СДСМ се сомнева во договорот на владата со Субрата Рој, за ВМРО ДПМНЕ нема ништо спорно

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија бара Владата da ги расчисти дилемите во договорот за заклуп на агрокомбинатот „Џумајлија“ со, како што се наведува, „контроверзниот Субрата Рој“. Според СДСМ објавениот договор предизвикува многубројни дилеми. -Кој е сопственикот на фирмата закупец, ако се има во предвид дека тоа не е Сахара Груп, туку лицето Suhbinder Singh Heer кој е жител на Лондон и државјанин на Обединетото кралство. Кое е ова лице и каква е неговата врска со Субрата Рој или Сахара Груп? Зошто државата склучила договор за закуп со фирмата ДПЗП Sahara Pure Eatables Corporation Limited ДООЕЛ од Скопје, која е основана со основна главнина од само 5.000 евра кои видливо од податоците од Централниот регистер сеуште не се уплатени? Како тоа оваа фирма со неуплатена основна главнина плаќа закуп од 120 денари месечно за хектар, а сите останати земјоделци во Македонија во земја од таков квалитет месечно плаќаат од 600 до 1000 денари за хектар? - запраша портпаролот на СДСМ Петре Шилегов. Тој посочи ...
| | веќе видена | слични

Останато

Два дена по катастрофалниот земјотрес во Мексико, при што загинаа најмалку 230 лица, спасувачките тимови воспоставија контакт по телефон со деца затрупани под ...
сите 224 | | | веќе видена

Доколку Северна Кореја изврши тестирање на хидрогенска бомба во Тихиот Океан, тоа ќе биде „промена на играта“ и САД ќе го третираат сериозно, но не веруваат ...
сите 342 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СДСМ се сомнева во договорот на владата со Субрата Рој, за ВМРО ДПМНЕ нема ништо спорно

Од:
До кого (е-маил):
Порака: