Извештајот на ОН би можел да упати на одговорниот за хемискиот напад во Сирија

САД и западните земји за нападот ги обвинуваат силите на владата на сирискиот претседател Башар ал-Асад, додека рускиот претседател Владимир Путин нагласува дека !„сѐ упатува" на тоа дека нападот го извеле бунтовниците. Русија, како што во средата навечер изјави за телевизијата Al Mayadin рускиот амбасадор во Либан, Александар Засипкин, предала во Советот за безбедност при Обединетите нации документи со докази дека хемиското оружје во Сирија го употребувале борците на сириската опозиција. Сирискиот претседател Асад, пак, во четвртокот навечер во интервју за руската државна телевизија изјави дека Саудиска Арабија и Турција им го доставиле хемиското оружје на бунтовниците и нападот крај Дамаск бил провокација од САД. Францускиот амбасадор при ОН, Жерар Арод изјави за новинарите дека генералниот секретар Бан Ки-Мун би можел понеделник да го претстави пред Советот за безбедност извештајот на главниот инспектор на тимот на светската организација, шведскиот научник Аке Селстром, пишува Reuters. Други западни ...
| | веќе видена | слични

Бан додаде дека „искрено се надева“ дека постигнатиот договор во Женева ќе попречи на нова употреба на хемиското оружје во Сирија и „ќе го подготви патот за политичко решение“ на конфликтот.
| | веќе видена | слични
5 копии

Руско-американскиот договор за уништување на хемиското оружје во Сирија би требало да овозможи да се стави крај на „ужасните страдања“ на Сиријците, изјави денеска генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун. Бан додаде дека „искрено се надева“ дека постигнатиот договор во Женева ќе попречи нова употреба на хемиското оружје во Сирија и „ќе го подготви патот за политичко решение“ на конфликтот.
| | веќе видена | слични
3 копии

Генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун, изјави дека во извештајот на експертите на ОН кој што треба да биде објавен идната недела, најверојатно ќе се потврди дека во нападот во Дамаск е употребено хемиско оружје. Тој на состанокот во ОН истакна дека извештајот ќе покаже дека е користено хемиското оружје, но дека официјално не може да потврди се додека не го добие документот, пренесе „Ројтерс“. Извештајот го подготвуваат експерти од ОН, на чие чело е шведскиот експерт Аке Селстром. „Ројтерс“ објави дека Бан Ки Мун во изјавите не го обвинува режимот на Асад, но рече дека сирискиот лидер направил голем број злосторства против човештвото. Тој потенцира дека лицето на правдата мора да излезат виновниците за војната во Сирија, но дури кога таа ќе заврши. Генералниот секретар на ОН ја изнесе процената на ОН дека 1.400 лица се убиени во текот на нападот со хемиско оружје во Дамаск.
| | веќе видена | слични
6 копии

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун се надева втората мировна конференција за Сирија да се одржи во октомври иако призна дека има многу работа додека се стигне до таква средба. Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун се надева втората мировна конференција за Сирија да се одржи во октомври иако призна дека има многу работа додека се стигне до таква средба. Во интервју за Франс 24, Бан рече дека разговарал вчера со меѓунардониот пратеник Лахдар Брахими и дека целта е конференцијата наречена Женева-2 да се одржи во октомври. Тој рече дека допрва треба да се анализираат детали за евентуална конференција вклучително и дали на неа треба да учествува Иран кој е сојузник на Сирија и кој да ја претставува сириската опозиција. Шефот на ОН додаде дека дели скептицизам на многу држави кои не веруваат на декларацијата на сириската Влада дека се подготвени да го стават хемиското оружје под меѓународна контрола.
| | веќе видена | слични

Генералниот секретар на Обединетите нации (ОН) Бан Ки-мун изјави дека верува дека во Сирија било користено хемиско оружје. Тој истакнал дека верува дека резултатите од извештајот кој го подготвуват експертите на ОН ќе потврдат дека хемиско оружје сепак било користено. Според него, конечните резултати од лабораториските испитувања ќе стават крај на дилемата дали на 21. август во предградието на Дамаск било користено смртоносно хемиско оружје, при што загинаа близу 1.000 лица, меѓу кои и голем број жени и деца. Според последните информации, извештајот на ОН треба да биде објавен во текот на следната недела. - Верувам дека извештајот сигурно ќе покаже дека било користено хемиско оружје, иако тоа не можам официјално да го потврдам додека не го добијам документот, изјавил Бан Ки-Мун на средба во ОН. Тој нагласил дека сирискиот претседател Башар ел-Асад бил одговорен за многу злосторства против човештвото, иако не го обвини директно за послениот напад. (Крај)
| | веќе видена | слични
3 копии

Извештајот на експертите на ОН за хемиско оружје, кој треба да биде објавен следната недела, веројатно ќе потврди дека во нападот на 21 август во близина на Дамаск било употребено хемиско оружје, изјави денеска генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун. - Верувам дека извештајот речиси сигурно ќе укаже на тоа дека е употребено хемиско оружје, иако тоа не можам официјално да го објавам додека не го добијам тој документ, истакна Бан на состанокот во ОН. Станува збор за извештајот на инспекторскиот тим на ОН, предводен од шведскиот експерт Аке Селстром. С.Т.И
| | веќе видена | слични

„Верувам дека извештајот ќе покаже дека е употребено хемиско оружје, иако тоа не можам да го кажам во овој момент пред да го добијам извештајот", изјавил генералниот секретар Бан Ки-Мун на седницата на ОН. Бан зборуваше за извештајот на групата експерти на ОН под водство на шведскиот научник Аке Селстром. Следната седмица се очекува извештајот на оваа група којашто зема примероци од предградијата на Дамск каде што наводно било употребено хемиското оружје, но нема мандат да соопшти која од страните го употребила ова оружје за масовно оружје. Притоа генералниот секретар на ОН, рекол дека сирискиот претседател Башар ал-Асад „извршил многу злосторства против човечноста". Говрејќи претходно на затворената седница на ОН која била пренесувана преку интерниот телевизиски канал на светската организација, Бан изјавил дека станува збор за сеопфатен документ за употребата на хемиското оружје во Сирија, но за тоа сѐ уште не може да зборува јавно. Портпаролот на генералниот секретар, Фархан Хак изјавил за новинарите дека ...
| | веќе видена | слични

Останато

Еквадорски судија наложи поранешниот министер за надворешни работи, Рикардо Патино, познат поддржувач на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, да биде уапсен ...
сите 132 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, на средба со жителите на Дебарца, порача дека отворените перспективи кон ЕУ и НАТО, носат економски ...
сите 249 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 144 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата на мали сипаници во Скопје на 2 јануари, по повеќе од четири месеци прогласена е и епидемија на територијата на целата држава. ...
сите 294 | | | веќе видена

Изборната кампања денеска завршува. Точно на полноќ стапува изборниот молк а во недела граѓаните излегуваат на шесттите претседателски избори. Во релативно ...
сите 72 | | | веќе видена

Снимките од пожарот во Богородичната црква во Париз сите граѓани на Русија ги гледаа со солзи во очите, руските компании се подготвени да се приклучат на ...
сите 63 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Македонија Гордана Сиљановска Давкова својата изборна програма ја претстави пред граѓаните на Валандово. Според нејзе иако СДСМ и ...
сите 172 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Извештајот на ОН би можел да упати на одговорниот за хемискиот напад во Сирија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: