Приведени паркобраните, центарот под полициска опсада

Центарот на Скопје под полициска опсада, местото каде синоќа во 1 и пол наутро се уапсени 11 граѓани кои кампуваа во паркот кај хотелот Бристол е оградено, но во еден поширок круг, па десетици полицајци се распоредени и до зградата на Собранието. Во синоќешната интервенција учествувале 200 полицајци вели градоначалникот на Центар Жерновски, а опозициската СДСМ ги повикува припадниците на полицијата да престанат да ги следат сите наредби на власта. „Такво однесување може да има само во полициска држава и мислам дека на сите во Република Македонија им е јасно дека имаме работа со тоталитарен режим“ – вели Андреј Жерновски, градоначалник на општина Центар. „Сите чесни бранители на редот и мирот нека издржат уште малку, брзо ќе дојде времето кога нивниот професионализам ќе се цени и вреднува, нека не одат против сопствениот народ“ – вели Дамјан Манчевски од СДСМ. Меѓу приведените кои биле пуштени по пет часа во полициска станица, бил и еден советник од општината Центар и директорот на паркинзите на општината. ...
| | веќе видена | слични

Градоначалникот на Центар Андреј Жерновски и упати отворено писмо на министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска во кое бара одговор зошто во центарот на градот врие од полиција и специјалци. Во писмото Жерновски ја посетува министерката дека согласно Уставот и законите, слободата на движење на граѓаните е загарантирана. Дали нешто се случува во општина Центар, или поточно на потегот околу хотел Бристол, за што јас, како градоначалник и жител на општина Центар, а пред се граѓаните, не сме информирани? Зошто на секој чекор, на секој агол на овој простор има полиција и специјалци, полициски возила и комбиња. Зошто на улицата Македонија имате поставено барикади? Кого и што штити и обезбедува полицијата? Дали ваквото ниво на обезбедување е поради тоа што на овој простор се забележани или дејствуваат опасни криминалци и терористи? Веќе три дена е видливо засиленото полициско обезбедување, и граѓаните се уште чекаат објаснување од вас дали е загрозена нивната и безбедноста на нивните деца, кои ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, упати отворено писмо до министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, во кое бара таа да им одговори на граѓаните што е тоа што се случува на улицата Македонија поради што веќе трети ден тој дел од градот е под полициска опсада. „Почитувана министерке, согласно Уставот и законите, знаете дека слободата на движење на граѓаните е загарантирана. Дали нешто се случува во општина Центар, или поточно на потегот околу хотел ’Бристол‘, за што јас, како градоначалник и жител на општина Центар, а пред сè, граѓаните, не сме информирани? Зошто на секој чекор, на секој агол на овој простор има полиција и специјалци, полициски возила и комбиња. Зошто на улицата Македонија имате поставено барикади? Кого и што штити и обезбедува полицијата? Дали ваквото ниво на обезбедување е поради тоа што на овој простор се забележани или дејствуваат опасни криминалци и терористи? Веќе три дена е видливо засиленото полициско обезбедување, и граѓаните сè уште чекаат објаснување ...
| | веќе видена | слични

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски упати отворено писмо до министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска:Почитувана министерке, Согласно Уставот и законите, знаете дека слободата на движење на граѓаните е загарантирана. Дали нешто се случува во општина Центар, или поточно на потегот околу хотел Бристол, за што јас, како градоначалник и жител на општина Центар, а пред се’, граѓаните, не сме информирани.Зошто на секој чекор, на секој агол на овој простор има полиција и специјалци, полициски возила и комбиња. Зошто на улицата Македонија имате поставено барикади? Кого и што штити и обезбедува полицијата? Дали ваквото ниво на обезбедување е поради тоа што на овој простор се забележани или дејствуваат опасни криминалци и терористи?Веќе трети ден е видливо засиленото полициско обезбедување, и граѓаните се’ уште чекаат објаснување од Вас дали е загрозена нивната и безбедноста на нивните деца, кои секојдневно одат во блиското училиште и градинка.Последниве три дена добивам поплаки од граѓаните ...
| | веќе видена | слични

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, ги поддржува таканречените „Паркобрани“,но МВР вели дека се работи за заштита на законот Втор ден центарот на Скопје е под барикади. Припадниците на Единицата за брзи реакции и натаму го обезбедува просторот спроти некогашниот хотел Бристол каде од четвртокот започна изградбата на објект што ќе биде седиште на Советот за радиодифузија. На денешниот и вчерашниот мирен ден им претходеше бурна ноќ, меѓу средата и четвртокот кога неколку стотини припадници на популарните Алфи, ги приведоа 11- темина жители на околните згради кои повеќе од еден месец деновите и ноќите ги минуваат во шатори, спречувајќи да започне изградбата на објектот кој, како што велат, ќе значи крај за уште една зелена оаза во метрополата. Приведените минале пет часа во полициска станица, по што биле пуштени, а во меѓувреме просторот бил ограден и затворен. Меѓу нив бил и еден советник од општина Центар и директорот надлежен за паркинзите во оваа општина. „ Не опколија, влегоа ...
| | веќе видена | слични

Откако полицијата ги приведе паркобраните на неколку часа поради нарушување на јавната чистота, започнаа градежните активности за објектот на Советот за радиодифузија. Граѓаните се противеа на сечењето на дрвјата кај „Бристол“ уште од април, а паркобраните започнаа да кампуваат таму од 1 август Според градоначалникот на Центар, повеќе од 200 специјалици интервенирале за отстранување на паркобраните ЗАГРАДЕН Е И ДРУГИОТ ПАРК КАЈ „БРИСТОЛ“ Полицијата вчеравечер, околу 2 часот по полноќ, уапси десетина активисти што кампуваа во паркот пред хотелот „Бристол“, меѓу кои имало и еден советник од општината Центар. По апсењето паркот беше заграден за да почнат градежните активности што претходно се испланирани со деталниот урбанистички план. На апсењето на паркобраните реагираше градоначалникот на општината Центар, Андреј Жерновски. На вчерашната прес-конференција присуствуваше и советникот од општината Дарко Атанасовски, кој бил меѓу уапсените паркобрани. - Според информации од МВР, 200 специјалци им се ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 12 септември - Градоначалникот на скопската општина Центар, Андреј Жерновски го осуди приведувањето на ткн „паркобраните", на советник во раните утрински часови во четвртокот. Ова за градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски е одлика на полициски држави. „Акцијата на полицијата во утринските часови и апсењето на паркобраните, советник и директорот на ПОЦ Центар нé врати во времиња за кои мислевме дека се минато", рече Жерновски. „Двесте специјалци на десет лица кои го бранеа паркот пред хотелот 'Бристол' е доказ дека имаме работа со тоталитарна власт. Ова се случуваше во утринските часови, во исто време кога се носеше ДУП-от кој го овозможи уништувањето на зеленилото и никнувањето на барокна зграда, и во исто време кога се сечеа дрвјата зад Бристол", рече Жерновски. Еден од приведените во акцијата на полицијата е и еден од советниците на советничката група предводена од СДСМ. Како што кажа, биле уапсени со образложение дека го нарушиле јавниот ред и мир, а биле држени во полициската ...
| | веќе видена | слични

Градоначалникот на скопската општина Центар, Андреј Жерновски го осуди приведувањето на советник во раните утрински часови во четвртокот. „Акцијата на полицијата во утринските часови и апсењето на паркобраните, советник и директорот на ПОЦ Центар нé врати во времиња за кои мислевме дека се минато”, рече Жерновски. Ова за Жерновски е одлика на полициски држави. „Двесте специјалци на десет лица кои го бранеа паркот пред хотелот ‘Бристол’ е доказ дека имаме работа со тоталитарна власт. Ова се случуваше во утринските часови, во исто време кога се носеше ДУП-от кој го овозможи уништувањето на зеленилото и никнувањето на барокна зграда, и во исто време кога се сечеа дрвјата зад Бристол”, рече Жерновски. Посочи дека продолжуваат и тој и Советот во битката во интерес на граѓаните. Еден од приведените во акцијата на полицијата е и еден од советниците на советничката група предводена од СДСМ. Како што кажа, биле уапсени со образложение дека го нарушиле јавниот ред и мир, а биле држени во полициската станица Пролет ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со 306 пратеници „за“ и 325 „против“, Долниот дом на британскиот Парламент и изгласа доверба на владата на конзервативната премиерка Тереза Меј, само еден ден ...
сите 336 | | | веќе видена

Поларните температури кој ги имавме во изминатиот подолг период барем засега се зад нас а до новиот студен бран уживајте во повисоките температури на воздухот ...
сите 188 | | | веќе видена

Правилната форма на државјанството напишано на личните документи на албански јазик треба да биде државјанство „на Македонија“ („E Maqedonisë”), а не како што ...
сите 188 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 90 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Приведени паркобраните, центарот под полициска опсада

Од:
До кого (е-маил):
Порака: