БРАЌА МАНАКИ: Нека биде светлина! (ФОТО)


Под мотото „Пушти ја светлината“, вечерва во Битола со проекција на најновиот македонски игран филм „Соба со пијано“ на Игор Иванов-Изи започна 34-тото издание на Интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“. На црвениот тепих пред Домот на културата во Битола продефилираа авторите и актерите од новиот домашен филм „Соба со пијано“, гостите и учесниците на фестивалот, кој ќе трае до 20 септември. Последните два фестивалски дена гостинка на фестивалот ќе биде водечката француска и европска актерка Изабел Ипер, добитничка на две кански „Златни палми“. (Фото: Телеграф.мк/Радован Вујовиќ) „Животот е убавина, но ние стоевме цврсто на земјата за да го подготвиме годинашното издание на фестивалот“, рече директорката Лабина Митевска и додаде дека мотото на фестивалот ја слави светлината бидејќи без неа не можеме да живееме. Таа ги најави членовите на жирито во официјалната натпреварувачка програма, предводено од шпанскиот кинематографер Хосе Луис Алкаин, годинашен добитник на „Златната камера 300“ ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Кинотека на Македонија вчера вечерта, на 34. Интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, го промовираше ДВД изданието и имаше проекција на дигитално реставрираниот целокупен опус на браќата Милтон и Јанаки Манаки, првите сниматели на Балканот, основоположници на македонската филмска историја. Дигиталната реставрација на филмското наследство на браќата Манаки во текот на 2012 и 2013 Кинотеката на Македонија го направи во Унгарската филмска лабораторија во Будимпешта. ДВД-то од и за браќата Манаки беше промовирано во Центарот за култура, а потоа ќе следуваше и проекција на дигитално реставрираните филмови придружени со музика во живо на Благој Маротов и Бојан Маротов. Кинотеката на Македонија пред две години го почна долгорочниот проект за дигитализација и дигитална реставрација на македонското аудиовизуелно наследство. Прв проект проследен со соодветно ДВД-издание беа филмовите на Столе Попов.
| | веќе видена | слични
4 копии

Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска синоќа (понеделник, 16 септември) во Битола промовираше реставрирани и дигитализирани филмови на браќата Јанаки и Милтон Манаки, ДВД издание на Кинотека на Македонија. На промоцијата во прес-центарот на ИФФК „Браќа Манаки“, министерката Канческа-Милевска посочи дека проектот е од национален интерес во областа на културата и е составен дел на програмата на Министерството за култура со кој се демонстрира грижата за богатото аудиовизуелно наследство што го поседува Македонија. - Токму во Битола, во градот во кој браќата Манаки создадоа непобитни фактографски и естетски вредности, во рамки на фестивалот кој ја вреднува естетиката на филмската камера, ги промовираме реставрираните и дигитализирани филмови на браќата Манаки, кои во голема мера го трасираа патот на балканската филмска историја. Овој проект е резултат на нашите заложби да обезбедиме вистински приод во заштитата на филмското наследство на Република Македонија. Проектот воедно потврдува дека нашата ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Организаторите на фестивалот "Браќа Манаки" вчера во Битола го претставија меѓународното стручно жири, со кое претседава Хозе Луис Алкаин, годинашен добитник на наградата за животно дело "Златна камера 300". Во жирито членуваат и Елма Татарагиќ, драматург од Сараево, Божидар Манов, филмски критичар и публицист од Софија, Амнон Залит израелски кинематограф и македонскиот драмски писател и сценарист Дејан Дуковски. Лауреатот Алкаин, омилениот директор на фотографија на режисерот Педро Алмодовар, на прес-конференцијата истакна дека главниот фокус при оценувањето на филмовите во компетиција и распределбата на наградите ќе биде насочен во улогата, работата на светлото во филмот. Мотото на фестивалот "Пушти ја светлината" ни го дава одговорот на нашата работа. Како директор на фотографија сметам дека треба да одлучиме и оцениме каква е улогата, работата на светлото, бидејќи кадрите ги прави светлината. Пред 30-40 години режисерите не доаѓаа од истата професија, тие најчесто беа писатели или театарски режисери и ...
| | веќе видена | слични

. На нивните снимки кои се дел од богатото аудиовизуелно наследство што го поседува Македонија, сега и пошироката публика може да види како во времето на Манаки се живеело во Битола. Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска на промоцијата како дел од фестивалот ,,Браќа Манаки,, во Битола посочи дека проектот е од национален интерес во областа на културата и е составен дел на програмата на Министерството за култура со кој се демонстрира грижата за богатото аудиовизуелно наследство што го поседува Македонија. - Токму во Битола, во градот во кој браќата Манаки создадоа непобитни фактографски и естетски вредности, во рамки на фестивалот кој ја вреднува естетиката на филмската камера, ги промовираме реставрираните и дигитализирани филмови на браќата Манаки, кои во голема мера го трасираа патот на балканската филмска историја. Овој проект е резултат на нашите заложби да обезбедиме вистински приод во заштитата на филмското наследство на Република Македонија. Проектот воедно потврдува дека нашата ...
| | веќе видена | слични

Хосе Луис Алкаин, добитникот на наградата „Златна камера 300“ за животно дело на 34-то издание на Интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“ во Битола, кој го предводи и фестивалското жири во натпреварувачката конкуренција, денес одржа предавање за учесниците, гостите и посетителите. Шпанскиот кинематографер со светска слава, кој е креатор на фотографијата во дузина филмови на Педро Алмодовар и Брајан Де Палма, во отвореното предавање во исполнетата Мала сала на битолскиот Дом на Културата, модерирано од британскиот кинематографер Најџел Вотерс, најмногу се задржа на специфичното третирање на светлината во филмската слика. (Фото: Телеграф.мк/Радован Вујовиќ) На официјалното претставување на жирито, Алкаин посочи дека критериумите со кои ќе бидат водени оценките за снимателската работа во филмовите во годинешната конкуренција, ќе бидат токму во духот на фестивалското мото - „Пушти ја светлината“. Доајенот на филмската камера, кој има потпишано над 140 наслови, од кои најголем број играни, а ...
| | веќе видена | слични

На промоцијата во прес-центарот на ИФФК „Браќа Манаки“, министерката Канческа-Милевска посочи дека проектот е од национален интерес во областа на културата и е составен дел на програмата на Министерството за култура со кој се демонстрира грижата за богатото аудиовизуелно наследство што го поседува Македонија. - Токму во Битола, во градот во кој браќата Манаки создадоа непобитни фактографски и естетски вредности, во рамки на фестивалот кој ја вреднува естетиката на филмската камера, ги промовираме реставрираните и дигитализирани филмови на браќата Манаки, кои во голема мера го трасираа патот на балканската филмска историја. Овој проект е резултат на нашите заложби да обезбедиме вистински приод во заштитата на филмското наследство на Република Македонија. Проектот воедно потврдува дека нашата национална институција, Кинотека на Македонија, ги следи и исполнува меѓународните стандарди за заштита и реставрација на националното аудиовизуелно наследство и е во чекор со светските трендови за презентација на ...
| | веќе видена | слични

Добитникот на златна камера 300 за животно дело Хозе Луис Алкаин, кој воедно претседава со меѓународното стручно жири на фестивалот денеска нагласи дека главниот фокус ќе биде ставен на улогата на светлото во филмот, што е соодветно на мотото на самиот фестивал „Пуштија светлината“. ,,Како директор на фотографија сметам дека треба да одлучиме и оцениме каква е улогата, работата на светлото бидејќи кадрите ги прави светлината. Пред 30-40 години режисерите не доаѓаа од истата професија, тие најчесто беа писатели или театарски режисери и немаа големо искуство во кадрирањето, но сегашните режисери имаат искуство со кадрирање. Нашата работа е да им помогнеме во кадрирањето и така ќе се воочи авторскиот придонес во осветлувањето“, рече Хозе Луис Алкаин, претседател на жирито на Браќа Манаки. Инаку, вечерва во Народниот Театарот во Битола, во рамките на 34-тото издание на фестивалот ќе се промовира ДВД- колекција со дигитализирани дела на браќата Манаки.
| | веќе видена | слични

Веќе трет ден фестивалот Браќа Манаки е главниот настан од културата во градот . Вообичаената практика на прес конференции кои за малку не се форуми и мастеркласовите со лауреатите годинава е збогатена и со средба со дел од странските гости, учесници на фестивалот , низ формата наречена „Опуштено со...“. Дождот, како придружен дел од фестивалот Браќа Манаки воопшто не ја попречи работата на сите директно вклучени во реализацијата на 34-то издание на фестивалот на филмска камера. Ако минатата година доминираа дискусиите за улогата на снимателите во филмовите кои се на граница на фикција и документарно прикажување на реалноста, годинава дискусиите како да се во насока кон повторното враќање кон корените и вистинската улога на снимателите во играта или цртањето со светло. Синоќа проектираните филмови од официјалната , главната програма ги имаа своите претставници на прес конференцијата : Филип Кирсамер, директорот на фотографија на црно-белиот „Дечко бе“ и Диего Ромеро, директорот на фотографија на филмот ...
| | веќе видена | слични

Богатата понуда на третиот ден од фестивалот на филмската камера Браќа Манаки, го донесе и разговорот со добитникот на наградата за животно дело Златна камера 300, шпанскиот кинематографер Хосе Луис Алкаин. Овај разговор со публиката во преполната мала сала во Центарот за култура претставуваше своевидна работилница на која големиот мајстор на кинематографијата и фотографијата, претстави дел од своите проекти. Инаку, овој разговор и презентација на Алкаин се одржа во соработка со ИМАГО, европската федерација на кинематографери. Нејзиниот претставник на фестивалот Најџел Волтерс,потенцираше дека покрај Лабина Митевска, која со години се обидува да го донесе Алкаин на фестивалот Браќа Манаки,тоа се обидува да го направи и ИМАГО, на своите презентации и предавања. Изразувајќи го уште еднаш задоволството од присуството на фестивалот Браќа Манаки, носителот на престижната награда за животно дело Златна камера 300 Хозе Луис Алкаин сподели со присутните дел од своето искуство во работењето како кинематографер, во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

За неа тврдат дека е внука на рускиот олигарх која разговарала со Штрахе во вилата на Ибица. Идентитетот на жената која ја глумела внуката на рускиот олигарх ...
сите 206 | | | веќе видена

Пратеникот Емил Димитриев даде изјава која ја сметаме за недоследна: Изјава: „Не можам да му одземам нешто што не сум му дал“ [Извор: РСЕ – Виси ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

БРАЌА МАНАКИ: Нека биде светлина! (ФОТО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: