Македонија славеше над Бугарија


По четири порази едно по друго македонската фудбалска репрезентација конечно успеа да забележи победа. Вечерва во Скопје совладана е Бугарија со 2:0. По низа пропуштени шанси во текот на првите осумдесетина минути, македонската селекција поведе со 1:0 откако во 83-тата минута Јордан Христов го фаулираше Стефан Ристовски по што судијата покажа на белата точка, а прецизен реализатор беше Агим Ибраими. Три минути подоцна по еден извонреден против напад, Александар Трајковски изби сам пред голманот Михајлов по што ја погоди мрежата на гостите за конечни 2:0.
| | веќе видена | слични

Задоволен сум од резултатот, од играта не баш - може и треба многу подобро, но победата ќе ни значи многу за моралот, вели селекторот Јаневски Одличен во дебитантскиот настап: Давид Бабунски ФУДБАЛ - ПРИЈАТЕЛСКИ НАТПРЕВАР - МАКЕДОНИЈА ЈА ПОБЕДИ БУГАРИЈА СО 2-0 Најдобрите фудбалери на Македонија, во пријателски натпревар на празната арена „Филип Втори“ во Скопје, забележаа победа над селекцијата на Бугарија од 2-0 со головите постигнати во финишот од мечот. Првиот гол го реализираше Агим Ибраими во 82. минута од пенал, по фаулот над Стефан Ристовски, а вториот Александар Трајковски во 86. минута по соло-пробивот. - Задоволен сум од резултатот, од играта не баш - може и треба многу подобро, но победата ќе ни значи многу за моралот. Нашите најдобри фудбалери немаа свој ден, и тоа беше причина што во првиот дел направивме многу технички грешки, при приемот и додавањето, затоа и немаше добри акции. Во вториот дел направив неколку тактички измени, почнавме со двајца задни играчи за врска, а по влегувањето на ...
| | веќе видена | слични

Македонија ја победи Бугарија (2-0) во контролен фудбалски натпревар на „Филип Втори“ пред речиси празното гледалиште. Со головите на Агим Ибраими во 82. минута од пенал и на Александар Трајковски во 88. минута е прекината серијата од четири порази и 509 минути без постигнат гол. Втората победа во досегашните шест контроли со источниот сосед Бугарија стаса во вистинско време за избраниците на македонскиот селектор Чедомир Јаневски пред септемвриското продолжение во квалификациската група за СП 2014 каде што во последните четири кола ќе се брка бегство од последното место. Резултат е постигнат, но во играта останува уште многу да се коригира. За претставата, што ја прикажаа македонските репрезентативци, заработија и свирежи и аплаузи. Македонија е во криза долг период, а тоа се потврди и во поголемиот дел од натпреварот со Бугарија. Фудбалските вљубеници го знаеја тоа, а дополнително иритирани од постапката на челниците на ФФМ, кои одредија висока цена од 300 денари за еден контролен натпревар со селекција ...
| | веќе видена | слични

Со головите на Ибраими од пенал и на Трајковски успеавме да го „скршиме“ отпорот на источниот сосед. Пачовски при 0:0 двапати спасуваше големи шанси на гостите Постигнавме гол по 509 минути пост, не загубивме по серијата од четири дуели. Македонија ја преслуша Бугарија (2:0) на пријателскиот меч одигран пред полупразни трибини на нашиот најголем стадион Арената „Филип Втори“. Чедомир Јаневски успеа да стави крај на најлошата серија на нашата репрезентација, која од Данска до Бугарија како да падна во долг шестмесечен сон. Но, победата си е победа, па и да е пријателска. Нашиот национален тим ја исполни мисијата иако ни требаше многу пот и многу време да го разбиеме отпорот на добриот гостин. Бугарија се покажа како добар тим. Репрезентација која до нашите голови имаше одредена доминација, поголем посед на топката ,па дури и две добри шанси за гол. Бугарите капитулираа од белата точка. Се играше 82. минута кога судијата Вукадиновиќ досуди спорен пенал за Македонија по кој гостите остро реагираа. Јордан ...
| | веќе видена | слични

Селекторот Чедомир Јаневски не ги доби двете посакувани добра од пријателскиот меч против Бугарија. Неговите избраници ставија крај на 509 минутен пост без постигнат гол, но не одиграа онака како тој посакуваше. „Нашите најдобри фудбалери немаа свој ден. Во првиот дел не успевавме да дојдеме до добри акции пред противничкиот гол. Сепак, имавме две големи шанси кои не ги реализиравме. За тоа можевме да бидеме казнети, но, за среќа, тоа не се случи. Во тој дел од мечот Бугарија постојано правеше вишок на играч на средината од теренот, но не успеа да дојде до водство. Сакам да кажам дека сум задоволен од резултатот, но од играта можевме повеќе. Давид Бабунски покажа дека е огромен потенцијал, поседува техника и неопходна дрскост, но потребно му е уште време“, изјави селекторот на Македонија. „Секако дека не сум задоволен од резултатот, од поразот. Но овој натпревар треба да се гледа од најмалку два аспекти. Јас лично сакав да видам што можеме во моментов, испробувавме неколку опции, имавме и нови играчи кои ...
| | веќе видена | слични

Предводникот на нашиот национален тим, Чедомир Јаневски, ја пофали и играта на дебитантот во сениорскиот репрезентативен дрес, младинскиот фудбалер на каталонскиот гигант Барселона Фудбалската репрезентација на Македонија забележа заслужен триумф од 2:0 во пријателскиот натпревар против селекцијата на Бугарија на Националната арена "Филип Втори" во Скопје. Избраниците на Чедомир Јаневски одиграа сконцентрирано и дисциплинирано и во првото и во второто полувреме, а доминантната игра во финишот од натпреварот беше крунисана со два погодока. Оправдано досудениот удар од белата точка во 83. минута, кога противничкиот дефанзивец Јордан Христов стартуваше врз Стефан Ристовски, успешно беше реализиран од најдобриот фудбалер на словенечкиот шампион Марибор, Агим Ибраими, а само неколку минути подоцна дебитантскиот погодок во националниот дрес го постигна напаѓачот на белгискиот прволигаш, Зулте-Варегем, Александар Трајковски. - Нормално дека сум задоволен од оваа победа која е извојувана во дуел со една квалитетна ...
| | веќе видена | слични

Селекторот Чедомир Јаневски истакна дека е задоволен од резултатот кој ја враќа позитивнта атмосфера во репрезентацијата во пресрет на септемвриските квалификацикси натпревари,но не и од исполнувањето на задачите на одредени позиции во тест натпреварот со Бугарија,на која Македонија славеше со 2-0. Нашите најдобри фудбалери немаа свој ден. Во првиот дел не успевавме да дојдеме до добри акции пред противничкиот гол. Сепак, имавме две големи шанси кои не ги реализиравме. За тоа можевме да бидеме казнети, но, за среќа, тоа не се случи. Во тој дел од мечот Бугарија постојано правеше вишок на играч на средината од теренот, но не успеа да дојде до водство. Сакам да кажам дека сум задоволен од резултатот, но од играта можевме повеќе. Давид Бабунски покажа дека е огромен потенцијал, поседува техника и неопходна дрскост, но потребно му е уште време“, изјави селекторот на Македонија.
| | веќе видена | слични

Македонската фудбалска репрезентација ја совлада Бугарија со 2:0 на пријателски меч одигран вечерва на „Филип Втори“. Двата гола беа постигнати во последните десетина минути од мечот. Најнапред во 82-та минута Ристовски изнуди пенал, а минута подоцна ударот од белата точка Ибраими го претвори во гол. Само три минути подоцна фантастична контра организираа „резервистите“ Мојсов и Трајковски, а вториот погоди за 2:0 и победа на Македонија. На овој меч повторно се покажа дека имаме проблем со реализацијата откако Јаховиќ и Пандев не реализираа одлични шанси, но впечатокот барем за момент се поправи во последните моменти од мечот. Оваа победа е одлична пред се за враќање на самодовербата на фудбалерите во пресрет на септемвриските квалификации со Шкотска и Велс.
| | веќе видена | слични

Фудбалската репрезентација на Македонија со 2:0 ја победи Бугарија во пријателскиот натпревар што се одигра на Националната Арена „Филип Втори“. Првиот гол од пенал го постигна Агим Ибраими во 82. минута од натпреварот, додека вториот погодок го постигна репрезентативецот Александар Трајковски во 85. минута. Македонија и Бугарија досега имаат одиграно пет натпревари. Нашата репрезентација имаше една победа, Бугарија победуваше три пати, а еден натпревар заврши нерешено.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Случајот „Рекет" ја разоткри најголемата криминална мрежа во Македонија, каде што се вмешани врвот на Владата, пратеници, министри, обвинители, исто така и ...
сите 500 | | | веќе видена

Ларис Гаисер, новинарот од Словенија кој на италијанскиот медиум „Ла верита“ објави снимки за аферата „Рекет“ за Пресинг ТВ најавил „завршен удар“, но не кажал ...
сите 137 | | | веќе видена

Очигледно нестручноста на Зоран Атанасов и раководните структури во АХВ е толку голема што не го познаваат ниту Законот за ветеринарно здравје, по кој треба да ...
сите 107 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија славеше над Бугарија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: