Охрид: ПОНТЕНЗИВНИ контроли-поголема безбедност на езерото

Обележувањето на водната граница со Република Албанија на Охридското Езеро и натаму останува отворено прашање. Министерката за внатрешни работи Јанкулоска истакна дека обележувањето на границата е во надлежност на МНР, посочувајчи дека... Обележувањето на водната граница со Република Албанија на Охридското Езеро и натаму останува отворено прашање. Министерката за внатрешни работи Јанкулоска истакна дека обележувањето на границата е во надлежност на МНР, посочувајчи дека јасно дефинираната водна граница ќе ја подобри безбедноста но и ефикасноста на надлежните служби во борба со криминалот. -Кога границата не е јасно дефинирана односно обележана имаме понекогаш проблеми со криминалците кои тоа вешто го користат. Ние ќе продолжиме со нашиот притисок овој процес да се заврши побрзо.-изјави Јанкулоска. Безбеднста во Охрид и на Охридското Езеро беше глвна тема на средбата помеѓу министрите за внатрешни работи и за транспорт и врски со претставници на надлежните институции и градоначалникот Бакрачески. Притоа ...
| | веќе видена | слични

Најавениот нов патен правец над постоечкиот пат од Охрид до Свети Наум, по се изгледа дека ќе почека до својата изградба. Проектот за изработка на магистралниот патен правец А3 во делот од Охрид до Свети Наум, е во фаза на подготовка, пренесе министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, при посетата на Охрид викендов. Министерот додаде дека е склучен договор со проектантска куќа, а понатаму работите ќе се одвиваат постепено. - Во текот на оваа година и првата половина на наредната година, проектот треба да биде завршен. Потоа ќе дискутираме за динамиката на изградба на истиот патен правец. Сепак, изградбата на тој патен правец зависи од динамиката на развој на туристичките развојни зони во Охрид, рече министерот Јанакиески. Агенцијата за државни патишта минатата година потпиша договор со Друштвото за инженеринг и консалтинг „Чакар Партнерс“ од Скопје на проектна документација за овој пат. Според проектот, новата траса ќе поминува по падините на планината Галичица. Предвидено е патот да почнува од селото ...
| | веќе видена | слични

Безбедносните служби на Република Македонија ги следат сите состојби, сите појави во регионот и пошироко. - Внимателно постапуваме. Водиме сметка за безбедноста на територијата на целата држава. Во овој момент, како што и предходно информираше министерството, безбедносната состојба во Македонија е слабилна, изјави вчера во Охрид министерката за внатрешни работи Гордна Јанкулоска, коментирајќи ги информациите во јавноста дека во последно време во Македонија делуваат исламистички радикални групи. Јанкулоска се заложи за појасно обележување на граничната линија по воден пат со албанската страна на Охридското Езеро. - Тоа не само што помага во нашата примарна задача, надзор на државната граница, туку помага и во делот на дефинирање на територијалната линија на случување на одредени кривични дела и прекршоци. Границата е јасно дефинирана, но не е одбележана. Кога не е таков случај, понекогаш се соочуваме со проблем, кога нормално лицето кое прави прекршок, или кривично дело, тврди дека се наоѓа на онаа страна за ...
| | веќе видена | слични

Останато

Охрид, 18. декември 2018 (ИНПРЕС) – Семејството на прерано починатиот градоначалник на Охрид Јован Стојаноски, до сите граѓани на Охрид, упати зборови на ...
сите 220 | | | веќе видена

„Анти НАТО Мицкоски денеска потврди дека е дел од оние што сакаат да го поткопаат Доворот од Преспа, да ги закочат ЕУ и НАТО интеграциите на Македонија.Толку ...
сите 326 | | | веќе видена

Главниот град на Унгарија заживеа во новогодишна атмосфера. На температури под нулата, околу разиграниот Дунав се замрзнуават спомените на илјадниците туристи. ...
сите 190 | | | веќе видена

Ќе ги добијат ли парите здравствените работници од симболичното како што велат од Синдикатот на Клинички центар покачувањето на платите или во иднина ќе се ...
сите 98 | | | веќе видена

Законот  ги содржи делата кои нема да бидат предмет на амнестија а се очекува целата процедура да заврши до нова година. Зијадин Села со очајна изјава дека со ...
сите 31 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Охрид: ПОНТЕНЗИВНИ контроли-поголема безбедност на езерото

Од:
До кого (е-маил):
Порака: