Котески со генералско вино ги почести пензионираните генерали

Прием по повод Денот на Армијата Со брендирано генералско вино од сортите вранец и шардоне началникот на Генералштабот на АРМ, Горанчо Котески, ги почести поранешните колеги и пензионираните генерали на вчерашниот прием кој го организираше по повод Денот на АРМ, 18 август. Брендираната серија се произведува во позната винарија по врвен рецепт и ја нема во слободна продажба. Има специфична амбалажа со етикета на која го има знакот на АРМ и ќе биде дел од репрезентативниот материјал што армискиот врв ќе го промовира пред своите странски колеги. Од Генералштабот информираат дека специјалната колекција на вино за прв пат пред поголем аудиториум е промовирана вчера и дека добила високи оцени од дегустаторите. Вечер дознава дека освен виното се подготвува промоција и на генералска ракија произведена специјално за промотивни цели, но тоа е се уште во најава. Сепак, приемот почна со здравица на таа ракија, а како потсетување на старите времиња гостите беа почестени и со војничко гравче. На приемот освен Котески ...
| | веќе видена | слични

Иванов на средба со генералите на АРМ и оствари видеоврска со мировниците На свеченото постројување што се одржа вчера генералот Котески нагласи дека успехот што го постигнува АРМ е успех на Министерството и Генералштабот, а се должи на одговорноста, професионализмот, храброста и ентузијазмот на сите припадници на армијата Претседателот и врховен командант на вооружените сили, Ѓорге Иванов, вчера преку видеоврска им го честита Денот на Армијата, 18 август, на македонските мировници кои се наоѓаат во мисијата АЛТЕА во Босна и Херцеговина и во мировната мисија ИСАФ во Авганистан. Како што информираат од Кабинетот на претседателот, Иванов им честитал и ја поздравил нивната посветеност и професионализам во извршувањето на благородната мисија. - Република Македонија е горда на вас и на вашата храброст. Со придонесот кој го давате во градењето на светскиот мир, вие на најдобар начин ги претставувате сите реформи во Македонската армија и го промовирате македонскиот пат кон евроатланските интеграции. Вашиот ...
| | веќе видена | слични

Во градскиот парк во Скопје денеска беше изложено дел од оружјето со кое располага Армијата на Македонија. Претседателот и врховен командант на вооружените сили, Ѓорге Иванов, денеска, по повод 18 август – Денот на АРМ, ги примил генералите на Армијата и остварил видео врска со македонските мировници. На средбата присуствувале началникот и заменик-началаникот на Генералштабот на АРМ, генерал-мајор Горанчо Котески и генерал мајор Несер Сејдини, директорот на ГШ на АРМ, бригадниот генерал Димче Петровски, командантот на Здружената оперативна команда, бригаден генерал Методија Величковски, началникот на штабот на ЗОК, бригадниот генерал Мухамет Рацај и командантот на Првата механизирана пешадиска бригада, бригаден генерал Стојан Димчов. ФОТО: Курир
| | веќе видена | слични

Нема пари за модернизација на македнската армија. Финансиските средства кои ги добива АРМ се доволни само за тековното работење, се пожали началникот на Генералштабот на АРМ, генерал-мајор Горанчо Котески за време на на свечениот собир по повод 16-ти август, Денот на АРМ. „Во последните години буџетот во АРМ континуирано се намалува. Меѓу останатото ова се дожи на економската криза , не само во република Македонија туку и во целиот свет што директно влијае врз стандардот на припадниците на армијата и опременоста на армијата.Сегашните финансиски средства во буџетот се доволни за одржување на опремата и техниката со која располагаме, но не се доволни за модернизација на нашата армија“, изјави началникот на Генералштабот на АРМ, генерал-мајор Горанчо Котески кој додаде дека АРМ има направено план за модернизација кој бил презентиран пред надлежните, но засега нема одговор од институциите. За време на свешеноста началникот Котески истакна дека досегашниот успех што го постигнала Армијата е направен благодарение ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Поголем дел од материјално-техничките средства, борбени возила на Армијата на Република Македонија, како и борбениот хеликоптер Ми-24, дел од Воздухопловната бригада на АРМ се меѓу опремата која е прикажана на тактичко-техничкиот збор што се организира на Воениот стадион во Скопје, како дел од одбележувањето на Денот на Армијата на Република Македонија – 18 Август. - Ова е можност сите граѓани да се запознаат со она што го поседува Армијата, но и да видат како се чува опремата и какво е нивото на обученост на лицата кои ракуваат со оваа опрема, која, преку буџетот, се купува со нивни средства, посочи министерот за одбрана на Република Македонија, Талат Џафери, кој заедно со началникот на Генералштабот на АРМ, генерал-мајор Горанчо Котески, ја отворија попладнево изложбата на опрема и средства. Министерот Џафери, воедно ги повика граѓаните да го посетат Воениот стадион и да се запознаат со сета прикажана опрема, која е дел од Армијата на Република Македонија. Тактичко-техничкиот збор за јавноста ќе биде ...
| | веќе видена | слични

Манифестацијата е организирана како дел од одбележувањето на Денот на Армијата на Република Македонија – 18 Август. Ова е можност сите граѓани да се запознаат со она што го поседува Армијата, но и да видат како се чува опремата и какво е нивото на обученост на лицата кои ракуваат со оваа опрема, која, преку буџетот, се купува со нивни средства, посочи министерот за одбрана, Талат Џафери, кој заедно со началникот на Генералштабот на АРМ, генерал-мајор Горанчо Котески, ја отворија изложбата на опрема и средства. Истовремено, министерот Џафери ги повика сите граѓани да го посетат Воениот стадион и да се запознаат со сета прикажана опрема која е дел од Армијата на Република Македонија. Тактичко-техничкиот збор е отворен за јавноста утре, 17 август, во периодот од 10.00 до 19.00 часот.
| | веќе видена | слични

ФОТО: Министерот Џафери и генералот Котески го посетија тактичко-техничкиот збор на Воениот стадион Поголем дел од материјално-техничките средства, борбени возила на Армијата на Република Македонија, како и борбениот хеликоптер Ми-24, дел од Воздухопловната бригада на АРМ е опремата која е прикажана на тактичко-техничкиот збор кој се организира на Воениот стадион во Скопје, како дел од одбележувањето на Денот на Армијата на Република Македонија – 18 Август. Ова е можност сите граѓани да се запознаат со она што го поседува Армијата, но и да видат како се чува опремата и какво е нивото на обученост на лицата кои ракуваат со оваа опрема, која, преку буџетот, се купува со нивни средства, посочи министерот за одбрана на Република Македонија, Талат Џафери, кој заедно со началникот на Генералштабот на АРМ, генерал-мајор Горанчо Котески, ја отворија изложбата на опрема и средства. Истовремено, министерот Џафери ги повика сите граѓани да го посетат Воениот стадион и да се запознаат со сета прикажана опрема која е дел ...
| | веќе видена | слични

И по 21 година од постоењето на АРМ на само два дена пред 18-ти август денот на армијата началникот на генералштабот на АРМ генерал мајор Горанчо Котески признава дека буџетот на војската е сведен на минимум. Во својот официјален говор Котески и денеска истакна дека армијата едвај наоѓа средства за одржување, но пари за модернизација нема. Пренесувајќи ги своите искуства и дел од професионалните војници велат дека ги загрижува актуелната состојба со буџетот на армијата. Од независниот Синдикат на професионални војници за 24 вести велат дека и покрај средбите кои ги имале со министер за одбрана Џафери се уште не добиле одговор на голем број прашања. На состојбата и условите со кои секојдневно се соочуваат војниците пред неколку дена реага а и предупредија и пензионираните офицери. Тие на министерот му порачаа дека АРМ во 2013-та е во полоша кондиција отколку во 94-тата. Сепак АРМ со помал буџет од МВР, учестува редовно во мировните мисиите на НАТО во Авганситан, иако Македонија не е член на Воениот сојуз. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Денеска кулминираше нервозата во ВМРО-ДПМНЕ. Фрчат лажни вести од белиот дворец, панични изјави, прес конфернции. Овие нервозни реакции доаѓаат во моменти кога ...
сите 426 | | | веќе видена

Kриминалната афера „Рекет“ која ги тресе темелите на важни државни институции и ја доведува под прашање, уште повеќе од досега, довербата на граѓаните во ...
сите 145 | | | веќе видена

Вчера во 15.15 часот во Полициската станица Дебар, 50-годишна жена пријавила дека во периодот од 14.минатиот месец до 4. овој месец во куќа во Дебар нејзиниот ...
сите 488 | | | веќе видена

Ларис Гаисер, новинарот од Словенија кој на италијанскиот медиум „Ла верита“ објави снимки за аферата „Рекет“ за Пресинг ТВ најавил „завршен удар“, но не кажал ...
сите 120 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Котески со генералско вино ги почести пензионираните генерали

Од:
До кого (е-маил):
Порака: