Бан Ки Мун побарал од Самарас да најде решение за спорот со името

3 копии

Бан Ки Мун, генералниот секретар на Организацијата на обединетите нации (ООН) побарал од грчкиот премиер Андонис Самарас да најде решение за проблем со името. Спорот со името и последниот предлог на медијаторот Метју Нимиц, како и кипарското прашање биле темите на средбите меѓу Самарас и Бан Ки Мун. Генералниот секретар на ООН побарал од Самарас интензивирање на преговорите, за да се најде решение за спорот со името. - На средбата со генералниот секретар на ОН разговаравме за различни прашања кои, би кажал, се од глобално значење и познати прашања што ја засегаат Грција. Имавме многу плодна дискусија и ова беше можност да му ги објаснам на генералниот секретар грчките ставови и мислења – изјавил Самарас. Обединетите нации засега не информираа за тоа кога може да се очекува следната средба поврзана со спорот за името.
| | веќе видена | слични

Извори од ПАСОК тврдат дека високи функционери на Нова демократија не се задоволни од иницијативите кои Венизелос ги презел во последно време како министер за надвореш ни работи, ниту од неговата дипломатска агенда Високи функционери од грчката владејачка партија Нова демократија на Андонис Самарас изразиле незадоволство од средбата на грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос со шефот на македонската дипломатија Никола Попоски, објави МИА. - Неодамнешниот состанок со неговиот колега од Македонија, Никола Попоски, во врска со прашањето за името на соседната земја, предизвика негативни коментари во редовите на Нова демократија, затоа што Венизелос ја преминал тврдата линија на Андонис Самарас и се движи во друга бранова должина, коментираат познавачите на приликите. Извори од ПАСОК тврдат дека високи функционери на Нова демократија не се задоволни од иницијативите кои Венизелос ги презел во последно време како министер за надворешни работи, ниту од неговата дипломатска агендаа. Попоски и ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Грчкиот премиер Андонис Самарас во септември повторно ќе отпатува во САД, но овој пат со него ќе замине и заменик-премиерот и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос. Како што објави МИА, Самарас во Њујорк ќе учествува на генералното собрание на ОН, а на маргините на состанокот ќе се сретне со повеќе светски лидери што се смета за добра можност да направи многу контакти за кусо време. Самарас исто така ќе отпатува и во Вашингтон, но овој пат нема да има средба со американскиот претседател Барак Обама, но ќе има можност да се сретне со членови на Сенатот и Конгресот, со кои на последната посета не разговараше поради годишните одмори. Грчки дипломатски извори откриваат дека на средбите ќе се покренат и чувствителните национални прашања како што се Кипар и името на Македонија со цел официјална Атина да ја добие понекогаш неопходната поддршка од законодавците кои имаат влијание во Белата куќа и Стејт департментот, со оглед на тоа што претседавач на Комисијата за надворешни работи на Сенатот е Роберт ...
| | веќе видена | слични

Атина, 12 август - Грчкиот премиер Андонис Самарас, заедно со шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос наредниот месец повторно ќе ги посети Обединетите нации (ОН), каде ќе се обрати пред генералното собрание на организацијата, пишува Катимерини. За време на неговата втора посета на САД во период од месец ипол, Самарас ќе оствари средби со повеќе членови од американскиот Сенат, како и со американскиот државен секретар Џон Кери. Предвидено е на средбите да стане збор за грчката и воопшто европската економија, како и за отворените прашања кои Грција ги има во регионот, а предимствено тоа се кипарското прашање и спорот за името со Македонија. Самарас минатата недела се сретна со американскиот претседател Барак Обама и генералниот секретар на ОН Бан Ки-Мун, а како тема на овие средби се издвоија токму грчката економија и улогата која Грција ја има на регионот./
| | веќе видена | слични
12 копии

Грчкиот премиер Андонис Самарас планира повторно да ги посети САД во септември, објави денеска грчкиот весник „Катимерини“. Тоа ќе биде втора посета на Самарас на САД за помалку од 45 денови, откако тој беше во Вашингтон минатата недела.За време на втората посета на САД, грчкиот премиер ќе се обрати пред Генералното собрание на Обединетите нации и ќе има средби со членови на американскиот Сенат и Конгрес.Тема на разговор ќе биде слободната трговија меѓу Европската унија и САД, бидејки Грција од почетокот на следната година го презема претседателството со Унијата, како и прашањата за грчката економија и улогата на Меѓународниот монетарен фонд.
| | веќе видена | слични

За време на неговата втора посета на САД во период од месец ипол, Самарас ќе оствари средби со повеќе членови од американскиот Сенат, како и со американскиот државен секретар Џон Кери. Предвидено е на средбите да стане збор за грчката и воопшто европската економија, како и за отворените прашања кои Грција ги има во регионот, а предимствено тоа се кипарското прашање и спорот за името со Македонија. Самарас минатата недела се сретна со американскиот претседател Барак Обама и генералниот секретар на ОН Бан Ки-Мун, а како тема на овие средби се издвоија токму грчката економија и улогата која Грција ја има на регионот.
| | веќе видена | слични

Според дописникот на агенцијата МИА од Атина Самарас во Њујорк ќе учествува на генералното собрание на ОН, а на маргините на состанокот ќе се сретне со повеќе светски лидери што се смета за добра можност да направи многу контакти за кусо време. Самарас исто така ќе отпатува и во Вашингтон, но овој пат нема да има средба со американскиот претседател Барак Обама, но ќе има можност да се сретне со членови на Сенатот и Конгресот, со кои на последната посета не разговараше поради годишните одмори. Грчки дипломатски извори откриваат дека на средбите ќе се покренат и чувствителните национални прашања како што се Кипар и името на Македонија со цел официјална Атина да ја добие „понекогаш неопходната поддршка од законодавците кои имаат влијание во Белата куќа и Стејт департментот, со оглед на тоа што претседавач на Комисијата за надворешни работи на Сенатот е Роберт Менендез“. Менендез инаку е најгласен поддржувач на политиката на Грција кон Македонија во американскиот Сенат. Извори од ПАСОК, пак, откриваат дека ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Високи функционери од грчката владејачка партија Нова демократија на Андонис Самарас изразиле незадоволство од средбата на грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос со шефот на македонската дипломатија Никола Попоски, јави МИА. -Неодамнешниот состанок со неговиот колега од Македонија Никола Попоски во врска со прашањето за името на соседната земја, предизвика негативни коментари во редовите на Нова демократија, затоа што Венизелос ја преминал тврдата линија на Андонис Самарас и се движи во друга бранова должина, коментираат познавачите на приликите. Извори од ПАСОК тврдат дека високи функционери на Нова демократија не се задоволни од иницијативите кои Венизелос ги презел во последно време како министер за надворешни работи, ниту од неговата „дипломатска агенда“. Попоски и Венизелос се сретнаа на 22 јули во Советот на Европската унија во Брисел, при што, како што соопшти македонското МНР, разговараа за перспективите за напредок во евроинтеграциите под тековното литванско и следното грчко ...
| | веќе видена | слични

Жана П. Божиновска Тешко дека може да се очекува промена во грчката политика кон Македонија и кон решавањето на прашањето за името по посетата и разговорите на грчкиот премиер Андонис Самарас со американскиот државен врв во Вашингтон, како и со генералниот секретар на ОН, сметаат домашните аналитичари. Она што може да се очекува е евентуално засилување на активностите за разговорите за името со посредникот Метју Нимиц наесен. Според неофицијалните информации, веќе во септември треба да се одржат нова рунда разговори на Нимиц со претставниците на двете страни, амбасадорите Зоран Јолевски и Адамантиос Василакис. Но, аналитичарите не очекуваат дотогаш притисок од американска страна, барем не кон Атина. Самарас, според грчките медиуми, на крајот од посетата изјавил дека е „многу среќен“ со резултатите од своите средби во Њујорк и во Вашингтон. - На средбата со генералниот секретар на ОН разговаравме за различни прашања кои, би кажал, се од глобално значење и се познати прашања што ја засегаат Грција. Имавме ...
| | веќе видена | слични

Спорот за името во Грција западна во сенка на американската поддршка за грчката економска битка и оптимизмот дека патувањето на премиерот Андонис Самарас во САД ќе донесе нови инвестиции. Иако од дипломатски извори се слуша дека е можно да не' очекува активен септември за спорот за името и во Грција и во Македонија моментно барем јавно дискусијата за разликите за името се чини дека е замината на летен одмор. За разлика од загриженоста за новиот предлог на медијаторот Метју Нимиц, која се прошири низ грчките медиуми веднаш по неговото доставување на предлогот во април, по минатонеделните средби на премиерот Самарас со американскиот државен врв и со генералниот секретар на Обединетите нации во Грција владее смиреност и став дека нема нови притисоци врз грчката влада за побрзо изнаоѓање решение. Американскиот помошник заменик државен секретар, Филип Рикер, изјави дека САД остануваат на пораката до Македонија и до Грција, дека се надеваат дека спорот за името ќе се надмине и дека разговорите ќе продолжат на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Охрид, 18. декември 2018 (ИНПРЕС) – Семејството на прерано починатиот градоначалник на Охрид Јован Стојаноски, до сите граѓани на Охрид, упати зборови на ...
сите 220 | | | веќе видена

„Анти НАТО Мицкоски денеска потврди дека е дел од оние што сакаат да го поткопаат Доворот од Преспа, да ги закочат ЕУ и НАТО интеграциите на Македонија.Толку ...
сите 326 | | | веќе видена

Главниот град на Унгарија заживеа во новогодишна атмосфера. На температури под нулата, околу разиграниот Дунав се замрзнуават спомените на илјадниците туристи. ...
сите 190 | | | веќе видена

Ќе ги добијат ли парите здравствените работници од симболичното како што велат од Синдикатот на Клинички центар покачувањето на платите или во иднина ќе се ...
сите 98 | | | веќе видена

Законот  ги содржи делата кои нема да бидат предмет на амнестија а се очекува целата процедура да заврши до нова година. Зијадин Села со очајна изјава дека со ...
сите 31 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бан Ки Мун побарал од Самарас да најде решение за спорот со името

Од:
До кого (е-маил):
Порака: