Завршува трговската војна меѓу Косово и Македонија

Завршува трговската војна меѓу Косово и Македонија Првите луѓе задолжени за економија во македонската влада, вицепремиерот Владимир Пешевски и министерот за економија Ваљон Сараќини вечерва на полноќ ќе го посетет граничниот премин Блаце за да се уверат дека и практично почнал да се реализира слободниот проток на стоки, луѓе и услуги меѓу Македонија и Косово. Официјално Скопје очекува Приштина да возврати со симнување на ембаргото за македонските производи уште по полноќ, откако македонската влада претходно ја укина мерката за условен увоз на брашно што важеше за земјите од ЦЕФТА регионот. Косовската вицепремиерка и министерка за трговија и индустрија, Мимоза Кусари Лила, како што јавија локалните медиуми, испратила писмо до македонскиот министер за економија, Ваљон Сарачини, во кое го известува дека од вечерва на полноќ завршува забраната за увоз на македонски производи на Косово. Се очекува утре да се повлечат и македонските транспортери кои пет дена ја блокираа македонско-косовската граница. ...
| | веќе видена | слични

Границата меѓу Македонија и Косово на премините Блаце и Јажинце точно на полноќ, на 15 септември годинава, повторно беше отворена за слободен проток на стоки, луѓе и услуги, откако една недела беше блокирана, кога Косово изминатиот викенд воведе забрана за увоз на македонски производи, на што македонските власти одговорија со наплаќање такси за влез на косовските граѓани и возила Заврши блокадата Вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски и министерот за економија Ваљон Сарачини завчеравечер го посетија преминот Блаце за да потврдат дали важи одлуката на Косово за прекин на ембаргото за што добија информации од македонските царински и полициски служби. Косово го укина ембаргото за македонски производи, а беше тргната и влезната такса за косовските жители, како и блокадите од транспортерите од „Макамтранс“, кои шест дена седеа на Јажинце и на Блаце. Пешевски потврди дека по прекинот на косовската забрана престанува да важи и македонската мерка за надомест за влез во Република Македонија, што по ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Рампите на граничниот премин Блаце се кренаа. Автомобилите и камионите слободно циркулираат, патниците поминуваат – се нормализира сообраќајот на македонско-косовската граница. Трговската војна заврши. Од завчера на полноќ престана да важи мерката за ограничен увоз на брашно, по што истовремено официјална Приштина го укина ембаргото за увоз на македонски производи. Со тоа – автоматски престана да важат и таксите за влез во земјава, за косовските граѓани. Вицепремиерот Пешевски и министерот за економија Сарачини, излегоа на терен – да се уверат дали состојбата е нормализирана. Во меѓувреме, транспортерите ги отстранија камионите со кои една недела во знак на револт ги блокираа граничните премини Јажинце и Блаце. Ја поздравија одлуката – велат штетите допрва ќе се бројат. Косово е еден од пазарите со кои земјава остварува висок суфицит – повеќе извезуваме, отколку што увезуваме производи. Вкупната трговска размена меѓу Македонија и Косово за измината година, изнесува 421 милион долари, од кои 392 милиони се ...
| | веќе видена | слични

Точно на полноќ, профункционира границата со Косово, автомобилите и камионите слободно циркулираат, патниците поминуваат.Од ноќеска на полноќ престана да важи мерката за ограничен увоз на брашно, по што истовремено официјална Приштина го укина ембаргото за увоз на македонски производи, пренесе 24 Вести. Со тоа – автоматски престана да важат и таксите за влез во земјава, за косовските граѓани.Вицепремиерот Пешевски и министерот за економија Сарачини, излегоа на терен – да се уверат дали состојбата е нормализирана.Во меѓувреме, транспортерите ги отстранија камионите со кои една недела во знак на револт ги блокираа граничните премини Јажинце и Блаце.
| | веќе видена | слични

Македонија покажа цврст институционален став Со кревањето на рампата од Косово, се стави крај на трговската војна меѓу двете земји, а која беше предизвикана од страна на Косово. Пет дена граничниот премин Блаце беше целосно блокиран од македонски транспортери кои беа револтирани од ембаргото од Приштина за македонските производи. Не се пропуштаа возила, камиони и автобуси, а граѓаните границата можеа да ја преминат само пеш Од саботата на полноќ границата со Косово повторно отворена. Одлуката доцна ја добил министерот за економија Ваљон Сараќини, која била потпишана од косовската вицепремиерка и министер за трговија Мимоза Кусари. Тој заедно со вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски во саботата на полноќ дојдоа на Блаце за да се уверат дали важи укинувањето на ембаргото и дали Косово ќе ја крене рампата . - Со ова завршуваат немилите процеси коишто беа во изминативе неколку дена помеѓу овие две држави, а настанаа како резултат на ембаргото на увоз, прво на одредена група на македонски ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Косово ја крена рампата за македонските производи, со што прекина и блокадата на косовската граница од македонска страна и наплатата на влезна такса за косовските државјани и возила во Македонија. Од ноќеска на полноќ македонските производи повторно може да се извезуваат на косовскиот пазар, а премините Јажинце и Блаце се слободни за сообраќање. Таму имаше петдневна блокада што ја поставија македонските превозници од „Макамтранс“ во знак на револт од ембаргото од косовската страна. Министерот за економија Ваљон Сарачини, како што најавуваат од неговиот Кабинет, вечерва на полноќ ќе го посети граничниот премин Блаце за да се увери дека практично почна да се реализира слободниот проток на стоки, луѓе и услуги меѓу Република Македонија и Република Косово.
| | веќе видена | слични
13 копии

Министерот за економија Ваљон Сарачини заедно со потпретседателот на Владата задолжен за економски прашања Владимир Пешевски вчера на полноќ лично го посетија граничниот премин Блаце за да се уверат дека и практично почна да се реализира слободниот проток на стоки, луѓе и услуги меѓу Република Македонија и Република Косово. Косово го укина ембаргото за македонски производи, а беше тргната и влезната такса за косовските жители, како и блокадите од транспортерите од „Макамтранс“, кои шест дена седеа на Јажинце и Блаце. - На мое огромно задоволство и официјално можам да кажам дека недоразбирањата помеѓу Косово и Македонија се надминати. Тоа значи дека отсега проткот на стоки, услуги и движењето на граѓаните од двете земји ќе се одвива непречено. Како што кажав и на почетокот, мој врвен приоритет беше изнаоѓање на решение и надминување на состојбата и тоа е постигнато како резултат на залагањата на двете влади, изјави Сарачини по посетата. Според министерот за економија, Косово и Македонија се значајни партнери ...
| | веќе видена | слични

Од ноќеска на полноќ границата со Косово повторно отворена. Одлуката за укинување на ембаргото од страна на Косовската влада, потпишана од Мимоза Кусари- косовската вицепремиерка и министер за трговија, министерот за економија Сарачини ја добил доцна синоќа. Сарачини заедно со Вицепремиерот за економски прашања Пешевски вчера на полноќ дојдоа на Блаце за да се уверат дали укинувањето на ембаргото се спроведува во дело, што беше услов за да престанат и блокадите на Блаце од страна на здружението на превозници Макамтранс. - Со ова завршуваат немилите процеси кои што беа во изминативе неколку дена помеѓу овие две држави, а настанаа како резултата на ембаргото на увоз, прво на одренена група на македонски рпоизводи, а потоа и целосна забрана за македонски производи од страна на Косово. Ние воведовме мерки кои што по автоматизам се укинуваат во оној мометн кога и косовската влада ќе ги укине, рече Пешевски. И министерот за економија Сарачини задоволен: - Македoнија и Косово имаат одлична соработка која ...
| | веќе видена | слични

Точно на полноќ конечно се кренати рампите на македонско-косовската граница со што заврши трговската “војна” меѓу двете земји. Точно на полноќ конечно се кренати рампите на македонско-косовската граница со што заврши трговската “војна” меѓу двете земји. Конечно, по нелогочната криза која ја создадоа властите во Приштина, косовската страна ги крена рампите за македонските производи, по што останува да лебди прашањето зашто ја создадоа оваа вештачка трговската криза. По ова земјава ја повлече и одлуката со која косовските државјани за влез во земјава требаа да плаќаат, а камионџиите од Макам-Транс го деблокираа граничниот премин. Вицепремиерот Пешевски, придружуван од министерот за економија Сарачини, точно на полноќ беа на Блаце, лично да се уверат дека косовскоте ембарго е повлечено. Според Сарачини одличната економска соработка меѓу двете земји треба да се развива, без непотребни тензии. Трговската “Војна” со Косово почна изминатиот викенд, кога косовската страна ...
| | веќе видена | слични

Косово го укина ембаргото за македонски производи, а беше тргната и влезната такса за косовските жители, како и блокадите од транспортерите од „Макамтранс“, кои шест дена седеа на Јажинце и Блаце. - На мое огромно задоволство и официјално можам да кажам дека недоразбирањата помеѓу Косово и Македонија се надминати. Тоа значи дека отсега проткот на стоки, услуги и движењето на граѓаните од двете земји ќе се одвива непречено. Како што кажав и на почетокот, мој врвен приоритет беше изнаоѓање на решение и надминување на состојбата и тоа е постигнато како резултат на залагањата на двете влади, изјави Сарачини по посетата. Според министерот за економија, Косово и Македонија се значајни партнери и во интерес на двете земји е да ги јакнат своите односи и на политички и на економски план. /Извор: МИА/
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Наум Стоилковски од ВМРО-ДПМНЕ.„Наместо да се крие зад социјалните медиуми, зад неговите ...
сите 252 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, по објавата во јавноста на Решението на Основниот суд Скопје 1 за определување мерка притвор против Миле ...
сите 60 | | | веќе видена

По протестите пред домовите на Арнаудов, Мукоски и Василевски, „Македонија-блокира“ предводена од Јанко Бачев и Филип Петровски денес ќе протестираат пред ...
сите 60 | | | веќе видена

Политичкиот аналитичар Петар Арсовски вели најголемиот притисок сега е врз Владата и институциите од кои се очекуваат одговори - како Груевски успеал ја ...
сите 208 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 120 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 45 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Завршува трговската војна меѓу Косово и Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: