Кери: Асад ги уништи доказите

Кери кажал и дека САД имаат дополнителни докази за минатонеделниот напад со хемиско оружје и дека во наредните денови ќе ги објави. Асад негира дека користел хемиско оружје по нападот во кој стотици луѓе загинаа по што ОН испрати свои експерти за да ја утврдат вистината.
| | веќе видена | слични
3 копии

Сирискиот заменик министер за надворешни работи Фаисал Макдад денеска изјави дека САД, Британија и Франција им помогнале на бунтовниците да употребат хемиско оружје во Сирија и дека тие исти луѓе наскоро ќе го употребат ова оружје и во Европа. Тој истакна дека на инспекторите на ОН им претставил докази дека „вооружените терористички групи“ употребиле хемиски гас на сите места на наводниот напад. - Повторуваме дека терористичките групи употребија хемиско оружје со помош на САД, Британија и Франција и тоа мора да се спречи. Тоа значи дека истите тие групи наскоро ќе употребат хемиско оружје и против европските народи, нагласи Макдад. Сириските бунтовници соопштија дека денеска истрелале ракети „каќуша“ врз владините сили во централниот дел на Дамаск, како одмазда за режимскиот напад со хемиско оружје врз цивилното население. Тие, исто така, истрелале и монофрлачки гранати врз седиштето на разузнавачката служба на воздухопловните сили во источниот дел на главниот град, при што немало жртви, соопшти невладината ...
| | веќе видена | слични

„Повторуваме дека оружјето било употребено од страна на терористите (како што официјален Дамска ги нарекува бунтовниците со помош на САД, Велика Британија и Франција. Тоа значи дека хемиското оружје наскоро ќе биде употребено од страната на истите (терористички) групи против луѓето во Европа", рекол Микдад пред новинарите во Дамаск, пренесува Reuters. Изјавата е дадена кусо време откако сириската влада соопшти дека на експертите на мисијата на Обединетите нации, коишто во Дамакс пристигнаа на почетокот од минатата седмица за да истражат други наводи за употреба на хемиско оружје во Сирија, им доставила цврсти докази дека владините сили не користеле отровни гасови. Сириската државна телевизија во саботата објави снимки со тврдење дека припадници на армијата пронашле траги од бојни отрови во тунелите коишто бунтовниците ги користеле во Џобар, едно од предградијата на главниот град Дамаск кои беа под нивна контрола, а во прилогот на телевизијата беше наведено дека некои од војниците имале проблеми со дишењето и ...
| | веќе видена | слични

Сирискиот заменик шеф на дипломатијата Фаисал Макдад рече дека САД, Велика Британија и Франција им помогнале на терористите во употребата на хемиско оружје во Сирија и дека истите групи ќе го употребат против Европа, пренесува Ројтерс. Тој на новинарите во Дамаск им рекол дека на инспекторите од ОН им претставил докази дека „вооружените терористички групи“ употребиле сарин на местатакаде според него, наводно се случил нападот од сириските сили. -Повторуваме дека терористичките групи се тие кои употребија хемиско оружје со помош на САД, Велика Британија и Франција и дека тоа мора да престане. Тоа значи дека ова хемиско оружје наскоро ќе биде употребено против европските народи, порача сириската дипломатија.
| | веќе видена | слични

Западна воена интервенција во Сирија може да се очекува во следните денови. Американски и европски претставници соопштија дека таа ќе биде кратка и остра и најверојатно во целост изведена со крстосувачки ракети. Американските разузнавачки служби успеале да снимат телефонски разговор меѓу сириски службеник и одговорен за хемиско оружје на 21 овој месец, кога се претпоставува дека било употребено хемиско оружје против бунтовниците. Експертите на ОН треба да соберат повеќе докази за можен хемиски напад во Дамаск. Сириската Влада очигледно е одговорна за употреба на хемиско оружје и мора да одговара, рече американскиот потпретседател Џо Бајден. Британија е за предлог резолуција до Советот за безбедност со која би се осудил нападот со хемиско оружје од сирискиот режим. Генералниот секретар на Светската Организација Бан Ки Мун побара дипломатско решение. Францускиот претседател Франсоа Оланд рече дека неговата земја е подготвена да ги казни одговорните за хемискиот напад. Сирискиот амбасадор во Обединетите ...
| | веќе видена | слични

Предлогот доаѓа среде интензивна дипломатска активност на САД и западните сили, кои истовремено решаваат како да започнат евентуална армиска акција против сирискиот претседател Башар ал-Асад. Во близината на Дамаск, пак, екипа на ОН изврши инспекција на местото каде минатата недела се случи напад, наводно со хемиско оружје, а во кој загинаа стотици лица. Ова е втора инспекција неделава. Русија, која е сојузник на Асад, смета дека резолуцијата што ја предлага Британија е преуранета. Новинската агенција Интерфакс јави дека заменик-министерот за надворешни работи Владимир Титов ја повикал Британија да почека инспекторите на ОН да ги претстават своите наоди. Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун го повика Советот за безбедност да се обедини во врска со ситуацијата во Сирија. Во денешниот говор во Хаг тој кажа дека на екипата на ОН во Сирија и` треба време да ја заврши работата. Американски официјални лица наведуваат дека нема сомневање дека сириските сили употребиле хемиско оружје, како и дека претседателот ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Амбасадорот на Сирија во Обединетите нации Башар Џафари ги обвини бунтовниците дека употребиле хемиско оружје за да ги поттикнат странските сили да преземат воена интервенција против режимот. - Многу факти одат во прилог на невиноста на сириската Влада која е изложена на лажни обвиненија. Таквите факти покажуваат дека оружени групи користеле хемиско оружје за да издејствуваат воена интервенција и агресија против Сирија, посочи Џафари. Тој тврди дека Западот и Турција „им овозможиле на терористичките групи да направат лабораторија за хемиско оружје на турска територија со материјали обезбедени од Турција, од Саудиска Арабија и од Катар и да го донесат хемиското оружје во Сирија и да го употребат“. За САД и Велика Британија нема сомнежи дека сирискиот режим минатата недела во предградијата на Дамаск употребил хемиско оружје. Вашингтон изрази подготвеност за воена интервенција во Сирија какоо одговор на нападот со хемиско оружје.
| | веќе видена | слични

Русија вели дека е прерано, генералниот секретар на ОН бара обединетост. Возило на екипата на ОН која се наоѓа во Сирија. Британија денес планира да предложи резолуција во ОН што бара „неопходни мерки за заштита на цивилите“ во Сирија од хемиско оружје. Предлогот доаѓа среде интензивна дипломатска активност на САД и западните сили, кои истовремено решаваат како да започнат евентуална армиска акција против сирискиот претседател Башар ал-Асад. Во близината на Дамаск, пак, екипа на ОН изврши инспекција на местото каде минатата недела се случи напад, наводно со хемиско оружје, а во кој загинаа стотици лица. Ова е втора инспекција неделава. Русија, која е сојузник на Асад, смета дека резолуцијата што ја предлага Британија е преуранета. Новинската агенција Интерфакс јави дека заменик-министерот за надворешни работи Владимир Титов ја повикал Британија да почека инспекторите на ОН да ги претстават своите наоди. Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун го повика Советот за безбедност да се обедини во ...
| | веќе видена | слични

Западните држави на чело со САД ги зголемуваат сигналите дека е можен воен напад врз Сирија до крајот на неделава, бидејќи сметаат дека режимот на Башар ал Асад е одговорен за нападот со хемиско оружје во Дамаск, при што беа убиени стотици цивили. Генералниот секретар на Обединетите нации (ОН), Бан Ки-мун, денеска побара да ѝ се даде шанса на дипломатијата со цел да се надмине конфликтот во Сирија. - Дојдовме до најкритичниот момент во сирискиот конфликт. Сега треба да споменам дека за да ѝ се даде шанса на дипломатијата треба да прекинат сите вооружени дејства и да почнат преговори - рече Бан Ки-мун по повод стогодишнината на Дворецот на мирот во Хаг. Тој го повика Советот за безбедност да се обедини и да преземе акција за да се постигне мир во Сирија. Сириски бунтовници (Фото: NPR) Русија се спротивставува на воен напад против Сирија. Русите сметаат дека таков напад ќе го дестабилизира целиот регион на Блискиот Исток. Турција не очекува евентуална воена интервенција врз Сирија во следните денови и покрај ...
| | веќе видена | слични

сирија Откако САД и сојузниците ја отворија можноста за воена акција врз Сирија, светот се подели „за“ и „против“ интервенција. Еве ги подетално ставовите на клучните играчи во сириската криза. Турција - Турската влада е еден од најжестоките критичари на сирискиот претседател Башар ал-Асад уште од почетокот на немирите. Земјата изрази подготвеност да се приклучи на меѓународна коалиција за акција против Сирија, дури и без согласност од Советот за безбедност при ОН. Саудиска Арабија и Заливот - Се смета дека монархиите од Заливот се клучни во финансирањето и снабдувањето на бунтовниците кои се борат против приврзаниците на Асад. Саудиска Арабија со години е ривал на сириската влада и се смета дека посебно била активна во притискање за акција против Асад. Наводно и екс саудискиот амбасадор во Вашингтон, принцот Бандар бин Султан изминатите седмици се обидувал да добие меѓународна поддршка за дополнителна поддршка на бунтовниците. Израел - И покрај тоа што првично избегнуваше да стане дел од конфликтот, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Постојат и лични причини зошто Катица го напиша тоа фамозно писмо со кое го ополномоштува републичкото обвинителство да ги преземе предметите, со тоа два од ...
сите 441 | | | веќе видена

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов како адвокат бил разочаран од тоа како се води истрагата за криминалната афера „Рекет“, а како политичар само еднаш се ...
сите 371 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ објави список од 25 лица вработени во СЈО по линии на непотизам. Обвинителот Гаврил Бубевски во СЈО си ги вработил братучедите Ефимија и Љупчо ...
сите 351 | | | веќе видена

Две победи над Белорусија и над Словенија, блескав сет против Русија, пораз во нијанси од Финска, објективно слаб натпревар против Турција. Македонските ...
сите 371 | | | веќе видена

Наместо укинување на притворот на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, која е осомничена во случајот „Рекет“, како што побара нејзината ...
сите 255 | | | веќе видена

Ранет лекар на работно место, претепан доктор во ходник во болница, нападнат медицински персонал, хорор услови за работа, разрушени болници, хаос во кој освен ...
сите 282 | | | веќе видена

Многу фактори влијаат на тоа каков љубовник е мажот и дали интимниот однос ќе биде добар или лош. Според студијата која ја објавил порталот „Socioaffective ...
сите 37 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кери: Асад ги уништи доказите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: