Според САД во Сирија има 45 објекти со хемиско оружје

- Веројатно има 45 објекти, поврзани со сириската програма за хемиско оружје. Околу половина располагаат со количества од искористен материјал за хемиско оружје. САД сметаат дека тие објекти сега се под контрола на сирискиот режим, рече тој.
| | веќе видена | слични

Комисијата на ОН за хемиско оружје предводена од шведскиот научник Аке Селстрон кон средината на август пристигна во Сирија за да испита наводни користење хемиско оружје во 30-месечната граѓанска војна во земјата. Истовремено, а 21-ви август беше објавено за наводен масивен хемиски напад во предградија на главниот град Дамаск од страна на владините сили со стотици жртви, па работата на експертите беше концентрирана на овој случај поради заканите за воен одговор против власта на претседателот Башар ал-Асад од страна на западните земји предводени од САД. Експертите на ОН го посетија источното предградија Гута, каде собраа примероци од почвата и биолошки примероци, интервјуа со лица, делови од проектили. Меѓутоа, мандатот не комисијата е само да дефинира дали е користено хемиско оружје, но не и кој го користел. Според неименувани извори од ОН, за хемискиот напад во предградијата на Дамаск на 21-ви август биле користени проектили од типот „земја-земја" со гасот сарин. Во меѓувреме, претседавачот со Советот за ...
| | веќе видена | слични

Експертскиот тим на Обединетите Нации, кој ја испитуваше употребата на хемиско оружје во Сирија, пронашол убедливи докази за негова употреба, пишува Associated Press. Reuters пренесува дека истражителите работат на 14 наводни напади со хемиско оружје во сирискиот конфликт. Комисијата на ОН за хемиско оружје предводена од шведскиот научник Аке Селстрон кон средината на август пристигна во Сирија за да испита наводни користење хемиско оружје во 30-месечната граѓанска војна во земјата. Истовремено, на 21 август беше објавено за наводен масивен хемиски напад во предградија на главниот град Дамаск од страна на владините сили со стотици жртви, па работата на експертите беше концентрирана на овој случај поради заканите за воен одговор против власта на претседателот Башар ал-Асад од страна на западните земји предводени од САД. Експертите на ОН го посетија источното предградие Гута, каде собраа примероци од почвата и биолошки примероци, интервјуа со лица, делови од проектили. Меѓутоа, мандатот не комисијата е само ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун ќе поднесе извештај за користењето на хемиско оружје во Сирија, пишува Независимаја газета. Претставувањето на фактите за употреба на хемиско оружје во Сирија доаѓа по договорениот во Женева план за хемиско разоружување на Дамаск. Сирискиот претседател Башар ал Асад вети дека ќе ги почитува одредбите на документот. Западните земји и гоподдржуваат мировниот обид за решавање на сириската криза, а во исто време бунтовниците сметаат дека на нивните надежи е нанесен удар.
| | веќе видена | слични
8 копии

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров изјави дека наводниот напад со хемиско оружје во едно од предградијата на Дамаск на 21 август, бил испланиран. - Постојат низа различни сведочења на независни експерти, вклучувајќи ги и изјавите на калуѓерки од блискиот манастир и други сведоци. Таму биле и дописници од западни земји. Како што знаете, американски и европски експерти, вклучувајќи 12 поранешни претставници на Пентагон и ЦИА, упатиле отворено писмо до американскиот претседател Барак Обама, во кое објасниле дека се било смислено, рече Лавров. Лавров потсети дека руските експерти собрале докази дека бунтовниците во Сирија користеле хемиско оружје.
| | веќе видена | слични

САД смета дека во Сирија има 45 објекти со хемиско оружје Според оценка на САД, бројот на објекти на сириската програма за хемиско оружје е 45, а САД и Русија се согласни дека резервите на Сирија се проценуваат на 1.000 тони, соопшти американски претставник. „Веројатно има 45 објекти, поврзани со сириската програма за хемиско оружје. Околу половина располагаат со количества од искористен материјал за хемиско оружје. САД сметаат дека тие објекти сега се под контрола на сирискиот режим“, рече тој.
| | веќе видена | слични

Останато

Со опозицијата досега имаме убав дијалог и консензус по многу важни прашања, а тоа се потврдува затоа што пратениците заедно гласаа и за двотретински и за ...
сите 73 | | | веќе видена

Пет лица се повредени од кои едно потешко во сообраќајна несреќа на три возила што денеска околу 12:30 часот се случила на регионалниот пат Желино-Групчин, ...
сите 195 | | | веќе видена

Власта реши да дискутира за сѐ освен за содржината на Договорот со Грција. Власта бега од детална дебата за содржината на договорот, затоа што знаат дека ...
сите 110 | | | веќе видена

Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш изјави дека принципот на мултикултуризам е на удар, посебно сега, кога е најпотребен. Во обраќањето ...
сите 71 | | | веќе видена

Познато е колкаво е ривалството помеѓу Интер и Јувентус, а по натпреварот на Интер за викендот Хрватот Марсело Брозовиќ одлучи да испрати провокација до членот ...
сите 149 | | | веќе видена

Калишкиот манастирски комплекс го сочинуваат четири светилишта, две пештерски цркви посветени на Богородица и Атанасиј Велики и уште две цркви едната посветена ...
сите 47 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Според САД во Сирија има 45 објекти со хемиско оружје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: