Во Секретаријатот за Рамковен вработени се 78% Албанци


Последниот преглед на спроведувањето на Охридскиот договор од страна на Владата покажа дека постои голема диспропорција меѓу застапеноста на припадниците на етничките заедници во државните служби и дека е нарушен принципот на соодветна застапеност, вели проф. Кекеновски Со Охридскиот рамковен договор се стави крај на вооружениот конфликт и се воведоа еднакви права и рамноправна застапеност на сите етнички заедници. Со цел да се задржи динамиката на неговото спроведување од клучно значење е активното вклучување на сите заедници, а похрабри чекори очекуваат во образованието како една од најзначајните области, се вели во соопштението на Мисијата на ОБСЕ во Скопје со кое го одбележуваат договорот. - Тогаш, тоа беше победа на разумот и дијалогот наспроти конфликтот. Денеска е важен патоказ кој го обележува суштинскиот процес на интеграција на општеството и градењето вистинска мултиетничка и модерна држава. Со цел да се задржи динамиката на спроведувањето на Охридскиот договор од клучно значење е активното ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 13 август 2013 (МИА) - По сите конфликти ни останува помирувањето кое беше и натаму треба да биде мисија на сите заедници во Македонија, порача вицепремиерот задолжен за спроведување на Рамковниот договор Муса Џафери, отворајќи ја денешната дебата по повод 12 години од потпишувањето на документот. - Охридскиот договор обезбеди мир во изминатите 12 години, создаде простор за интегрирање на сите заедници кои претходно беа маргинализирани. Како вид компромис со кој можеби ниту една страна не е целосно задоволена, Рамковниот креираше модел за функционирање без дискриминација, го реши насилството и преку перманентниот дијалог ни овозможи да дојдеме до европските вредности, да бидеме конкурентни со европските народи, оцени Џафери. Од историски аспект, рече, Македонија немаше храброст во соодветно време да ги решава и третира овие прашања поради што се создаде проблем. - Државата треба перманентно да инвестира во мирот зашто само на тој начин може да ја остави војната на страна. Во спротивно, ако се ...
| | веќе видена | слични

Останато

-Ние сакаме наместо расправа кој има пославни победи и порази во историјата, Балканот да стане регион каде ќе се натрпеваруваме во иднината, во ракомет, во ...
сите 487 | | | веќе видена

Пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ го прекинаа бојкотот и се вратија во Собранието за да го проследат обраќањето на генералниот секретар Јенс Столтенберг. ...
сите 111 | | | веќе видена

Во законот не се замени предвид забелешките кои ги имаше народниот правобранител Иџет Мемети кој предупредуваше дека законот е неправичен и нецелосен, бидејќи ...
сите 238 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во Секретаријатот за Рамковен вработени се 78% Албанци

Од:
До кого (е-маил):
Порака: