Амбасадорите на постојаните членки на Советот за безбедност на разговори за Сирија

Меѓу темите за коишто ќе се расправаат дипломатите на САД, Русија, Кина, Велика Британија и Франција, ќе биде и француската нацрт-резолуција со којашто на владата на сирискиот претседател Башар ал-Асад ќе ѝ се постави ултиматум да се откаже од хемиското оружје или да се соочи со казнени мерки, текст кој Русија го оцени како неприфатлив. Впрочем и рускиот план предвидува подоцнежно уништување на сирискиот хемиски арсенал под меѓународен надзор, за што води преговори со официјален Дамаск. Сѐ уште не е познато кога и каде дипломатите на петте земји ќе се состанат. Состанокот ќе се одржи ден пред средбата на американскиот државен секретар Џон Кери и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лаворов во Женева коишто ќе се обидат да ја разрешат пат-позицијата во врска со Сирија во 15-члениот Совет за безбедност при ОН. Кери во Женева планира да се сретне и со специјалниот претставник за Сирија на ОН и на Арапската лига, алжирскиот дипломат Лакдар Брахими, соопштија во средата од американскиот Стејт департмент. ...
| | веќе видена | слични

Русија и Соединетите американски држави ги продолжија денеска во Женева разговорите за преземање на контролата на сириското хемиско оружје. Министрите за надворешни работи на двете земји, Сергеј Лавров и Џон Кери, денеска се сретнаа... Русија и Соединетите американски држави ги продолжија денеска во Женева разговорите за преземање на контролата на сириското хемиско оружје. Министрите за надворешни работи на двете земји, Сергеј Лавров и Џон Кери, денеска се сретнаа и со специјалниот пратеник на ОН и Арапската лига, Лахдар Брахими, во обид да ја разгледаат можноста и за придвижување на мировниот процес во Сирија, каде не запираат борбите меѓу силите на Асад и вооружената опозиција. -Ние двајцата, Сергеј Лавров и јас, нашите земји и претседатели сме далеку загрижени за смртоносниот биланс и уништувањето, предизвикани од двете страни, од сите страни, кои создаваат се повеќе бегалци, се поголема хуманитарна катастрофа. Посветени сме на заедничката работа, почнувајќи од оваа иницијатива за хемиското оружје, со ...
| | веќе видена | слични
9 копии

На заедничка конференција за новинари на Џон Кери и Сергеј Лавров се случило недоразбирање со слушалките, кој всушност го отсликува вистинскиот однос меѓу САД и Русија. Како што пренесува АП, невообичаено недоразбирање се случило на конференција за новинари на американскиот државен секретар и рускиот министер за надворешни работи, коga тие двајца давале изјави за заедничките разговори водени во врска со хемиското оружје на Сирија. Нешто, како што оценува АП, се „загубило во преводот“ во моментот кога Кери и Лавров синоќа во Женева го завршувале обраќањето на новинарите, па американскиот државен секретар побарал од рускиот преведувач да го повтори крајот од говорот на рускиот министер бидејќи во еден момент на Кери му откажале слушалките. Лавров во тој момент сакал да го увери Кери дека не пропуштил ништо спорно, велејќи му дека „Се’ е ок Џон не се грижи“. „Бараш од мене да ти верувам на зборот?“, одговорил Кери на тоа. „Малку е прерано за тоа“, додал тој. Американскиот државен секретар и рускиот министер за ...
| | веќе видена | слични

Американскиот државен секретар Џон Кери и шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска во Женева изјавија дека разговорите за хемиско разоружување на Сирија ќе помогнат за обнова на плановите за одржување меѓународна мировна конференција за Сирија. По состанокот со специјалниот пратеник на Обединетите нации Лахдар Брахими, тие соопштија дека кон крајот на месецов ќе се состанат за да разговараат за конференцијата.
| | веќе видена | слични

Американскиот државен секретар Џон Кери изјави дека со својот руски колега Сергеј Лавров имале конструктивни разговори за сириското прашање во Женева, а преговорите ќе продолжат кон крајот на месецот во Њујорк Истовремено, Лавров го пофали својот колега, бидејќи ја разбрал потребата од постигнување на дипломатско решение за Сирија. С.Т.И
| | веќе видена | слични

Двајцата ќе се сретнат повторно на крајот на месецот во Њујорк. Американскиот државен секретар Џон Кери и неговиот руски колега Сергеј Лавров прават свеж обид за одржување на долго одложуваната мировна конференција за завршување на гражанската војна во Сирија. Двајцата лидери се сретнаа во петок во пратеникот на ОН за Сирија Лакдар Брахими во Женева.Тие дискутирале за рускиот план за ставање на сириското хемиско оружје под меѓународна контрола за да се избегне американски воен напад. Кери и Лавров се согласија повторно да се сретнат на крајот на месецот во Њујорк за мировни разговори, кои последен пат беа одржани во јуни 2012-та. Но Кери кажа дека секаков напредок ќе зависи од успехот на отстанување на сириското хемиско оружје. Сирија се приклучи на меѓународната забрана за хемиско оружје, но инсистира дека има еден месец да даде детали за своите резерви на хемиско оружје. Претседателот Башар ал-Асад во четврток кажа дека тој ќе го финализира договорот за отстранување на хемиското оружје ...
| | веќе видена | слични

Кери, кој изјави дека разговорите за сириското хемиско оружје биле конструктивни, додаде на прес-конференцијата дека новата средба со Лавров е планирана за околу 28-ми септември во Њујорк за да може да се договорат околу датумот за одржување на мировната конференција. Лавров на истата прес-конференција го пофали Кери поради тоа што разбира колку е важно да се продолжи со дипломатските напори за разрешување на сириската криза. Специјалниот претставник за Сирија на генералниот секретар на Обединетите нации и на Арапската Лига, алжирскиот дипломат Лакдар Брахими нагласи дека одржувањето на мировната конференција „Женева 2" е извонредно важно да се уништи сириското хемиско оружје. Кери, исто така, изјави и дека американскиот претседател Барак Обама е „сериозно приврзан на барањето договорно решение за Сирија". „Ние знаеме дека Русија, исто така, го има истиот став", додаде американскиот државен секретар. Коментирајќи ги уште преговорите со Лаворов кои започнаа во четвртокот во Женева, по руската иницијатива за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Државниот секретар на САД Џон Кери изјави денеска дека со шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров имал конструктивни разговори за сириското хемиско оружје. Тој дополни дека разговорите ќе продолжат кон крајот на месецот во Њујорк, кога и ќе го договорат датумот за втората Женевска конференција за Сирија. Кери, на конференцијата за печатот по средбата со рускиот колега и меѓународниот пратеник за Сирија Лахдар Брахими прецизираше дека со Лавров повторно ќе се сретне околу 28 септември. Кери истакна дека претседателот Барак Обама е сериозно ангажиран за изнаоѓање дипломатско решение за сирискиот конфликт. Рускиот министер го пофали Кери дека ја разбира важноста од постигнување напредок на дипломатското поле во поглед на Сирија. Брахими истакна дека ангажманот за ставање под контрола на сириското хемиско оружје е многу важен за организирање на конференцијата „Женева 2“, продолжение на мировната конференција одржана во Женева минатата година. Цел на оваа средба е зад иста маса да седнат сириските бунтовници и ...
| | веќе видена | слични

Експертите предупредуваат дека американско-руските преговори во Женева би можеле да завршат во пат-позиција. Во Женева веќе се во тек разговорите помеѓу американскиот државен секретар, Џон Кери и рускиот дипломат, Сергеј Лавров, по повод планот за Сирија, кој предвидува сириското хемиско оружје да биде под меѓународна контрола. Според пишувањата на рускиот весник „Комерсант“, Вашингтон веќе го има предлог планот на Русија, со сите четири точки. 1. Сирија да пристапи во Организацијата за забрана на хемиско оружје 2. Откривање на локации на кои се наоѓа оружјето и каде се произведува 3. Да им се дозволи на инспектори да го прегледаат оружјето во Сирија 4. Одлука како да се уништи оружјето Рускиот претседател, Владимир Путин овие денови појасни дека планот може да се реализира, доколку Вашингтон се откаже од воено решавање на проблемот, а Дамаск добие реализацијата на планот, гаранција дека нема да биде нападнат. Путин нагласи дека е тешко да се наговори која било држава да се разоружи доколку таа знае ...
| | веќе видена | слични

Во Женева денеска ќе се одржи трилатерална средба меѓу државниот секретар на САД, Џон Кери, рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, и пратеникот на ОН и Арапската лига за Сирија, Лахдар Брахими, пренесе ИТАР-ТАСС. Информацијата ја потврди претставник на руската делегација. Претходно Лавров изјави дека е можно со Брахими да ги разгледаат перспективите за организирањето нова мировна конференција за Сирија „Женева-2“.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Код на обвинителот Љубомир Јовевски му постави прашање поврзано со гласините дека Јанева присуствувала на примопредавање на 500 илјади евра кои ...
сите 179 | | | веќе видена

Извори во одбраната на луѓе инволвирани во предметите на СЈО тврдат дека најмалку еден од заштитените сведоци од случаите кои беа водени во сега згаснатата ...
сите 174 | | | веќе видена

Девица 23.8.-23.9. Работа: Доколку планирате да се занимавате со формалности, хартии или судови, тогаш денешниот ден ви е поволен. Љубов: Сакате да влезете ...
сите 153 | | | веќе видена

Распоредувањето дополнителни трупи во заливскиот регион е наменето за „одвраќање и одбрана“, изјави американскиот државен секретар Мајк Помпео, кој додаде дека ...
сите 447 | | | веќе видена

 Долгорочните односи може да бидат погубни за вашата сексуална желба и задоволство. Сексуалните проблеми влијаат на една третина од младите и средовечните ...
сите 23 | | | веќе видена

На својот Твитер профил, премиерот Зоран Заев објави линк до извадок од документарниот филм на Би-Би-Си за креаторите на лажни вести од Велес. Заев пишува: ...
сите 42 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Амбасадорите на постојаните членки на Советот за безбедност на разговори за Сирија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: