Дванаесет години затвор за Бошкоски, доживотен за убијците

Дванаесет години затвор за Љубе Бошкоски е пресудата која вчера Судскиот совет со кој претседава судијата Илија Трпков му ја изрече за убиството на Маријан Тушевски и Киро Јанев во 2001 година. На српските државјани на кои им се судеше во отсуство, судот им досуди највисоки казни, доживотен затвор, а останатите обвинети беа осудени на казни од шест, осум, односно десет години. Петмина беа ослободени од обвинението. Судијата Трпков, во образложението на пресудата наведе било тешко да се води овој процес, но иако станува збор за дело старо повеќе од десет години во текот на судењето биле докажани наводите на обвинителството. Така Зоран Трајковски, доби десетгодишна затворска казна, Ивица Ристиќ и Сашко Јовановски беа осудени на по осум, а Никола Негриевски и Гоце Митровски добија по шест години затвор. Сите тие се товареа за исто дело, помагање во убиство, за кое е предвидена минимална затворска казна од десет години, но според Судскиот совет при изрекувањето на пресудите биле земени предвид сите олеснителни ...
| | веќе видена | слични

Преставниците на ОБСЕ кои цело време го следат судскиот процес против Љубе Бошковски како обвинет дека организирал ликвидација на Марјан Тушевски и Киро Јанев во Скопје во 2001 година, останале шокирани од изречената казна затвор од 12 години, велат извори на Либертас. Нашите извори тврдат дека секогаш кога има вакви важни процеси ОБСЕ ги следи преку свои преставници но не коментира. Вчера, вели нашиот извор, преставниците биле шокирани кога ја слушнале висината на казната и наводно им паднало в очи дека додека судијата ја читал пресудата (околу 30 минути) цело време му се треселе рацете. Се вознемириле и од мачната атмосфера и, според нив, очекуваната бурна реакција на роднините на обвинетите. Судијата Илија Трпков пред да ја каже пресудата, долго време образложуваше, дека имало докази иако одбраната не виде никакви докази посебно во делот дека Љубе бошкоски го помагал убиството. Предраг Чубрило, Милан Илиќ, Милорад Ковачевиќ и Вук Вукичевиќ како извршители на убиствотона Марјан Тушевски и Киро Јанев во ...
| | веќе видена | слични

Половина час судијата Илија Трпков пред преполна судница ја образложуваше пресудата со која изрече четири доживотни затвори и 12 години робија за поранешниот министер за внатрешни работи Љубе Бошкоски ЉУБЕ БОШКОСКИ ОСУДЕН НА 12 ГОДИНИ ЗАТВОР Петнаесетмина одговараа за убиство на двајца скопјани од пред 11 години. Извршителите се осудени на доживотен затвор, Бошкоски на 12 г. затоа што го одобрил убиството, а неговиот шеф на кабинет Зоран Трајковски доби 10 години затоа што знаел и помагал во ликвидацијата. Пет полицајци беа ослободени од обвинение уште со завршните зборови на обвинителството. Судијата во детали појасни дека во периодот кога било извршено убиството убиениот Маријан Тушевски влегол во војна со бизнисменот Орце Коруновски за тоа кој ќе владее со подземјето и рекетот во Скопје. - Орце посакал да го ликвидира Тушевски, а Бошкоски му одобрил и му ветил дека нема да го гони. Од кабинетот на министерот биле организирани транспорт и сместување за платените убијци - појасни судијата Трпков. Тој ...
| | веќе видена | слични

„Платенику! Хохштаплери, бандо криминална... Ќе седнеш ти на моето место!“. Со овие зборови му се обрати Љубе Бошкоски на судијата кога му беше прочитана пресудата со која вчера беше осуден на 12 години затвор за нарачаното убиство на Марјан Тушевски и на Kиро Јанев од 2001 година. Судијата пред да ја соопшти одлуката ја образложуваше пресудата половина час и неколку пати нагласи дека казните за вакво кривично дело се од минимум 10 години до доживотен затвор и дека било многу тешко да се води ваков процес. - Љубе Бошкоски учествувал во прикривање на нарачаното убиство и тоа се утврди со сведочењето на заштитниот сведок ФФ, а кон тоа се приклучија и другите сведоци - рече судијата и додаде дека постапката се водела транспарентно. Првите четворица обвинети за убиството, српските државјани Предраг Чубрило, Милан Илиќ, Милорад Kовачевиќ и Вук Вукичевиќ се осудени на доживотен затвор. Зоран Трајковски, шеф на обезбедувањето на Бошкоски додека бил министер за внатрешни работи, доби десет години затвор. По осум ...
| | веќе видена | слични

Останато

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева наводно разработила неколку сценарија со кои сакала бизнисменот Орце Камчев да го спаси од затвор како осомничен ...
сите 291 | | | веќе видена

Фотографијата од записникот за поднесената кривична пријава во која стои исказот на Орче Камчев кој пријави изнуда во одделението за организиран криминал е ...
сите 390 | | | веќе видена

Кандидатка за нова министерка за финансии ќе биде Нина Ангеловска, додека за функцијата нови замени-министри за економија, за образование и за политички систем ...
сите 189 | | | веќе видена

Власта е целосно инкриминирана и во паника. Криминалната банда на чело со аболицираниот Заев е качена на воз во еден правец, правец од кој нема назад. Месеците ...
сите 295 | | | веќе видена

Специјалната јавна обвинителкa Катица Јанева која од пред два дена е во притвop во затвopот „Скопје“ кој се наоѓа во Шутка е во лошaa здpaвствена состојба, ...
сите 344 | | | веќе видена

Есад Рахиќ, директорот на истражниот затвор „Скопје“, во интервју за Радио Слободна Европа, открива дека за околу 200 евра притворениците нелегално набавуваат ...
сите 210 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дванаесет години затвор за Бошкоски, доживотен за убијците

Од:
До кого (е-маил):
Порака: