Исинбајева повторно светска шампионка


Светската рекордерка Јелена Исинбајева од Русија го освои третиот златен медал на Светските првенства откако на претходнитеимаше слаби резултати. Вечерва на шампионатот во Москва прескокна 4.89 метри за про место, додека олимиската шампионка Американката Џенифер Сур го освои среброто со прескокнати 4.82 метри. Бронзата и припадна на Јарасеј Силва од Куба која имаше иста височина, но послаба серија. Жана Мелинчеко од Украина е светската шампионка во седмобој со собрани 6586 поени или 56 повеќе од Брине Тејсен Итон од Канада, кој имаше 6530 поени. И двете ги постигнаа најдобрите лични резултати. И третопласираната Дафне Шиперс од Холандија постави национален рекорд - 6477 поени. На 3.000 метри стиплчез во женска конкуренција победи Милах Чеива од Кенија, пред својата сонародничка Лидија Чепкуруи и Софија Асефа од Етиопија. Во трката 20 километри брзо одење првите две места за руските атлетчарки. Златниот медал и припадна на Елена Лашманова, која имаше време 1:27.08 час, а само три секунди послабо време ...
| | веќе видена | слични

Среброто го освои Мутаз Ерса Баршим од Катар со скок од 2.38 метри, а канадскиот атлетичар имаше прескокнато иста височна (2.38), но послаба серија. Атлетичарот од Триндад и Тобаго, Џеуе Гордон во фото финишот истрча до златниот медал на 400 метри со пречки со резултат 47.69 секунди (најдобро време сезонава). Тој имаше само за една стотинка подобро време од Мајкл Тинсли од САД. Емир Бекриќ од Србија ги изненади сите останати со бронзениот медал. Еден од малкутемина кој успеа да го одбрани златото од Даегу е Езекиел Кембои од Кенија, кој триумфираше на 3.000 метри стиплчез. Второто место му припадна на Консеслус Кипрото од Кенија, а трет стигна на целта Махидине Мехиси-Бенабад од Франција. Абеба Арагави од Шведска триумфираше во трката на 1.500 метри откако во финишот успеа да ја совлада досегашната светска шампионка, Американката Џенифер Симпсон. Шведската атлетичарка имаше време 4:02.67, а Американката имаше заостанување од 32 стотинки. Бронзата и припадна на Хелен Онсандо Обири од Кенија. Радоста на ...
| | веќе видена | слични

Највреден резултат на 6.ден на Светското првенство во атлетика што се одржува во Москва постигна Украинецот Бодан Бондаренко од Украина, кој до шампионската титула стигна со скок од 2.41 метар. Прескокнатата височина е нов рекорд на светските првенства. Среброто го освои Мутаз Ерса Баршим од Катар со скок од 2.38 метри, а канадскиот атлетичар имаше прескокнато иста височна (2.38), но послаба серија. Атлетичарот од Триндад и Тобаго Џеуе Гордон во фото финишот истрча до златниот медал на 400 метри со пречки со резултат 47.69 секунди(најдобро време сезонава). Тој имаше само за една стотинка подобро време од Мајкл Тинсли од САД. Емир Бекриќ од Србија ги изненади сите останати со бронзениот медал. Еден од малкутемина кој успеа да го одбрани златото од Даегу е Езекиел Кембои од Кенија, кој триумфираше на 3.000 метри стиплчез. Второто место му припадна на Консеслус Кипрото од Кенија, а трет стигна на целта Махидине Мехиси-Бенабад од Франција. Абеба Арагави од Шведска триумфираше во трката на 1.500 метри откако во ...
| | веќе видена | слични

Абеба Арагави од Шведска триумфираше во трката на 1.500 метри, на светското првенство во атлетика, во финишот успеа да ја совлада досегашната светска шампионка, Американката Џенифер Симпсон. Шведската атлетичарка имаше време 4:02.67, а Американката имаше заостанување од 32 стотинки. Бронзата и припадна на Хелен Онсандо Обири од Кенија.
| | веќе видена | слични
3 копии

Џехју Гордон, Зузана Хејнова, Езикиел Кембои, Богдан Бондаренко, Катерин Ибаргуен и Абеба Аригави се закитија со златни медали во своите дисциплини на Светското првенство во атлетика, кое се одржува во Москва. Гордон од Тринидад и Тобаго стана светски првак во дисциплината 400 метри со пречки, тој на целта стигна со најдобро време истрчано оваа сезона 47,69 секунди. Второто место со само една стотинка послабо време од она на Гордон му припадна на Мајкл Тинсли од САД. Бронзениот медал го освои Србинот Емир Бекриќ, кој беше единствениот европски атлетичар во финалната трка, на целта тој имаше време од 48,05 секунди. Во истата дисциплина, но во женска конкуренција златниот медал го освои Зузана Хејнова од Чешка, таа имаше време од 52,83 секунди, што е најдобро оваа сезона во светот. На второто и третото место се пласираа Американките Дилајла Мухамед (54,09) и Лашинда Демус (54,27). Кениецот Езикел Кембои, кој е актуелен олимписки шампион, ја потврди доминацијата на 3.000 метри со пречки. Кембои, до третата ...
| | веќе видена | слични

Кениецот Езекиел Кембои ја продолжи доминацијата на 3.000 метри стиплчејс, откако денеска го освои златниот медал на Светското првенство во Москва. Кембои ја истрча делницата на „Лужники“ за 8:06.01 минути и со тоа ја освои третата светска титула по ред, комплетирајќи ја серијата успеси која ја имаше и на претходните првенства во Берлин и Даегу. Неговиот сонародник Консеслус Кипруто го освои сребрениот, Французинот Маједин Мехиси-Бенабад бронзениот медал.
| | веќе видена | слични

Зузана Хејнова е нова светска шампионка во дисциплината 400 метри со пречки, откако со време 52,83 секунди успеа да го освои златниот медал на трката во рамките на СП во Москва. За Хејнова ова беше нов личен, но и национален рекорд на Чешка, а зад неа се најде американското дуо Далила Мухамад и Лашинда Демус која досега беше актуелен шампион. Непријатно изненадување во финалето беше Британката Пери Шејкс-Дрејтон која иако фаворитка за медал, на крајот успеа да го освои само седмото место. За 26-годишната Хејнова ова е најголем успех во кариерата, откако досега тоа беше бронзениот медал од Олимпијадата во Лондон.
| | веќе видена | слични

Јехуе Гордон од Тринидад и Тобаго е нов светски првал во дисциплината 400 метри со пречки, откако вечерва во финалето во Москва во фото финиш беше подобар од Американецот Мајкл Тинсли.Трет заврши Емир Бекриќ од Србија со нов национален рекорд од 48.05 секунди.Ова е втор медал за Србија на ова првенство, откако Ивана Шпановиќ успеа да освои бронза во скок во далечина.
| | веќе видена | слични

Зузана Хејнова од Чешка е нова светска шампионка на 400 метри со пречки, откако вечерва во Москва славеше со време 52.83 секунди.За Хејнова ова беше нов личен, но и национален рекорд на Чешка, а зад неа се најде американското дуо Далила Мухамад и Лашинда Демус која досега беше актуелен шампион. За 26-годишната Хејнова ова е најголем успех во кариерата, откако досега тоа беше бронзениот медал од Олимпијадата во Лондон.
| | веќе видена | слични

Британката со нигериско потекло Кристин Охуруги е новата светска првенка во дисциплината 400 метри Охуруги (десно) прва влегува во целта АТЛЕТИКА - 14. СВЕТСКО ПРВЕНСТВО ВО МОСКВА Таа до златниот медал стигна во возбудливата завршница, во фотофинишот, со време од 49,404 секунди, победувајќи ја бранителката на титулата од СП во Даегу 2011, Амантл Монтшо од Боцвана, за четири илјадити делови од секундата, 49,408! Официјалното објаснување е дека причината за триумфот на Охуруги е што нејзината ривалка не се наведнала при влегувањето во целната рамнина. Охуруги е првата британска атлетичарка со две титули светска првенка (првата ја освои во Осака 2007-та). Охуруги е и олимписка првенка од Пекинг 2008, а лани во Лондон го освои сребрениот медал. Во 2006 година Охуруги беше суспендирана една година поради непојавување на три антидопинг-тестирањата, затоа што, како што утврдиле три независни комисии, заборавила да го стори тоа!? - Со атлетика не почнав да се занимавам затоа што сакав да бидам најдобра, туку ...
| | веќе видена | слични

Останато

Денеска во Кривичниот суд продолжува судењето за случајот на Специјалното јавно обвинителство „Труст“ во кои обвинети се бизнисменот Сеад Кочан и уште две ...
сите 106 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска до Собранието на Република Македонија треба да ги достави предлозите за реконструкција на Владата. Премиерот Зоран Заев денеска до ...
сите 60 | | | веќе видена

Саудиски патнички авион морал принудно да слета, кога неговите предни тркала не се спуштиле на време, па леталото лизгало по пистата.До инцидентот, во кој биле ...
сите 126 | | | веќе видена

Подгответе здрава варијанта на омилените грицки! 1 голема тиквица 50 гр сусам 100 гр пченкарно брашно или презла малку млеко сол малку лук во прав слатка или ...
сите 86 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека подготовките за негова средба со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун продолжуваат, но таа сепак може ...
сите 175 | | | веќе видена

Уште пет дена ги делата ракометарите на Вардар од нов настап на завршниот турнир и одбрана на трофејот во Лигата на шампионите. Македонскиот првак викендов го ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Исинбајева повторно светска шампионка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: