Во Секретаријатот за Рамковен вработени се 78% Албанци


Последниот преглед на спроведувањето на Охридскиот договор од страна на Владата покажа дека постои голема диспропорција меѓу застапеноста на припадниците на етничките заедници во државните служби и дека е нарушен принципот на соодветна застапеност, вели проф. Кекеновски Со Охридскиот рамковен договор се стави крај на вооружениот конфликт и се воведоа еднакви права и рамноправна застапеност на сите етнички заедници. Со цел да се задржи динамиката на неговото спроведување од клучно значење е активното вклучување на сите заедници, а похрабри чекори очекуваат во образованието како една од најзначајните области, се вели во соопштението на Мисијата на ОБСЕ во Скопје со кое го одбележуваат договорот. - Тогаш, тоа беше победа на разумот и дијалогот наспроти конфликтот. Денеска е важен патоказ кој го обележува суштинскиот процес на интеграција на општеството и градењето вистинска мултиетничка и модерна држава. Со цел да се задржи динамиката на спроведувањето на Охридскиот договор од клучно значење е активното ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 13 август 2013 (МИА) - По сите конфликти ни останува помирувањето кое беше и натаму треба да биде мисија на сите заедници во Македонија, порача вицепремиерот задолжен за спроведување на Рамковниот договор Муса Џафери, отворајќи ја денешната дебата по повод 12 години од потпишувањето на документот. - Охридскиот договор обезбеди мир во изминатите 12 години, создаде простор за интегрирање на сите заедници кои претходно беа маргинализирани. Како вид компромис со кој можеби ниту една страна не е целосно задоволена, Рамковниот креираше модел за функционирање без дискриминација, го реши насилството и преку перманентниот дијалог ни овозможи да дојдеме до европските вредности, да бидеме конкурентни со европските народи, оцени Џафери. Од историски аспект, рече, Македонија немаше храброст во соодветно време да ги решава и третира овие прашања поради што се создаде проблем. - Државата треба перманентно да инвестира во мирот зашто само на тој начин може да ја остави војната на страна. Во спротивно, ако се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Денеска во Кривичниот суд продолжува судењето за случајот на Специјалното јавно обвинителство „Труст“ во кои обвинети се бизнисменот Сеад Кочан и уште две ...
сите 106 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска до Собранието на Република Македонија треба да ги достави предлозите за реконструкција на Владата. Премиерот Зоран Заев денеска до ...
сите 60 | | | веќе видена

Саудиски патнички авион морал принудно да слета, кога неговите предни тркала не се спуштиле на време, па леталото лизгало по пистата.До инцидентот, во кој биле ...
сите 126 | | | веќе видена

Подгответе здрава варијанта на омилените грицки! 1 голема тиквица 50 гр сусам 100 гр пченкарно брашно или презла малку млеко сол малку лук во прав слатка или ...
сите 86 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека подготовките за негова средба со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун продолжуваат, но таа сепак може ...
сите 175 | | | веќе видена

Уште пет дена ги делата ракометарите на Вардар од нов настап на завршниот турнир и одбрана на трофејот во Лигата на шампионите. Македонскиот првак викендов го ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во Секретаријатот за Рамковен вработени се 78% Албанци

Од:
До кого (е-маил):
Порака: