Обама и Путин телефонски разговараа за случајот на Сноуден


„На иницијатива на американската страна се оствари телефонски разговор меѓу претседателите на Руската Федерација и Соединетите држави. Путин и Обама разменија мислења за билатералните односи и за теми поврзани со безбедноста. Тие, исто така, разговараа за ситуацијата околу Сноуден", изјави за РИА Новости, портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков, ненавлегувајќи во детали. Американските власти на 14-ти јуни против Сноуден поднесоа обвиненија по три основи, а за секое од нив тој може да се соочи со казна до десет години затвор. Тој е обвинет за нелегално пренесување на информации релевантни за националната безбедност, намерно пренесување на разузнавачки информации и кражба на државна сопственост. Поткажувачот кој во медиумите го обелодени постоењето на тајната американска програма PRISM со која преку серверите на најголемите комуникациски и интернет компании се следат комуникациите на милиони луѓе во светот, веќе три седмици се наоѓа во транзитната зона на меѓународниот московски аеродром Шереметјево, ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Едвард Сноуден располага со „многу детални описи“ на дејноста на американската Агенција за национална безбедност, изјави новинарот на британскиот весник „Гардијан“ Глен Гринолд, кој прв ги објави откритијата на Сноуден за американската програма за шпионирање. Според Гринолд, Сноуден има „буквално илјадници документи“, кои сведочат за тоа како е создадена Агенцијата, но тој барал тие да не бидат објавени. Гринолд не смета дека националната безбедност на САД би била во опасност доколку се објават тајните документи, но според него евентуалните откритија би можеле да и наштетат на американската Влада.
| | веќе видена | слични

Поранешниот службеник на НСА, Едвард Сноуден, кој веќе три недели се наоѓа на московскиот аеродром „Шеремтјево“ се уште не поднел барање за азил до Руската Федерална миграциска служба.Како што изјави Залина Корнилова од службата, до нив се уште не пристигнало такво барање, до доколку биде поднесено, тогаш официјално ќе се разгледа.Боливискиот претседател Ева Моралес вчера повторно изрази подготвеност на Сноуден да му даде азил, следејќи ги сите дипломатски правила и меѓународни договори.Сноуден во петок се сретна со руски активисти за човекови права и тогаш најави дека ќе бара азил од Русија, дури и како привремено решение, пред да замине во Венецуела, Боливија или Никарагва.Според неговите зборови, одлуката да ги обелодени податоците за масовното шпиунирање била правилна, но секако дека е на негова штета.-Подготвеноста на моќните држави да играат над законот претставува закана за сите нас и не смееме да дозволиме во тоа да успеат-изјави тој.Сноуден се обидува да ги избегне обвиненијата на САД за ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Поранешниот службеник на ЦИА располага со многу чувствителни документи за структурата и начинот на работа на Националната безбедносна служба, кои би можеле да и нанесат огромна штета на владата на САД. Поранешниот службеник на ЦИА, Едвард Сноуден, располага со многу чувствителни документи за структурата и начинот на работа на НСА, кои би можеле да и нанесат огромна штета на владата на САД, но инсистирал дека тие нема да бидат објавени, изјавил новинарот на "Guardian" кој прв напиша за информациите што ги поседува Сноуден. Објавувањето на информациите што ги содржат тие документи "би му овозможило на некој кој ги чита, точно да дознае како работи НСА, што би му овозможило да го избегне надзорот или пак да го следи", изјавил колумнистот на "Guardian", Глен Гринвалд во интервјуто за американската агенција "Associated Press". Гринвалд прв во "Guardian" го објави текстовите засновани на доверливи документи за американската програма за прислушување и пресретнување на електронските комуникации. Според ...
| | веќе видена | слични

Новинарот на „Гардијан“, Глен Гринвалд, за аргентинскиот весник „Насион“ изјави дека Едвард Сноуден располага со опасни информации што би можеле да бидат најлош кошмар за САД ако бидат откриени. Тој истакнува дека Вашингтон би требало да биде внимателен во гонењето на Сноуден. - Американската влада би требало да биде на колена и секој ден да се моли ништо да не се случи со Сноуден затоа што ако му се случи нешто сите информации ќе се откријат и тоа би можело да биде најлош кошмар за Вашингтон – истакна Гринвалд, кој прв објави низа текстови засновани на тајните документи доставени од Сноуден, пренесе Ројтерс. Во меѓувреме, Американците се разбеснија поради можноста Москва повторно да ја разгледува можноста за одобрување азил за поранешниот соработник на ЦИА. Белата куќа остро ја осуди таа можност, а лидерот на САД, Барак Обама, веднаш се јавил кај рускиот колега, Владимир Путин барајќи објаснување за новонастанатата ситуација. Сноуден во петокот се состана со заштитниците на човековите права. Во своето прво ...
| | веќе видена | слични

Куп штетни информации кои би можело да бидат "кошмар" за американската влада, поседува американскиот разузнавачки протекувач на информации Едвард Сноуден. Ова го изјави новинарот кој прв ги објави документите, Глен Гринвалд од Гардијан. Тој за аргентински весник вели дека објавувањето на повеќе информации може да му наштети на САД и дека не е тоа целта на Сноуден.
| | веќе видена | слични

Новинарот од „Гардијан“ Глен Гринволд кој што го интервјуираше Едвард Сноуден изјави дека Сноуден има инфоамции кои што се уште можат да и предизвикаат „страшни кошмари “ на САД доколку се објават. „Сноуден има доволно информации да предизвика за една минута толку голема штета на американската влада, што ниту еден друг човек до сега не ја предизвикал “ вели Гринволд во интервју за аргентински весник. Тој додава дека Сноуден одлучил да не објави дел од информациите кои може да му наштетат на Вашингтон. Сноуден изминативе три недели ги помина во московскиот аеродром. САД бара негово екстрадирање поради обвивението за шпионажа.
| | веќе видена | слични

Едвард Сноуден, човекот кој објави американски шпионски информации, веќе три недели е заглавен во транзитниот простор на аеродромот Шереметјево. Нови тајни информации ќе бидат објавени, ако нему нешто му се случи. Сноуден бегајќи од американските власти со лет од Хонгконг замина кон Русија на 23 јуни, односно пред точно три недели, и оттогаш престојува во транзитната зона на московскиот аеродром. Во овие три недели тој за првпат пред активисти за заштита на човековите права се појави во петокот (12.07.2013), информирајќи дека привремен азилантски престој во Русија, до моментот во кој тој ќе процени дека е безбедно да замине во Латинска Америка. Но, руските власти не потврдуваат дали добиле такво барање, а ако го одобрат тоа би бил ризик за дополнително заострување на тензичните односи меѓу Русија и САД. Во вчерашната изјава на Константин Ромодановски, шефот на Федералната миграциска служба на Русија, стоеше дека „во моментот нема апликација од Едвард Сноуден“, а ако има, тогаш таа ќе биде разгледана „според ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот шпион на американските разузнавачки служби Едвард Сноуден поседува огромен број документи чиешто потенцијално објавување би предизвикало голема штета за САД. Ова го тврди американскиот новинар Глен Гринвлад, кој прв ги објави информации на Сноуден за PRISM – операција за следење на електрониските комуникации на милиони луѓе во светот преку серверите на најголемите оператори. „Сноуден располага со толкаво количество информации што нивното објавување би било доволно во една минута да предизвика за САД повеќе штета откако во историјата на оваа земја и`предизвикала која и да е друга личност”, вели Гринвалд, новинарот на The Guardian, кој живее во Бразил. Тој и натаму е во контакт со Сноуден и вели дека негова цел не е да и наштети на Америка туку само да предупреди на опасностите коишто ги претставуваат „информатичките програми коишто ги користат многу лица низ светот, коишто не знаат на што се изложуваат и своеволно не се откажале од правата на заштита на сопствената приватност”. Новинарот дури и ...
| | веќе видена | слични

Сноуден може да ги уништи САД за неколу минути Поранешниот соработник на ЦИА Едвард Сноуден ја знае "главната тајна" на американското разузнавање и е способен да ги уништи САД за само неколку минути, тврди новинарот на британскиот весник "Гардијан", Глен Гријнуолд, кој прв ги објави тајните информации од "кртот" за оперативното следење на Американците. Според зборовите на Гријнуолд, Владата на САД треба секојдневно да се моли ништо лошо да не се случи со Сноуден, бидејќи во спротивно целиот обем класифицирани информации ќе стане јавен. "Ова сценарио ќе биде полошо и од кошмар", коментира новинарот. Според него Сноуден ги држи тајните материјали во мрежата складишта низ целиот свет. Во најновата порција скандалозни откритија со прислушување и електронско следење, боливискиот претседател Ево Моралес го обвини Вашингтон за шпионажа. Латиноамерикански лидер тврди дека американските власти имаат пристап електронските пошти на влијателни боливиски политичари. Моралес ја добил оваа информација за време на средбата ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пред три дена заврши во притвор а заедно со останатите обвинети за 27 април беше на сослушување . Од затворот во Шутка Владимир Атанасовски екс директорот на ...
сите 238 | | | веќе видена

Во Куќата на Уранија- МАНУ, свечено беше отворена изложбата на фотографии „По трагите на светите Кирил и Методиј”. На свеченоста, во името на организаторите, ...
сите 183 | | | веќе видена

Пркосот нема да сопре, а ВМРО-ДПМНЕ народот нема да сопре во спротивставувањето на наметнатите црнила, изјави на денешната прес-конференција портпаролот на ...
сите 95 | | | веќе видена

д-р Весна Попоска Четирите предложени амандмани треба да им го оневозможат лускузот кој го имаа сите досегашни влади, на сите идни влади – спорот за името да ...
сите 72 | | | веќе видена

Конвенција за избор на кандидат за претседател на Р.Македонија опозицијата ќе одржи во градот на Миладиновци, на Охридското езеро во Струга, објави лидерот на ...
сите 122 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Обама и Путин телефонски разговараа за случајот на Сноуден

Од:
До кого (е-маил):
Порака: