Забрана за работа на три приватни стоматолошки установи

Скопје, 14 септември - На приватните здравствени установи „Импакт Дентал", „Јанкуловски" и „Д-р Мила Јамакоска", ставени се пломби и изречена им е забрана за работа од Државниот санитарен и здравствен инспекторат по извршените три вонредни инспекциски надзори кога се утврдени неправилности. Во сите три посети на здравствените установи не била пронајдена уредна документација за вршење на здравствени услуги во дополнителна дејност, што е во согласност со одредбите од Законот за здравствена заштита, ниту на здравствената установа, ниту за затекнатите здравствени работници. „При надзорот во овие приватни здравствени установи, констатирана е следната фактичка состојба : Во ПЗУ „Импакт Дентал", затекната е проф. д-р Г.К, специјалист по стоматолошка протетика, вработена во ЈЗУ Универзитетски стоматолошки Клинички центар „Свети Пантелејмон" - Скопје, во цивилна облека, со хируршки ракавици, со пациент на стоматолошкиот стол. Во ПЗУ „Јанкуловски" затекнати се проф д-р Е.Ј, вработена во ЈЗУ Универзитетски стоматолошки ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 427 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 251 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 285 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва изјави дека поранешниот премиер на Република Македонија, Никола Груевски од Македонија се упатил кон ...
сите 289 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 30 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 230 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Забрана за работа на три приватни стоматолошки установи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: