Хашим Тачи во скутот на вицепремиерката Кусари-Лила

Кој е премиер во Косово, Хашим Тачи или министерката за трговија и индустрија Мимоза Кусари-Лила? Со вакво прашање и коментар постиран на својот профил на „Фејсбук“, претседателот на косовското собрание, Јакуп Красниќи почна јавна политичка пресметка поради трговската војна меѓу Косово и Македонија, објавува „Дневник“ на насловната страница. Пред шест дена косовската влада воведе ембарго за македонските производи, по што Владата на Македонија, како контрамерка, воведе влезни такси за граѓаните од Косово. Додека Приштина и Скопје бараат решение за надминување на блокадата, на косовската политичка сцена функционерите се обвинуваат дека трговската војна е за политички поени пред претстојните локални избори, закажани за 3 ноември. Од друга страна и домашните познавачи на состојбите за ембаргото од страна на Косово повеќе препознаваат политички отколку економски мотиви.
| | веќе видена | слични
7 копии

Блокадата е наша лекција за Македонија за во иднина. Тие се научени Косово да биде добро дете кога станува збор за договори, а тие и другите држави разгалени деца – изјави косовската вицепремиерка и министер за трговија Мимоза Кусари по преговорите со македонскиот министер за економија Ваљон Сарачини. Министерката Кусари, како што пренесува порталот Алмакос, вели дека на македонската влада треба да и биде јасно дека Косово во иднина нема да дозволи таков третман, а одлуката на македонските власти за блокирање на границата била ароганција и покажување супериорност кон Косово. Министерот Сарачини во изјавата што ја пренесува Алмакос рекол дека се при крај со договорот за деблокада на границата и додал дека се плаши оти ако тоа не се случи можни се немири.
| | веќе видена | слични

Останато

Сите обвинители од Специјалното јавно обвинителство се враќаат во матичните освен притворената Катица Јанева која од денeска и практично е без работа. Нејзе ...
сите 402 | | | веќе видена

Секој предлог е вреден за внимание, целта ни е да постигнеме договор, изјави денеска премиерот Зоран Заев, прашан за коментар на предлог законот за Јавно ...
сите 526 | | | веќе видена

Полицијата поднесе кривична пријава против 31-годишниот С.М. од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „напад врз службено лице при ...
сите 176 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Финансиската ситуација ќе ви се поправи над вашите очекувања. Ако сте студент можно е денес да решите еден голем проблем во врска со ...
сите 137 | | | веќе видена

Криминалците и арамиите коишто се власт не смеат да биат причината која ќе го загорзи датумот за почнување на преговори со Европска Унија, истакна во ...
сите 197 | | | веќе видена

Честите замерки на голманот на Вардар Филип Гачевски кон селекторот на македонската репрезентација Игор Ангеловски се главна тема во словенечките медиуми. Ова ...
сите 115 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хашим Тачи во скутот на вицепремиерката Кусари-Лила

Од:
До кого (е-маил):
Порака: