното мислење објавено во петокот – Венецијанската комисија ги објави сите забелешки и препораки за законот за ...
сите 156 | | | веќе видена

Од кога тоа Ново Нордиск произведува сомнителен инсулин и од кога тоа Данска е всушност Турција?Документите тоа го говорат, а Министерството за здравство и ...
сите 101 | | | веќе видена

Не сум среќен кога Мицкоски зборува на прес конференција за Законот за јазици, изјави вицепремиерот Бујар Османи во вчерашното издание на дебатниот магазин ...
сите 56 | | | веќе видена

Австралискиот премиер Скот Морисон изјави денеска дека 11 државјани на Австралија се водат како исчезнати, додека 13 се хоспитализирани по ерупцијата на ...
сите 50 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Масакр во близина на Сараево, убиени три а повредени седум лица

Од:
До кого (е-маил):
Порака: