Хрватска и Словенија меѓу најдобрите осум на ЕП

Кошаркарите на Хрватска ја совладаа Италија и го обезбедија четвртфиналето на Европското првенство кое се одржува во Словенија. Иако губаа по првата четвртина „Коцкестите“ во салата „Стожице“ во Љубљана направија пресврт и вторпат по ред славеа во втората фаза на шампионатот. Словенија ја продолжи серијата добри игри во осминафиналната фаза од Евробаскет и го надиграа еден од фаворитите за медал, репрезентацијата на Грција. Со овој триумф не само што домаќините го осигураа местото меѓу најдобрите осум, туку му ги сведоа на теорија шансите за пласман во четвертфиналето на нашиот јужен сосед. За да го освојат четвртото место во групата Ф, на Грците ќе им биде потребно чудо, не само да ја совладаат расположената Хрватска во последното коло, туку и Шпанија да биде совладана од Италија. Шпанија рутинирано извојува триумф против Финска, која единствена остана без шанси за место во осумте најдобри. Резултати 2 коло - Ф група: Хрватска - Италија 76:68 Шпанија - Финска 82:56 Словенија - Грција 73:65
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на Финска си заминаа дома по вториот круг на Евробаскетот, но си понесоа „трофеј“ за утеха, совладувајќи го домаќинот Словенија со 92:76 во последното коло од групата Ф. „Змајчеки“ уште пред натпреварот знаеја дека ќе завршат втори без оглед на резултатот, па толку се олабавија што во третата четвртина му дозволија на противникот да ја добие дури со 29:14, со неверојатна серија од 20:3 за малку повеќе од шест минути игра! Финците имаа фантастична реализација за тројка од 52 проценти (12/23) и ја натскокаа Словенија со 32:30. Џералд Ли од победничкиот тим беше најефикасен играч на средбата со 17 поени (7/8 од игра), на кои додаде и шест скока. Двојки за четвртфиналето, среда: Србија – Шпанија (17,30 ч.) и Словенија – Франција (21 ч.). Четврток: Хрватска – Украина (17,45 ч.) и Литванија – Италија (21 ч.).
| | веќе видена | слични

Финска се прости од Евробаскет 2013 со победа против домаќинот Словенија со 92-76, во последниот натпревар од втората фаза што не одлучуваше ништо. Однапред беше познато дека Финците се елиминирани, како петтопласирани во Ф групата, а Словенија немаше шанси за првото место, ниту пак можеше да ја загуби втората позиција. Растеретени без императив, Финците одиграа одличен меч, а шутираа извонредно. Со 17 тројки од 32 обиди го наполнија кошот на Словенците кои ги штедеа главните играчи за четвртфиналето против Франција. Џералд Ли со 17 поени беше најефикасен во победничкиот табор, Салин и Коивисто дадоа по 16 поени, додека Копонен го заврши натпреварот со 14 поени. Кај Словенците Нахбар беше најефикасен со 15 поени, а уште само Балажиќ забележа двоцифрен учинок со 14 поени.
| | веќе видена | слични

Во меч во кој двете екипи како да сакаа да загубат селекцијата а Италија излезе како 2победник “ во дуелот против бранителот на тронот Шпанија по две продолженија со 86-81 , иако на 2 секунди пред крајот на регуларното време ,Шпанците имаа предност од 70-68 , во последниот напад бекот на Италија Датоме без чувар крај себе лесно го израмни резултатот и мечот го одведе во продолженија. На 5 минути пред крајот Шпанија имаше плус 13 но потоа започна резултатскиот пресврт на Италија , во кој голем удел имаа и кошаркарите на Шпанија кои статираа во одбраната и скоро воопшто не беа заинтересирани за постигнување на поени. По овој смешен натпревар познати се четвртфиналист двојки на ЕП во Словенија. За место во елитното полуфинале ќе играат Србија- Шпанија, Хрватска – Украина, Словенија – Франција и Литванија – Италија.
| | веќе видена | слични

Уште едно големо изненадување на Евробаскет 2013, а можеби и не...затоа што веќе стана секојдневие да се случуваат чудни работи. Репрезентацијата на Финска, која е убедливо најслабата во групата, успеа да ја совлада Словенија со убедливи 92-76. Дури и во ситуација кога овој меч не им значеше ништо, Словенците сепак мораа да одиграат за својот рејтинг. Божидар Маљковиќ го почна мечот со својата најсилна петорка, но, сепак, Финска поведе со 9-0. Сепак, брзо работите дојдоа на свое место, барем во овој прв дел од дуелот, па Словенците израмнија на 11-11, а потоа и ја комплетираа првата четвртина со предност од 26-22. Но, Финците се служеа со своето најдобро оружје, ударот за три поени и беа успешни. Го добија вториот период со 20-16 и на одмор се замина со нерешен резултат, 42-42. А, тогаш дојде неочекуваниот дел од мечот. Финска разиграна, а Словенија, која е многу поквалитетна, па и домаќин на Евробаскет 2013, што значи дека игра на домашен терен и има поддршка од гледачите, делува очајно на паркетот. ...
| | веќе видена | слични

Драматичен последен ден од втората фаза ги донесе четвртфиналните двојки на Евробаскетот во Словенија. Хрватска го освои првото место во групата Ф дури откако одигра две продолженија за да ја победи Грција со 92:88. Основниот дел заврши со 70:70 благодарение на тројката на Зизис, на 10 секунди до крајот, но потоа, во првото продолжение возврати Богдановиќ со погодок од далечина за ново израмнување. По слично сценарио, но по само едно продолжение Италија ја победи Шпанија со 86:81. Јасно беше дека поразениот во овој меч ќе ја добие Србија, а победникот ќе оди на Литванија, па Шпанците делуваа како сами да си одбраа да загубат за да одат на подмладената селекција на Душан Ивковиќ. Во последниот меч на денот Словенија игра со Финска, без резултатски мотиви. Утре е ден за одмор во Словенија, а в среда шампионатот продолжува со нок-аут натпреварите. ЧЕТВРТФИНАЛНИ ДВОЈКИ Србија - Шпанија Литванија - Италија Франција - Словенија Украина - Хрватска ГРУПА Е 1. Србија 9 2. Литванија 9 3. Франција 8 4. Украина 7 5. ...
| | веќе видена | слични

Големите ривали одиграа чуден меч, Шпанија на пет минути до крајот имаше предност од 60-45, но Италијанците со серија од 25-10 го одведоа мечот во продолжение. Во дополнителното време, Италија без многу мака стигна до победата. Инаку, во српските медиуми веднаш се појавија сомнежи дека Шпанците намерно загубиле за да ја избегнат Литванија во четвртфиналето. Марк Гасол со 32 поени беше најефикасен играч на мечот, а покрај него кај Шпанците единствен со двоцифрен ефект беше Серхио Родригес (18 поени). Во редовите на Италија Џентиле постигна 25, Арадори 17, а Белинели 16 поени. Според ова во четвртфиналето кое ќе се игра во среда и четврток ќе се сретнат: Србија-Шпанија, Литванија-Италија, Словенија-Франција и Хрватска-Украина. крај/мф/нц
| | веќе видена | слични

По одигрувањето на првите две средби од последното коло во Ф групата на Европското првенство во Словенија, познати се двојките за 1/4 финалето, Хрватска -Украина, Словенија - Франција, Италија - Литванија и Шпанија - Србија. Денеска во драматичен натпревар и по две продолженија, Хрватска ја победи Грција со 92:88 и го освои првото место, Грција се враќа дома. Италија по едно продолжение ја победи Шпанија со 86:81,го освои третото местои закажа дуел со Литванија во 1/4 финалето, во натпревар без никакво значење вечерва се среќаваат Словенија и Финска.
| | веќе видена | слични

Репрезентацијата на Италија го освои третото место во групата Ф откако вечерва во Љубљана го победи европскиот првак Шпанија со 86:81 (24-12, 13-25, 8-19, 25-14, 16-11) по продолжение. Италија се избори за продолжение откако Датоме постигна кош во последните секунди од натпреварот. Италија во 9.минута имаше предност од 12 поени (19:7), за потоа европскиот првак Шпанија да направи пресврт и во 32.минута имаше предност од 15 поени (60:45). Кај победникот најефикасен беше Александро Џентиле со 25 поени, додека Марк Гасол реализираше 32 поена (10 скока), но не беа доволни за победа на европскиот шампион. Во првиот натпревар од денешната програма по две продолженија Хрватска ја победи Грција со 92:88. Од 21 часот играат Словенија и Финска, но исходот на натпреварот нема да влијае на табелата бидејќи Словенија е втора, а Финска петта. Табела: Хрватска 4-1 (победи-порази), Словенија 3-1, Италија 3-2, Шпанија 2-3, Финска 1-3, Грција 1-4. Според распоредот во четвртфиналето ќе играат: Србија – Шпанија и Словенија ...
| | веќе видена | слични

По двата неизвесни натпревари помеѓу Хрватска и Грција и дуелот помеѓу Италија и Шпанија, одредени се четвртфиналните двојки. Полуфиналистите ќе се добијат по одигрувањето на дуелите: Србија - Шпанија Литванија - Италија Хрватска - Украина Словенија - Франција Шпанија имаше двоцифрена предност во четвртиот период, но Италија израмни во последната секунда и се избори за продолжение по кое триумфираше со 86:81. Крајно неизвесно беше и на натпреварот помеѓу Хрватска и Грција, а победникот беше познат по две продолженија. По 50 минути игра Хрватска победи со 92:88 и го освои првото место во групата Ф, а Грција ги спакува куферите.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 681 | | | веќе видена

Денес е еден од најголемите православни празници во Република Македонија кога сите државници заедно со православните лица им одаваат почит на граѓаните. Но на ...
сите 247 | | | веќе видена

Познатата пејачка Јелена Карлеуша, за која изминатиов период се крена голема прашина околу секс скандалот со фудбалерот Огњан Врањаш, објави стои на инстаграм ...
сите 179 | | | веќе видена

Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска од Охрид каде присуствуваше на осветувањето на водите на Охридското Езеро.Претседателот на ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хрватска и Словенија меѓу најдобрите осум на ЕП

Од:
До кого (е-маил):
Порака: