Бензините и дизелот поскапеа за денар

Кој наполни, заштеди, а кој не, ќе вози по нова цена. Од првата минута во новиот ден, бензините и дизелот поскапеа за денар, врз основа на вчерашната одлука на Регулаторната комисија за енергетика. Според одлуката на РКЕ, литар евросупер БС-95, веќе се продава за 82 денара, а евросупер БС-98 за 83,50 денари. Новата цена на евродизел (Д-Е В) изнесува 70,50 денари за литар, а на екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) 59 денари. Поскапе и мазутот М-1 НС за 0,193 денари и литар од тој енергенс се продава за 41,603 денари. Зголемувањето на малопродажните цени на нафтените деривати согласно Методологијата за формирање на цените, во просек е за 1,23 проценти. РКЕ ја донесе одлуката за зголемување на цената на нафтените деривати врз основа на просечната цена на суровата нафта на светскиот пазар во изминатите две недели и односот на курсот на денарот во однос на доларот.
| | веќе видена | слични

Бензините, дизелот и екстра лесното масло за домаќинство од синоќа поскапија за денар, одлучи вчера Регулаторната комисија за енергетика. Според одлуката на РКЕ, литар ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе се продава за 82 денари, а ЕУРОСУПЕР БС-98 за 83,50 денари. Новата цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) изнесува 70,50 денари за литар, а на екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) 59 денари. Поскапува и мазутот М-1 НС за 0,193 денари и килограм од тој енергенс ќе се продава за 41,603 денари. Зголемувањето на малопродажните цени на нафтените деривати согласно Методологијата за формирање на цените, во просек е за 1,23 проценти. РКЕ ја донесе одлуката за зголемување на цената на нафтените деривати врз основа на просечната цена на суровата нафта на светскиот пазар во изминатите две недели и односот на курсот на денарот во однос на доларот.
| | веќе видена | слични

Останато

По политичарите, и германските бизнисмени изразија поддршка на процесот на проширување на Европската унија и повикаа за започнување на преговорите за ...
сите 227 | | | веќе видена

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска ги повика сите институции што се занимаваат со избори да гласаат согласно законите и принципиелно, ...
сите 67 | | | веќе видена

Американскиот потпретседател Мајк Пенс ќе ја изрази американската посветеност да се постигне итен прекин на огнот, соопшти Белата куќа Турски официјални ...
сите 794 | | | веќе видена

Продолжува периодот на топло време со натпросечни температури за овој период од годината. Во петок и сабота на места ќе има зголемена облачност и услови за ...
сите 203 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бензините и дизелот поскапеа за денар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: