Нападната македонската амбасада во Приштина - зошто е лиферувана лажната вест

Во време кога на границата со Косово се води трговска војна, оваа вест одекна како бомба. Според информациите објавени во косовските медиуми наводно околу полноќ бил фрлен молотов коктел врз македонската амбасада во Приштина, а осомничени за нападот се три лица кои биле во бела Тојота. Приштински Бота сот веста ја објави околу седум часот утринава, повикувајќи се на полициски извори. Од косовската полиција пак велат дека веста е дезинформација на некои косовски медиуми и демантираат дека се случил напад врз амбасадата. Соопштение испрати и македонското МНР во кое негира дека се случил инцидент. Приштинските медиуми не само што објавија дека се случил инцидент, туку дека амбасадата е под полициска заштита, а нападот го осудиле министерствата за надворешни работи на Македонија и Косово, како и косовската претседателка Јахјага. Кој ја лиферувал оваа лажна вест и која е заднината, може само да се нагаѓа.
| | веќе видена | слични
2 копии

Актуелните случувања на македонско - косовската граница не би требало да ја дестабилизираат состојбата во Македонија на политички или меѓуетнички план оценуваат експертите кои ги консултираше 24 вести. Според аналитичарот Владимир Божиновски мерката која ја воведе Косово им штети на сите македонски граѓани без разлика на која етничка група и припаѓаат. За Насер Зибери актуелната ситуација ја искористуваат одредени групи и политички струи кои сакаат да го отргнат вниманието на јавноста со цел да се изманипулираат масите. Спорд него, проблемот е решлив, а решение може да се најде. И додека аналитичарите не веруваат во распламтување на тензиите, утрово косовските и македонските медиуми пренесоа вест дека врз македонската амбасада во Приштина бил фрлен молотов коктел, сепак оваа вест ја демантираа и македонското министерство за надворешни работи и косовската полицја. Останува дилемата кој и зошто лиферуваше информации кои можат да предизвикат сериозни проблеми.
| | веќе видена | слични

Останато

Скопското обвинителство нема кривично да го гони адвокатот на пратеникот Ејуп Алими, Мефаил Арслани за заканата кон обвинителот на СЈО, Гаврил Бубевски, ...
сите 386 | | | веќе видена

Собранието а потоа и Советот на јавни обвинители експресно и едногласно како и што ја избраа така ја лишија од функцијата специјален јавен обвинител. Катица ...
сите 619 | | | веќе видена

Два дена и нешто друго во меѓувреме беше потребно пратениците на СДСМ Фросина Ременски (потпретседател на Собранието) и Александар Кирацовски (доскорешен ...
сите 305 | | | веќе видена

Наспроти увереноста на премиерот дека земјата станала „гордост европска“, од опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ порачаа дека сега е време кога треба да покажеме и ...
сите 268 | | | веќе видена

Случувањата со аферата Рекет без дилема дојдоа во многу лош момент во кој се решаваа за долгочекуваниот датум за почнување преговори за евроинтеграции, смета ...
сите 145 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нападната македонската амбасада во Приштина - зошто е лиферувана лажната вест

Од:
До кого (е-маил):
Порака: