Грците ја прифаќаат Горна, ама од позади?!

Медијаторот потврди дека официјална Атина се противи на местоположбата на одредницата во априлскиот предлог и дијапазонот на употреба на новото име. Атина инсистира договореното име да биде за севкупна употреба, што подразбира негова официјална употреба во институциите, во договорите, во ОН и во други меѓународни организации, како и внатре во земјата. Нимиц вели дека тој не инсистира на ерга омнес употреба Има придвижување во последните разговори на медијаторот во спорот за името Метју Нимиц со македонските и грчките власти, но нема решение, бидејќи се уште постојат суштински разлики помеѓу двете страни, соопшти Нимиц по вчерашната средба во Владата со премиерот Никола Груевски. Нимиц потврди дека официјална Атина се противи на местоположбата на одредницата во априлскиот предлог и дијапазонот на употреба на новото име. Атина инсистира договореното име да биде за севкупна употреба, што подразбира негова официјална употреба во институциите, во договорите, во ОН и во други меѓународни организации, како и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Нимиц беше многу прецизен во своите изјави и самиот потврди дека Владата на Република Македонија стои на своите долгорочни позиции и има поинакво гледиште во однос на Грција, се вели во реакцијата од Владата по објавените извештаи од конференцијата за печатот на Нимиц.Метју Нимиц и Никола ПопоскиВладата на Република Македонија не се согласила со никаква географска одредница како решение за спорот за името со Грција, соопштува Секторот за односи со јавноста на Владата.„Од конференцијата за печатот на посредникот во преговорите за името Метју Нимиц може погрешно да се протолкува и интерпретира оти наводно двете страни се согласиле за географската одредница, но не и за местото каде таа да се употреби. Ставот на Владата за спорот за името е јасен и прецизен и повеќепати јавно истакнат и во него нема никакви промени во однос на употребата на одредница, како и за опсегот на употреба на решението, што впрочем и самиот Нимиц го кажа и потврди во својата изјава, истакнувајќи дека сѐ уште има суштински разлики во ...
| | веќе видена | слични

Грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос ја информираше Парламентарната комисија за национална одбрана и надворешна политика за неговата средба со медијаторот Метју Нимиц при што информира дека следниот состанок во врска со прашањето за името најверојатно ќе се одржи последната седмица од септември во Њујорк. Тој повтори дека Атина е за сложено име со географска одредница што се однесува на географскиот поим на името, а не на политичкиот термин и оти е само за ерга омнес решение. - Мислем дека јаснотијата со која одговоривме и ги кажавме нашите позиции, како и анализите кои ги спроведовме со Нимиц, многу ќе помогнат во преговорите со Скопје и подоцна, на нашите состаноци за ова пршање, рече Венизелос. Во меѓувреме, сите грчки медиуми јавија за средбите на Нимиц со македонскиот државен врв. -Метју Нимиц вообичаено многу внимателно ги избира зборовите кога дава јавни изјави. Избегнува да зборува за предлозите и идеите што ги дал и прибегнува кон поедноставени одговори за позициите на двете ...
| | веќе видена | слични

Одговорот кој стигна по шест месеци размислување од страна на Атина за аналитичарите во земјава е само потврда дека Грција не е подготвена на отстапки, но и оти Македонија треба да се размилува што понатаму. Грција не се откажа од своите ригидни ставови во поглед на решавањето на спорот за името - име со географска одредница за меѓународна и домашна употреба, што условува и промена на македонскиот Устав. Со ваков одоговор на априлскиот предлог на посредникот Метју Нимиц, Атина ги враќа разговорите за името на нивниот почеток. Одговорот кој стигна по шест месеци размислување од страна на Атина за аналитичарите во земјава е само потврда дека Грција не е подготвена на отстапки, но и оти Македонија треба да се размилува што понатаму. За поранешниот министер за надворешни работи, Денко Малески ова, симболично, претставува прекин на разговорите. „Сметам дека е тоа симболичен крај гледајќи ги состојбите и во двете земји. Грција е заглавена во криза која има многу сериозни политички рефлексии, во нивното собрание ...
| | веќе видена | слични

Говорејќи пред грчката парламентарна комисија за национална одбрана, Венизелос изјавил дека она што во моментов е важно е процесот на преговори да продолжи, додавајќи дека „грчката позиција ужива широк национален консензус и дека Атина сака сложено име со географска одредница што се однесува на географскиот поим, а не на политичкиот, и дека истото ќе се користи за севкупна употреба". Гркот се надева дека потенцирањето на грчките позиции и нивната анализа заедно со медијаторот Метју Нимиц ќе помогнат во преговорите меѓу двете страни, како и во понатамошниот тек од разговорите.
| | веќе видена | слични
2 копии

Посредникот Метју Нимиц по вчерашните средби со македонскиот владин врв оцени дека има суштински и значајни разлики за неговиот априлски предлог, прецизирајќи дека главните грчки забелешки биле за опсегот на употребата на името што ќе се договори и за тоа каде ќе стои географската одредница. За Грците, на пример, не е прифатливо името „Горна Република Македонија“,туку „Република Горна Македонија“ И покрај суштинските разлики, Нимиц инсистира да продолжи процесот НИМИЦ СИ ЗАМИНА БЕЗ ДА ЈА ЗАВРШИ РАБОТАТА Грчката влада инсистира евентуалното компромисно име да биде за севкупна употреба (ерга омнес), односно и за надвор и за внатре во земјата. Тоа било една од главните забелешки за априлскиот предлог што ги слушнал посредникот во спорот Метју Нимиц во понеделникот во Атина. Вчера, по час и половина долгата средба со македонскиот премиер Никола Груевски во Скопје, Нимиц рече дека за соседите спорна била и местоположбата на географската одредница. Тој додаде дека би бил среќен ако имало успех, но дека меѓу ...
| | веќе видена | слични

„Грчката позиција е многу јасна со најширока поддршка од парламентот: Да, за сложено име, но со географска одредница што се однесува на зборот Македонија, а не на зборот Република, под јасен предуслов и предуслов што се подразбира, дека тоа претставува конечно и комплетно решение, односно име договорено за секаква употреба. Тоа е и значењето на ерга омнес. Очигледно е дека, секоја активност, која е активност за идеолошка употреба на историјата, за градење на една вештачки национален идентитет и генерално, било што, што има дури и мирис на иредентизам, не може да биде прифатено од Грција. Се смета за непријателска активност, за контрапродуктивна активност, која штети на стабилноста во поширокиот регион “ – им објасни Венизелос на членовите на комисијата за надворешна политика. Шефот на грчката дипломатија ја спомена и средбата со Ахмети и Џафери кои со задоволство ги примил, а смета дека разговорите со нив, помогнале да сфати која е позицијата на сите политички сили кај нас. „Тоа беше прв пат, да има контакт ...
| | веќе видена | слични

Грчката влада инсистира евентуалното компромисно име да биде за севкупна употреба (ерга омнес), односно и за надвор и за внатре во земјата. Тоа било една од главните забелешки за априлскиот предлог што ги слушнал посредникот во спорот Метју Нимиц во понеделникот во Атина. Вчера, по час и половина долгата средба со македонскиот премиер Никола Груевски во Скопје, Нимиц рече дека за соседите спорна била и местоположбата на географската одредница. Тој додаде дека би бил среќен ако имало успех, но дека меѓу двете страни сѐ уште постојат значителни и сериозни разлики во однос на, како што рече, различни аспекти за можното решение. Грчката позиција е дека името треба да биде користено секаде, надвор и внатре во земјата, односно, како што појасни, во Обединетите нации, во меѓународни договори, документи, а неговиот предлог бил поинаков - името да има ограничена употреба. - Во Атина имаат два проблема во врска со мојот предлог, местоположбата на географската одредница и обемот на употреба на договореното име. Во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерот за надворешни работи на Грција, Евангелос Венизелос за тамошните медиуми изјави дека следниот состанок во врска со прашањето за името најверојатно ќе се одржи последната седмица од септември во Њујорк. Министерот за надворешни работи на Грција, Евангелос Венизелос за тамошните медиуми изјави дека следниот состанок во врска со прашањето за името најверојатно ќе се одржи последната седмица од септември во Њујорк. Тој ја информираше Парламентарната комисија за национална одбрана и надворешна политика за неговата средба со медијаторот Метју Нимиц, при што повтори дека процесот трае 18 години откако стапи во сила Времената спогодба. - Со оглед на тоа што многу интензивно и лично учествував во процесот кој доведе до изготвување на Времената спогодба, знам колку е важно да постои референтна рамка, и ја изразив почитта на Грција за напорите на генералниот секретар и на Нимиц, рекол Венизелос. Тој додал и дека е важно да продолжи преговарачкиот процес. Венизелос го повторил ставот на Атина дека ...
| | веќе видена | слични

Грчките медиуми ја сумираа посетата на Нимиц заклучувајќи дека тој само можел да ги констатира дијаметрално спротивните ставови на двете страни. - Метју Нимиц вообичаено многу внимателно ги избира зборовите кога дава јавни изјави. Избегнува да зборува за предлозите и идеите што ги дал и прибегнува кон поедноставени одговори за позициите на двете страни и неговите следни чекори. Но специјалниот пратеник на генералниот секретар на ОН ја напушти оваа практика за време на прес-конференцијата во Скопје по средбата со премиерот Никола Груевски. Нимиц појасни дека Атина и Скопје, во оваа фаза, имаат дијаметрално спротивни ставови и за позицијата на географската одредница и за опсегот на употреба, пишува „То Вима“. Весникот нагласува дека Нимиц, одговарајќи на новинарско прашање, истакнал дека Атина инсистира новото име да се употребува и внатре во Македонија. - Јасно, ако ова е точно не постои начин да се постигне компромис меѓу двете земји. Сепак, оние кои со години ги следат преговорите со Скопје многу добро ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Повод за овој текст е изјавата што на телевизиите можеше да се слушне, дека нема проблем јавниот обвинител на Република Македонија да ги преземе предметите од ...
сите 398 | | | веќе видена

Има една суштинска разлика меѓу мојот став и ставот на професорот Гордан Калајџиев за преземањето на предметите на Специјалното јавно обвинителство од страна ...
сите 244 | | | веќе видена

Веќе и формално Републичкото јавно обвинителство ги презеде предметите на СЈО, иако тоа не значи дека предметите и физички се префрлени во ЈО. Според ...
сите 256 | | | веќе видена

Боите на Македонија се оние што доминираат на бабините скутници, веленца, килими, миленца, шамии, чорапи, елеци, фанели: црвената, црната и жолтата. Боите на ...
сите 118 | | | веќе видена

По државниот секретар на САД, Мајк Помпео, честитика по повод Денот на независноста - 8 Септември и 28-годишната унитарност и самостојност денеска беше ...
сите 128 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Грците ја прифаќаат Горна, ама од позади?!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: