Египет: Владата призна 278 мртви, се апсат челниците на Муслиманското братство


Според официјалните податоци, во судирите на двата плоштада во Каиро загинале 149 цивили и 43 полицајци. Бројот жртви е поголем од официјалните податоци, пренесуваат агенциите, бидејќи репортерот на AFP само на каирскиот плоштад Рааба ал-Авадија, видел тела на 124 демонстранти. Се додава дека нема официјални од плоштадот Нахда, каде наводно биле видени јагленосани тела. Портпаролот на министерството за здравство во конечната оценка објави дека 61 едно лице е убиени на плоштадот Рааба ал-Адавија, главниот центар на приврзаниците на Морси и на Муслиманското братство, а уште 21 жертва имало на другиот каирски плоштад Нахда. Другите жртви се убиени во другите египетски градови. Al Ahram јави дека една жртва и 14 ранети има и во познатото летувалиште Хургада. Жртвата бил гостин во кафуле кој настрадал од заталкан куршум. Според Reuters во градот Исмаилија на Суецкиот канал, во судирите меѓу полицијата и демонстрантите загинале 15 луѓе, од кои некои се убиени со боева муниција а некои им подлегнале на раните ...
| | веќе видена | слични

Претходно беше соопштено дека илјадници привразници на Морси и на Муслиманското братство тргнале кон центарот на Каиро, додека во северниот дел од Египет веќе имало претходно регистрирани судири, објавија локалните телевизии. Како што пренесува Reuters, приврзаниците на Морси повикуваат на „соборување на воениот режим". Според дописникот на AFP, пак, во повеќе градови на Египет започнале слични манифестации, кои во северните делови од земјата прераснале во судири. На снимките коишто локалните телевизии ги емитуваат директно, прикажани се приврзаниците на исламистите од Муслиманското братство како фрлаат камења врз припадниците на безбедносните сили. Армиски и полициски единици засилени со оклопни возила ги блокираат централните области на поголемите градови и поставија големи обезбедувања пред зградите на државните институции кои во четвртокот беа цел на напади. Државната агенција Mena цитира извор од безбедносните сили, кој рекол дека на некои од војниците им е поделена боева муниција и со јасни ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Египетските исламисти повикуваат на нови протести во Каиро денеска, по крвавите репресии врз демонстрантите кои го поддржуват соборениот египетски претседател Мохамед Морси, изјави портпаролот на Муслиманското братство, Гехад ел Хадад. - Маршевите против државниот преврат ќе почнат од сите џамии во Каиро и ќе се наосочат кон плоштадот „Рамзес“, по петочната молитва и овој петок ќе претставува Ден на гневот - објави Хадад на својот Твитер-профил. Главното движење, пак, кое кон крајот на јуни ги поттикна масовните демонстрации кои доведоа до соборување на Морси, ги повика Египќаните да создадат народни комитети за заштита на земјата од тероризмот на Муслиманското братство. Коалицијата Тамарод, која поттикна милиони Египќани да излезат на улиците на Египет со барање за оставка на Морси, го повика големиот египетски народ да создаде народни комитети во сите квартови, пред куќите и храмовите во земјата и да го постават националното знаме, отфрлајќи го внатрешниот тероризам и странската интервенција. Според ...
| | веќе видена | слични

И покрај соборувањето на Мубарак во 2011 година, неговиот стил на владеење останува присутен и денес - политичките губитници, наместо преку избори и дебата да го искажуваат гневот, посегнуваат по воена интервенција или по улични протести Во нападот врз камповите на приврзаниците на соборениот претседател Морси беа убиени над 500 лица Муслиманското братство во криза, армијата и натаму го има последниот збор Американската администрација мора да престане да ги затвора очите пред кризата и насилствата во Египет, каде што стотици лица беа убиени при завчерашната акција на египетските власти за отстранување на камповите на Муслиманското братство. Напорите на Вашингтон за одржување комуникација со египетската армија, тивко посредувајќи во кризата, и за поставување нов демократски политички процес, очигледно завршија со неуспех. Затоа Белата куќа треба, барем привремено, да ја замрзне секаквата помош за Египет, особено годишната финансиска помош за армијата. Истовремено, Муслиманското братство, најголемото ...
| | веќе видена | слични
2 копии

И покрај сите напори и совети од странство да се прекине насилството во Египет, протестите продолжуваат и секој ден расте бројот на жртви. Муслиманското братство, лидер на организираните протести на следбените на соборениот претседател Мохамед Морси денеска повикаа на марш низ улиците на Каиро и другите египетски градови. Тие го повикаа народот по петочната молитва да излезат на улица. Повикот за марш доаѓа два дена откако властите ги уништија камповите на Муслиманското братство во египетскиот главен град. Во целата акција беа загубени најмалку 638 животи. Египет е во вонредна состојба, полицајците биле овластени да користат боева муниција во самоодбрана.
| | веќе видена | слични

- Маршевите против државниот преврат ќе почнат од сите џамии во Каиро и ќе се наосочат кон плоштадот „Рамзес“, по петочната молитва и овој петок ќе претставува „Ден на гневот“, објави Хадад на својот Твитер профил. Главното движење, пак, кое кон крајот на јуни ги поттикна масовните демонстрации, кои доведоа до соборување на Морси, ги повика Египќаните да создадат „народни комитети“, за заштита на земјата од „тероризмот на Муслиманското братство“. Според најновите податоци на египетското Министерство за здравство, билансот на загинатите во насилствата во Египет се зголеми на 638 лица, а бројот на ранетите достигна 3.994 лица.
| | веќе видена | слични

Египетското Муслиманско братство вчера ги повика поддржувачите на протестен марш во Kаиро откако најмалку 525 лица беа убиени во операцијата на безбедносните сили за растерување на демонстрантите што во средата бараа враќање на Мухамед Морси на претседателското место. На повикот вчера први одговорија демонстрантите од Александрија. Ројтерс вчера јави дека телата на околу 250 луѓе, убиени во насилствата, биле во џамија во северно Kаиро. Репортер на Ројтерс успеал да изброи 228 тела, иако е тешко да се каже точна бројка затоа што некои биле преместувани и ставани во ковчези за да се изнесат од џамијата. Во меѓувреме, египетските власти го продолжија за уште 30 дена притворот на соборениот Морси, за кој не е познато каде е. Вонредна состојба Kаиро и другите градови погодени од насилството во средата вечерта се смирија откако армијата прогласи вонредна состојба и воведе полициски час во главниот град и во уште десет провинции. Сепак, Си-ен-ен, повикувајќи се на египетската државна телевизија, пренесе дека ...
| | веќе видена | слични

Најмалку 343 лица погинаа ширум Египет во судирите меѓу безбедносните сили и приврзаниците на соборениот претседател Мухамед Морси, соопштија денеска официјални претставници на египетското Министерство за здравство. Претставникот на министарството, Халед Хатиб, за француските медиуми изјави дека во вчерашните судири погинааа најмалку 300 цивили. Министерството за внатрешни работи соопшти дека во судирите погинале и 43 полицајци. Според Си-Ен-Ен, Египет ниту во текот на ноќта не беше поштеден од немири и покрај полицискиот час што е воведен во Каиро и неколку други градови по сдирите меѓу безбедносните сили и приврзаниците на Морси. Повикувајќи се на египетската државна телевизија, Си-Ен-Ен јави дека ноќеска приврзаниците на Морси напаѓале полициски станици, болници и владини згради. Како што е објавено, дополнителни сили се распоредени на влезовите во Каиро и Гиза, а заради судирите денеска се затворени банките и берзата. Од вчера во сила е вонредна состојба, откако двата протестни кампови во Каиро беа ...
| | веќе видена | слични

Египетската Влада соопшти дека во вчерашните насилства загинале 464 луѓе, од кои 421 цивили. На цела територија на Египет регистрирани се 3.572 повредени лица. Приближно 200 луѓе загинаа на плоштадите во Каиро „Ан Нахда“ и „Рабија ел Адавија“, каде протестираа привразниците на соборениот претседател Мохамед Морси, кој беше уапсен на 3 јули од страна на армијата. Египетската Влада соопшти и дека на неопределено време го затворила контролниот пункт на границата со Појасот Газа поради насилството. Стотици палестински работници секојдневно поминуваат низ контролниот пункт Рафах на Синајскиот Полуотров. Од вчера во сила е вонредна состојба, откако двата протестни кампови во Каиро беа целосно уништени, додека полицискиот час е во сила од 19 до 6 часот наутро по локално време. Бројот на жртвите во вчерашните судири се разликува во зависност од изворот, па така „Муслиманско братство“ тврди дека погинале 2.200 лица, а повеќе од 10.000 се ранети. Двата протестни кампови во Каиро сега се под контрола на полицијата, ...
| | веќе видена | слични

Египетските власти денеска предадоа 84 лица од градот Суец, меѓу кои и членови и поддржувачи на движењето Муслимански браќа, во надлежност на военото обвинителство поради обвиненија за убиства и палење на цркви. Станува збор за акција до која дојде ден откако државата прогласи вонредна состојба по насилствата низ земјата меѓу безбедносните сили и членови и симпатизери на Муслиманските браќа во кои загинаа над 460 лица. Според најновите информации на Министерството за здравство во судирите меѓу безбедносните сили и приврзаниците на соборениот претседател Мохамед Морси животот го загубиле 525 лица. Портпаролот на египетското министерство за здравство Халед ел Хатиб изјави дека во вчерашните судири се повредени 3.717 лица. Од вчера во сила е вонредна состојба, откако двата протестни кампови во Каиро беа целосно уништени, додека полицискиот час е во сила од 19 до 6 часот наутро по локално време. Двата протестни кампови во Каиро сега се под контрола на полицијата, од кои еден беше расчистен за еден час по ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Фактот што денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева влезе на распит за истрагата за „Рекет“, заедно со адвокат, го проблематизираат голем број на ...
сите 1185 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва беше на роденденот на организацијата во Прилеп. Вечерва бев на роденденот на Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 441 | | | веќе видена

Вчера во 12.30 часот во СВР Скопје, А.А.(51) од Скопје пријавила дека нејзин познаник И.Н. се обидел да изврши обљуба врз нејзината ќерка, но не успеал. Се ...
сите 413 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 158 | | | веќе видена

Валканите пари од аферата Рекет, кој ја тресе Македонија, но и целиот регион, оделе во Сојузот за Србија(СЗС) и тоа преку Вук Јеремиќ, открива српски ...
сите 140 | | | веќе видена

Го контролира ли некој експрес лонецот кој на Балканот врие? Се тресе и татни лонецот, а никако да се најде вентил за да не експлодира. А, се започна ...
сите 181 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Египет: Владата призна 278 мртви, се апсат челниците на Муслиманското братство

Од:
До кого (е-маил):
Порака: