Руни не сака да биде резерва на Ван Перси

Напаѓачот на Манчестер Јунајтед, Вејн Руни судејќи по се ќе го напушти "Олд Трафорд" уште ова лето. Руни е лут и збунет по навестувањето на менаџерот Дејвид Мојес дека нема да биде во прв план, велат извори блиски на клубот. Веќе подолго време се шпекулира дека кариерата на англискиот репрезентативец во дресот на "црвените ѓаволи" наводно се ближи кон крајот, а Мојес само дотури масло на огнот. - Ако од било која причина Ван Перси се повреди, Руни ќе ни биде потребен. Сакам да имам што повеќе опции, изјави Мојес и меѓу редови му порача на Руни дека нема да биде во стартниот тим. - Сакам да ја имам можноста да играм со двајцата во тимот, а сакам да ги користам и Велбек и Чичарито, ја ублажи малку првата реченица Мојес. Според англиските медиуми, Руни на одделни луѓе од управата јасно им ставил до знаење дека е разочаран и не ја прифаќа улогата заменик на Ван Перси. Руни веќе девет години е во Јунајтед, каде дојде од Евертон, каде исто така менаџер беше Дејвид Мојес. Заинтересирани за Руни се многу фудбалски ...
| | веќе видена | слични

Арсен Венгер сака да доведе квалитетно засилување во нападот пред почетокот на новата сезона во Премиер - лигата, но откако се изјалови работата за трансфер на Гонзало Игуаин, тој го врти интересот на Арсенал кон Хуан Мата од Челси. Шпанецот е се уште на летен одмор, со оглед дека со „црвената фурија“ играше на Купот на конфедерации, а Мурињо сака да ослободи дел од буџетот, затоа што негова конкретна цел е Вејн Руни. Арсенал дава 26 милиони евра за Гонзало Игуаин, а Реал Мадрид не сака ниту да слушне за таква сума и бара 40 милиони евра, па најверојатно нема ништо од таков трансфер на „Емирати“. Оттаму Арсен Венгер сега го сврти кормилото кон „Олд трафорд“ и набрзо треба да излезе со конкретна понуда за Хуан Мата. Мурињо засега откри дека негова единствена трансферна цел е Вејн Руни, но доколку Манчестер јунајтед остане на цврст став дека тој не е за продажба, можеби ќе се насочи кон Гонзало Игуаин од Реал Мадрид. Што се однесува до Мата, „сините“ сигурно ќе ја почекаат конкретната понуда од Арсен Венгер, ...
| | веќе видена | слични

Можеше да се очекува, „фудбалската берза“ се вжешти и од минута во минута пристигнуваат нови информации во врска со официјални и потенцијални трансфери. Посебно е „драматично“во Англија, каде што најголемите премиерлигашки екипи водат отворена „битка“ за ѕвездите на преодниот период Вејн Руни, Герет Бејл, Луис Суарез, Фернандо Торес... Во оваа насока, колку му е неизвесна иднината на Руни во Манчестер Јунајтед, толку Торес е „сигурен“ во редовите на Челзи. Новиот менаџер на лондонските „Сини“, Жозе Мурињо, јавно изјави дека со сите сили ќе се обиде да го ангажира 27-годишниот Руни, а тоа практично би значело дека шпанскиот голгетер кој не се прослави на „Стемфорд Бриџ“, дефинитивно ќе биде „прекуброен“. Ниту сега не може да се каже дека португалскиот фудбалски стручњак во своите планови го има Торес, па самиот не би имал ништо против тоа да си оди. Меѓутоа, шпанскиот фудбалски интернационалец планира да се бори за местото во тимот, па им се доверил на пријателите велејќи им дека нема намера да го напушти ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Статусот на Вејн Руни во екипата на Дејвид Мојс повторно е фудбалска тема број еден на Островот. Останува уште тоа дали Руни ќе го напушти Олд Трафорд, или не... Челзи беше првата екипа која што испрати официјална понуда до Манчестер Јунајтед, понуда која според медиумите на Островот била веднаш одбиена. Но и самиот тренер на Челзи, Жозе Мурињо откри дека на Стемфорд Бриџ го сакаат само Руни, што значи дека нема лесно да се откажат од ангажман на напаѓачот кој е незадоволен од својот статус во Јунајтед. Но не се заинтересирани само Челзи, туку и екипата на Арсенал која ова лето не успеа да реализира неколку ,,големи'' трансфери. Тренерот на Топџиите, Арсен Венгер изјави дека неговиот клуб има се што е потребно за да ја ангажира ѕвездата од Олд Трафорд. ,,Пари за тој трансфер имаме. Имаме и за одштета и за плата и подготвени сме да потрошиме пари. Треба да видиме што ќе кажат од неговиот клуб'' - изјави тренерот на Арсенал.
| | веќе видена | слични

За Мурињо, Руни ќе биде единствена цел во преодниот рок, а Венгер верува во трансферот, како „одмазда за Ван Перси“. Мојес не го дава Руни, иако најави дека ќе биде резерва, а се шпекулира дека ќе го пушти само во странство Некој ќе се лизга на друга трева?: Ван Перси и Руни ФУДБАЛ - ЧЕЛСИ И АРСЕНАЛ БАРААТ, МАНЧЕСТЕР ЈУНАЈТЕД НЕ ДАВА Менаџерите на Челси и на Арсенал, Жозе Мурињо и Арсен Венгер, инсистираат на трансферот на Вејн Руни и покрај одбивањето на Манчестер јунајтед да го продаде одличниот фудбалер. Мурињо откри дека Руни ќе биде негова единствена цел во тековниот летен преоден рок и потврди оти Челси испратил понуда за убоитиот напаѓач. Тој демантира дека Хуан Мата и Давид Луиз ќе бидат дел од зделката, како што пренесоа британски медиуми. - Руни е единствениот играч за кој сме заинтересирани во овој преоден рок и веќе испративме понуда до Манчестер јунајтед. Понудата е парична и не вклучува размена на фудбалери на Челси - истакна Мурињо. Клубот од „Олд трафорд“ ги одби 25-те милиони евра на ...
| | веќе видена | слични

Го сакаме Вејн Руни, испративме понуда сосема чисто и нема што друго да кажеме. Сега се е во рацете на Манчестер Јунајтед, изјави португалскиот стручњак Прво клупските челници на лондонскиот премиерлигаш Челзи преку официјално соопштение потврдија дека испратиле официјална понуда за напаѓачот на Манчестер Јунајтед, Вејн Руни, а само неколку часа подоцна и менаџерот на "сините", Жозе Мурињо, потврди дека репрезентативецот на Англија е неговата единствена желба за овој летен преоден рок. Англиските медиуми потврдија дека Челзи за Руни има понудено 10 мил. фунти, плус услугите на Давид Луиз или на Хуан Мата, но таквата понуда била експресно одбиена од раководните лица на Манчестер Јунајтед. - Мислам дека оваа ситуација е чиста како ден, повеќе нема никаква тајна. Челзи го сака. Точно дека испративме официјална понуда, но испративме само парична понуда, а во истата не понудивме некој фудбалер. Го сакаме Вејн Руни. Испративме понуда сосема чисто и нема што друго да кажеме. Сега се е во рацете на Манчестер ...
| | веќе видена | слични

Тренерот на Арсенал, Арсен Венгер изјави дека клубот има доволно финансии и на Емирати може да го донесе Вејн Руни. "Имаме пари за тој трансфер. Имаме и за обештетување и за плата и подготвени сме да платиме, но мораме да почекаме и да видиме што мисли Манчестер Јунатед" - изјави Венгер. Се проценува дека Арснал би можел да го откупи Руни за 30 милиони фунти, а клубот на англискиот репрезентативец ќе треба да му обезбеди неделна плата од 200.000 фунти. Покрај Арсенал, за услугите на напаѓачот заинтересиран е и Челзи. Руни во неколку наврати најави дека сака да замине од Олд Трафорд незадоволен од изјавите на новиот менаџер Дејвид Мојс кој порача дека Руни ќе биде замена за Робин ван Перси.
| | веќе видена | слични

Манчестер Јунајтед потврди дека ја одбил понудата на Челзи за Вејн Руни, но сега очигледно ќе треба да решава и за таа на Арсенал. Битката за англискиот напаѓач продолжува, а покрај Жозе Мурињо, Руни очигледно е и голема желба и на Арсен Венгер. Денеска францускиот менаџер најави дека клубот е подготвен да оддели поголема сума на пари за отштета и за платата која ќе треба да ја заработува напаѓачот. - Парите за трансферот се тука. Имаме и за отштетата и за платата на Руни. Подготвени сме да платиме колку што е потребно, но ќе видиме што велат од Манчестер, - изјавил денеска Венгер. Челзи понудил 10 милиони фунти плус Давид Луиз или Хуан Мата, а очигледно дека Арсенал нема да може да го добие Руни без 30 милиони фунти.
| | веќе видена | слични

Голманот на Челзи, Петр Чех даде поддршка за обидот на управата на клубот да го доведе во своите редови фудбалерот на Манчестер Јунајтед, Вејн Руни.Но, Манчестер ја одби понудата и покрај тоа што напаѓачот во повеќе наврати истакна дека сака да си замине од „Олд Трафорд“.Тренерот на Челзи, Жозе Мурињо изјави дека само Руни сака да го доведе во клубот, во летниот преоден рок.-Руни е одличен фудбалер, но тој во моментов е играч на Јунајтед. Ќе видиме што ќе се случи. Секогаш сакате најсилен тим, бидејќи можете да се борите за титулите-изјави Чех.Голманот на Челзи соработуваше со Мурињо, кога со истиот клуб 2005 година ја освои шампионската титула. Елена Георгиевска
| | веќе видена | слични

Англиските медиуми тврдат дека на Стемфорд Бриџ подготвуваат понуда вредна 16 милиони фунти за фудбалерот на Баерн Минхен, Луис Густаво. Иако Жозе Мурињо изјави дека во остатокот од преодниот рок Челзи ќе се обиде да го ангажира исклучиво само Вејн Руни, медиумите на Островот тврдат дека ова лето Оби Микел ќе го напушти Стемфорд Бриџ, а како негова замена ќе биде ангажиран фудбалерот на Баерн Минхен, 25-годишниот Луис Густаво. Луис Густаво ги брани боите на Челзи во последниве три години, а останува да видиме дали Бразилецот е во плановите на Пеп Гвардиола, со оглед на големата конкуренција во средниот ред на Баерн Минхен. Како и да е, на потег е Баерн Минхен, се разбира, доколку наскоро пристигне понуда од Лондон. Густаво има договор со Баварците до 2015 година, а неговата цена на трансфер маркетот се движи од 15 до 20 милиони евра.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Заменик-претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, на јавна трибина во Владата го презентираше Планот за ...
сите 179 | | | веќе видена

Премиерот Заев оствари средба со американскиот претседател Доналд Трамп која траеше цели 2 секунди. Историскиот настан е фотографиран и тоа не од било кого, ...
сите 83 | | | веќе видена

Кога сме во опозиција имаме време да си ги осознаеме пропустите и слабостите и да си ги поправиме. Во новата визија што ја предвидуваме за Македонија е да не ...
сите 109 | | | веќе видена

Нови претумбации во Врховниот суд. Судии од кривичен се префрлаат во граѓански оддел и обратно. Алсат-М од свои извори во судот дознава дека судијата Фаик ...
сите 143 | | | веќе видена

Претседателката на ДОМ, Лилјана Поповска, на денешната прес конференција го изнесе предлогот на ДОМ за следни чекори во врска со рудниците за злато и бакар. ...
сите 53 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Руни не сака да биде резерва на Ван Перси

Од:
До кого (е-маил):
Порака: