ЕП усвои механизам за итна суспензија на безвизниот режим

Европскиот парламент го усвои извештајот на шпанскиот европратеник од редовите на Европската народна партија, Аугостин Дијаз де Мера, со кој се дава зелено светло за усвојување на механизмот за суспензија на безвизниот режим во одредени случаи, како и за мерки за реципроцитет, но тоа не значи дека се спушта европската рампа за граѓаните од Западен Балкан и другите земји од кои досега имаше случаи на нелегални имигранти. На интернетската страница на ЕП во соопштението експлицитно стои дека овој механизам е усвоен само за Унијата да се заштити од злоупотреба на безвизниот режим. Не е наменет за ниедна земја конкретно и ќе се земе како опција само доколку некоја држава не успее да се справи со лажните азиланти. Суспензивниот механизам, според приврзаниците на извештајот, не е изработен само за земјите од Западен Балкан, туку за сите кои имаат безвизен режим со шенгенската зона. Сепак, во Парламентот најмногу се дискутирало за азилантите од земјите од Западен Балкан, бидејќи влијае врз процесот на проширување ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Европратеничката Тања Фајон од групата на Сојузот на прогресивните социјалисти и демократи, во интервју за Дојче Веле се осврнува на опасностите и последиците од донесувањето на механизмот за суспензија на безвизниот режим. - Јас сум навистина разочарана што европските конзервативни сили во ЕП го добија компромисниот договор, кој е многу лош, особено кога е во прашање механизмот за суспезнија на безвизниот режим. Сега Европскиот парламент повеќе нема да има надлежност и нема да одлучува кога ќе има случај на суспензија. Ние направивме преседан, кога се откажавме од нашите надлежности во процедурата по прашања кои се најбитни, како визната политика и добрососедството. Што тоа ќе значи во праксата? Јас се надевам дека тој механизам ќе биде последно средство, така како што предложи Комисијата. Но стравувам дека некои европски земји ќе се обидат, како што тоа го направија и во минатото, да го злоупотребат тоа како некое политичко средство и да побараат суспензија. Тогаш ќе биде доволно само мнозинство во ...
| | веќе видена | слични

Механизмот за привремено воведување визи за дел од земјите од Западен Балкан ќе остане да виси како опасност над Македонија, но нема да биде применет во случајот со нашата држава, сметаат експертите. Механизмот за привремено воведување визи за дел од земјите од Западен Балкан ќе остане да виси како опасност над Македонија, но нема да биде применет во случајот со нашата држава, сметаат експертите. Професорот по европско право Горан Илиќ вели дека се работи за механизам на претпазливост и заштита на внатрешните граници на унијата од напливот на лажните азиланти. Според него, земјите од Западен Балкан кои веќе се на белата шенген листа нема потреба да стравуваат. Како чекор назад кога е во прашање заштитата на европските граѓани и слободата на движење механизмот веќе го оцени и европратеничката Тања Фајон. Според неа Некои европски земји како и во минатото ќе ја злоупотребат последната одлука и ќе побараат привремена суспензија на безвизниот режим. Сепак таа во интервју за ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Европската комисија не ќе може така лесно, со барање на некоја земја-членка на Европската унија, да го примени вчера-усвоениот механизам за привремена суспензија на безвизниот режим за Македонија, земјите од Западен Балкан и останатите држави што сега немаат потреба од виза за влез во Унијата. Како што јавува дописникот на МИА од Брисел, од канцеларијата на еврокомесарката за внатрешни работи Сесилија Малстром, на чија иницијатива се донесе овој механизам за можна суспензија, денеска ја објаснија процедурата според која во иднина би можел да се употреби механизмот за некоја од третите земји, а за што контрола ќе вршат и Европарламентот и Советот. - Комисијата верува дека механизмот за суспензија на безвизниот режим треба да се применува само како привремена мерка во јасно дефинирани вонредни ситуации, како на пример во случај на ненадеен висок наплив на нерегуларни мигранти или ненадејно зголемување на неосновани барања за азил од трети земји. Но, и во овој случај е потребен итен одговор со цел решавање на ...
| | веќе видена | слични

Механизмот кој го воведува Европската Унија, а според кој земјите од Западен Балкан може да се соочат со времено враќање на визите во случај на поголем број лажни азиланти – е погрешен и штетна, оценуваат за Фактор двајцата поранешни вицепремиери за евроинтеграции Ивица Боцевски и Радмила Шеќеринска. Боцевски смета дека сепак во Македонија не постои реална шанса да се случи такво нешто со оглед дека бројот на азиланти е намален. „На овој начин тие ги негуваат своите популистички и националистички тенденции кај своето население. И се надевам дека никој нема да посегне кон употребата на овој механизам бидејќи влијае на односите меѓу земјите од Заапден Балкан и Европската Унија. Но исто така придонесуваат ЕУ да го губи својот рејтинг на Балканот кој досега го имаше. Тоа е штетен и срамен потег, изјави за Фактор Боцевски. Одлуката на Европскиот парламент е штетна за целиот регион, но и за Европската Унија, вели за Фактор Радмила Шеќеринска, поранешен вицепремиер за евроинтергации и актуелен заменик претседател ...
| | веќе видена | слични

Европскиот пармалент вчера го усвои механизмот за можна суспензија на безвизниот режим. Еврокомесарката за внатрешни работи Сесилија Малстром ја поздрави одлуката, нагласувајќи дека со тоа ќе се осигура да нема злоупотреба на патувањето без визи. - Новиот механизам ќе придонесе за зачувување на интегритетот на процесот на визна либерализација и за изградба на кредибилитет наспроти граѓаните. Тој ќе овозможи, под строги услови и по темелна проценка од страна на Комисијата, привремено воведување на визи за граѓаните на одредена трета земја, посочи Малстром. Според еврокомесарката, овој механизам не е насочен против одредена земја или регион, туку се однесува подеднакво на сите држави што имаат корист или ќе имаат корист од безвизниот режим при патување во ЕУ во иднина. - Механизмот за суспензија на безвизниот режим ќе може да се користи само во исклучителни околности како средство за последна мерка кон некоја држава. Целта е да се одговори на итни ситуации предизвикани од злоупотреба на безвизниот режим од ...
| | веќе видена | слични

Останато

За неа тврдат дека е внука на рускиот олигарх која разговарала со Штрахе во вилата на Ибица. Идентитетот на жената која ја глумела внуката на рускиот олигарх ...
сите 206 | | | веќе видена

Пратеникот Емил Димитриев даде изјава која ја сметаме за недоследна: Изјава: „Не можам да му одземам нешто што не сум му дал“ [Извор: РСЕ – Виси ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЕП усвои механизам за итна суспензија на безвизниот режим

Од:
До кого (е-маил):
Порака: