Започна изградбата на првата термоелектрана на биогас во Македонија

Тетовската компанија „Везе Шари“ преку својата сестринска фирма „Електро Шари“ денеска со камен – темелник го означи почетокот на изградбата на првата термоелектрана на биогас во Македонија, која ќе биде лоцирана во тетовското село Требош, општина Желино. Проектот на инвеститорот предвидува да се користи органскиот отпадок од постоечката индустрија за добивање на биогас, кој ќе се употреби како енергенс за производство на електрична енергија. Термоелектраната ќе има моќност од 999 kW, а годишното производство е планирано да изнесува 7.950.000 kWh. Биогасот, како обновлив извор на енергија, ќе се добива од ферментација на биомасата, која претставува биоразградувачки дел на производите, отпадот и остатоците од растителни и животински супстанци, нус – производи од шумската индустрија и од индустрискиот и комуналниот отпад. Во овој проект е зацртано да се вложат 5 милиони евра. Министерот за економија Ваљон Сарачини на свеченоста истакна дека проектот доаѓа по создавањето поволни услови за привлекување ...
| | веќе видена | слични

Инвестицијата на „Везе Шари“ се совпаѓа со планот и со стратегијата на државата, што предвидува дека 23 отсто од потребите за енергија треба да се обезбедат од обновливи извори Прва термоелектрична централа на биогас во Македонија Компанијата „Везе Шари“ од тетовски Требош првпат во Македонија почна да гради сопствена термоелектрична централа на биогас. Термоелектричната централа „Електро Шари“ ќе произведува електрична енергија од ѓубриво, а струјата ќе се користи за снабдување на фармата за јајца „Везе Шари“. - Од кокошкино ѓубриво и други отпадоци ќе се овозможи производство на 1 мегават електрична енергија на час. Инвестиравме 5 милиони евра, а покрај домашните, ги користевме германските искуства, кои ни ја дадоа формулата за алтернативно искористување на ресурсите за создавање струја - изјави сопственикот на „Везе Шари“, Арбен Абдурахмани. Долгорочен развој На поставувањето на камен-темелникот присуствуваа министрите за економија и за животна средина и просторно планирање Ваљон Сараќини и ...
| | веќе видена | слични

Oд кокошкино ѓубриво компанијата Везе Шари ќе произведува енергија. Во Требош, беше ставен камен темелникот на првата фабрика во земјава за производство на електрична енергија од органски отпадоци. „ Инвестиравме 5 милиони евра, а покрај домашните ги користевме германските искуства кои ни ја дадоа формулата за алтернативно искористување на ресурсите за создавање на струја“, изјави сопственикот на компанијата Арбен Абдурахмани кој додаде дека за реализација на овој проект неговата компанија работела повеќе години. Инвестицијата е вредна околу пет милиони евра. Термоелектроцентралата која како погонско гориво ќе користи биогас ќе има планирана моќност од 999 кил- вати и производство од 7.950.000 киловат часови годишно. „Со оваа инвестиција Македонија претставува еден вид лидер во оваа област во регонот бидејќи производството на алтернативна енергија е поттикнато со потпишување на договори за изградба на 70 мали хидроцентрали, како и почетокот на изградбата на сончевата централа Мери, која чини околу 40 милиони ...
| | веќе видена | слични

Останато

Од понеделник ќе биде сослушан возачот на автобусот што се преврте на автопатот Велес-Скопје, при што беа повредени 28 патници, а подоцна 68-годишна скопјанка ...
сите 313 | | | веќе видена

„Транспаренси Интернешнел“ – Македонија и Центарот за економски развој (ЦЕР) бараат од Собранието да донесе измени во Законот за пратеници и да усвои Законик ...
сите 362 | | | веќе видена

Абдул Рахман Мешках (18), кој уби две жени и рани осум лица, се изјасни виновен, но негираше дека нападите му биле мотивирани од тероризам, наведе неговиот ...
сите 160 | | | веќе видена

Жители од селата кои гравитираат околу депонијата во гостиварско Русино, не ги пуштаат камионите на Јавното комунално претпријатие Тетово, да го носат сметот ...
сите 197 | | | веќе видена

Кабинетот на претседателот на РМ, Ѓорге Иванов, одговори на реакцијата на Министерството за одбрана на неговиот говор на прославата на Денот на Армијата. ...
сите 74 | | | веќе видена

Доказите за силното разузнавачко дејствување се имагинарни Што се случува на безбедносен план по затворањето на српската амбасада во Скопје? Какви ќе бидат ...
сите 95 | | | веќе видена

Немам забелешка на постапката на СЈО, вели Љупчо Палевски, откако завчера по околу 20 часа поминати во полициска станица беше на распит и во Специјалното јавно ...
сите 45 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Започна изградбата на првата термоелектрана на биогас во Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: