Загинаа сите 18 морнари од индиската воена подморница

Експлозијата се случила во комората за торпеда, а подморницата потонала не поради навлегување на вода во неа, туку од големото количество вода употребено при обидот да се изгасне пожарот што избувнал по детонацијата, изјавил адмиралот Џоши. Сепак, тој не рекол ништо за причината за експлозијата. Како што ночќта кон средата објави порталот на дневниот весник Times of India, експлозијата се случила во простаништето во Мумбаи во делот за бродоградилиште набрзо по полноќ по локално време, а потоа на подморницата „Синдуракшак" избил пожар. На палубата на пловилото имало неколку луѓе кои скокнале во водата спасувајќи се од огнените јазици. Некои од повредените се хоспитализирани. Нуркачите според некои информации сé уште не успеваат да го отворат поклопот и да допрат до телата на 18-те морнари, од кои најмалку тројца се офицери, кои останаа заробени во подморницата. По експлозијата подморницата беше делумно потопена, навалена под морската површина на нејзината предна страна и сите отвори биле затворени. ...
| | веќе видена | слични

Се претпоставува дека сите морнари настрадале. Подморницата, произведена во Русија, била опремена со торпеда и проектили, а сеуште трае истрагата за причините за експлозијата.
| | веќе видена | слични
7 копии

Нуркачите на индиската морнарица влегоа во подморницата што потона по двете експлозии во пристаништето Мумбај, но сè уште не дојдоа до телата на 18. морнари загинати во несреќата. Нуркачите го отворија главниот отвор на врвот од подморницата и ја испумпуваат водата за да го кренат пловилото на површината од водата, бидејќи тоа лежи на мала длабочина во пристанишниот док - изјавија претставници на морнарицата. Несреќата, која се смета за најлоша во историјата на морнарицата уште од потонувањето на фрегатата во 1971 година, која ја потопи пакистанска подморница, во сенка ја фрли индиската воена способност додека земјата се обидува да ѝ парира во воена сила на сè посилната кинеска војска. Делови на оштетената подморница ѕиркаат од водата, а морнарички претставници изјавија дека се продолжува со испумпување на водата од пловилото. - Забележени се големи, многу големи оштетувања на пловилото и не е постигнат напредок во пронаоѓање на телата на 18. исчезнати морнари - рече претставник на морнарицата. Тројца ...
| | веќе видена | слични

Нуркачите на индиската морнарица влегоа во подморницата што потона по двете експлозии во пристаништето Мумбај и го отвориле главниот отвор на врвот на подморницата и ја испумпуваат водата за да го кренат пловилото на површината на водата, бидејќи тоа лежи на мала длабочина во пристанишниот док, изјавија претставници на морнарицата. Несреќата што се смета за најлоша во историјата на морнарицата уште од потонувањето на фрегатата во 1971 година, што ја потопи пакистанска подморница, во сенка ја фрли индиската воена способност додека земјата се обидува да и парира во воена сила на се посилната кинеска војска. -Забележени се големи, многу големи оштетувања на пловилото и не е постигнат напредок во пронаоѓање на телата на 18 исчезнати морнари, рече претставник на морнарицата. Тројца морнари кои се наоѓале надвор од подморницата успеале да се спасат скокајќи во водата по првата експлозија. -Длабоко жалиме заради загубата на подморницата ИНС „Синдуракшак“. Се стравува дека во инцидентот 18 храбри морнари го ...
| | веќе видена | слични

Властите се уште не ја објавиле причината за несреќата. Индиската подморница со 18 членови на екипажот експлодирала и потонала на пристаништето во Мумбај, а настрадале сите морнари. Причините за експлозијата се уште се непознати. Од пламенот предизвикан од експлозијата, морнарите од околните бродови скокале во морето. Инаку, подморницата "Синдуракшак", која била изградена во 1995 година, во руско бродоградилиште во Санкт Петерсбург, била модернизирана пред една година. И две години пред тоа, истата подморница се запалила и експлодирала. Имено, од експлозијата на акумулаторот на таа подморница во 2010 година, еден морнар погинал, а двајца биле повредени. Подморницата била пуштена повторно во употреба пред само 6 месеци.
| | веќе видена | слични

Индија: Загинаа морнарите по кои се тргаше по вчерашната експлозија во подморница Сите 18 членови на екипажот кои биле во подморницата ИНС Синдуракшак во времето на експлозијата загинале, соопшти вчеравечер командантот на индиската подморница ДК Џоши. Поголемиот дел од подморницата потонола по експлозијата која се случила додека таа била на пристаништето во Мумбај. По експлозијата во подморницата избил огромен пожар. Пожарникарите четири часа се бореле со огнената стихија. Подморницата ИНС Синдуракшак е руско производство и е стара 16 години. Руски експерти се понудиле да помогнат при утврдувањето на причините за катастрофата која однесе 18 животи.
| | веќе видена | слични

Останато

Мотивот на Заев за заштита на криминалот од „Рекет“ го знаеме. Сомнежите се дека тој и неговите структури се силно вплеткани во оваа криминална – октопод мрежа ...
сите 499 | | | веќе видена

Јавноста очекува одговори на клучни прашња поврзани со случајот „Рекет“ по распитот на Јанева која ќе зборува во својство на сведок. Денеска беше сослушана и ...
сите 360 | | | веќе видена

Ларис Гаисер, новинарот од Словенија кој на италијанскиот медиум „Ла верита“ објави снимки за аферата „Рекет“ за Пресинг ТВ најавил „завршен удар“, но не кажал ...
сите 120 | | | веќе видена

Локализирани се 70 проценти од пожарот кај скопското село Љубин, што избувна на потегот кон село Рашче во Општина Сарај, а во неговото гаснење е вклучен и ...
сите 285 | | | веќе видена

Од утре па сѐ до средината на следната недела во Македонија ќе преовладува сончево и топло време со максимални дневни температури до 38 тепени. Топлиот бран се ...
сите 208 | | | веќе видена

Лутиот тренер на Марсеј, Португалецот Андре Вилаш Боаш ги натера фудбалерите на Марсеј да се вратат на теренот и да се заблагодарат на навивачите по слабиот ...
сите 35 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Загинаа сите 18 морнари од индиската воена подморница

Од:
До кого (е-маил):
Порака: