Бензините и дизелот поскапеа за денар

ОД НОЌЕСКА НА ПОЛНОќ Бензините, дизелот и екстралесното масло за домаќинство од ноќеска на полноќ поскапеа за денар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика. Така, литар ЕУРОСУПЕР БС-95 се продава за 82 денари, а ЕУРОСУПЕР БС-98 за 83,5 денари. Новата цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е В) изнесува 70,5 денари за литар, а на екстралесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) е 59 денари. Поскапува и мазутот М-1 НС за 0,193 денари и килограм од тој енергенс се продава за 41,603 денари.
| | веќе видена | слични

Бензините, дизелот и екстра лесното масло за домаќинство од синоќа поскапија за денар, одлучи вчера Регулаторната комисија за енергетика. Според одлуката на РКЕ, литар ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе се продава за 82 денари, а ЕУРОСУПЕР БС-98 за 83,50 денари. Новата цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) изнесува 70,50 денари за литар, а на екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) 59 денари. Поскапува и мазутот М-1 НС за 0,193 денари и килограм од тој енергенс ќе се продава за 41,603 денари. Зголемувањето на малопродажните цени на нафтените деривати согласно Методологијата за формирање на цените, во просек е за 1,23 проценти. РКЕ ја донесе одлуката за зголемување на цената на нафтените деривати врз основа на просечната цена на суровата нафта на светскиот пазар во изминатите две недели и односот на курсот на денарот во однос на доларот.
| | веќе видена | слични

Кој наполни, заштеди, а кој не, ќе вози по нова цена. Од првата минута во новиот ден, бензините и дизелот поскапеа за денар, врз основа на вчерашната одлука на Регулаторната комисија за енергетика. Според одлуката на РКЕ, литар евросупер БС-95, веќе се продава за 82 денара, а евросупер БС-98 за 83,50 денари. Новата цена на евродизел (Д-Е В) изнесува 70,50 денари за литар, а на екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) 59 денари. Поскапе и мазутот М-1 НС за 0,193 денари и литар од тој енергенс се продава за 41,603 денари. Зголемувањето на малопродажните цени на нафтените деривати согласно Методологијата за формирање на цените, во просек е за 1,23 проценти. РКЕ ја донесе одлуката за зголемување на цената на нафтените деривати врз основа на просечната цена на суровата нафта на светскиот пазар во изминатите две недели и односот на курсот на денарот во однос на доларот.
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во дуелот на Канал 5 вечерва изјави дека „бомбата“ која ја емитуваше пратеникот Антонио Милошоски е од состаноците на кои ...
сите 260 | | | веќе видена

„Конечно СДСМ има коалиција во која има партии од сите етнички заедници и тоа е важно за општеството и граѓаните. Второто е дека носи пратеници плус по некои ...
сите 346 | | | веќе видена

Факти на денот: 1. ЈО една недела молчи и не покренува постапка против Заев за злоупотреба на службената положба и овластување. 2. СДСМ и БЕСА формираа ...
сите 254 | | | веќе видена

Вчера во 12,20 часот во СВР Охрид од ТППЕ Охрид, бил пријавен пожар во помошна просторија на ул.„Живко Чинго“. Од полициски службеници од СВР-Охрид излезено ...
сите 70 | | | веќе видена

На Клиниката за трауматологија, ортопедски болести, анестезија, реанимација и интензивно лекување и Ургентен центар (ТОАРИЛУЦ) почина 36-годишна жена, која ...
сите 222 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бензините и дизелот поскапеа за денар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: