Забрана за работа на три приватни стоматолошки установи

Скопје, 14 септември - На приватните здравствени установи „Импакт Дентал", „Јанкуловски" и „Д-р Мила Јамакоска", ставени се пломби и изречена им е забрана за работа од Државниот санитарен и здравствен инспекторат по извршените три вонредни инспекциски надзори кога се утврдени неправилности. Во сите три посети на здравствените установи не била пронајдена уредна документација за вршење на здравствени услуги во дополнителна дејност, што е во согласност со одредбите од Законот за здравствена заштита, ниту на здравствената установа, ниту за затекнатите здравствени работници. „При надзорот во овие приватни здравствени установи, констатирана е следната фактичка состојба : Во ПЗУ „Импакт Дентал", затекната е проф. д-р Г.К, специјалист по стоматолошка протетика, вработена во ЈЗУ Универзитетски стоматолошки Клинички центар „Свети Пантелејмон" - Скопје, во цивилна облека, со хируршки ракавици, со пациент на стоматолошкиот стол. Во ПЗУ „Јанкуловски" затекнати се проф д-р Е.Ј, вработена во ЈЗУ Универзитетски стоматолошки ...
| | веќе видена | слични

Останато

,,Пчелите се живи. Ми олесни кога гио видов сателитските снимки , на кои се гледа дека три кошници не се изгорени.” , вели пчеларот Николас Гант. Тој објаснува ...
сите 809 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 80 | | | веќе видена

Не стивнува ширењето на морбилите меѓу населението. Прогласена е епидемија на целата територија на земјава, а бројката на заболени е во постојан пораст. Според ...
сите 295 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 229 | | | веќе видена

Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски, во своето обраќање во медија центарот оцени дека првиот круг од претседателските избори минал во демократски дух и ...
сите 249 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Забрана за работа на три приватни стоматолошки установи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: