Срамна казна за убијците од Монструм!

Двегодишни затворски казни за Демири и Исмаиловиќ ама на Косово, екстрадицијата неизвесна Затвор во траење од две години за Алил Демири и шест месеци повеќе за Африм Исмаиловиќ, пресуди вчера косовскиот суд. Демири и Исмаиловиќ се осудени на затворски казни за поседување оружје, додека во Македонија двајцата се обвинети за петкратното убиство кај Смилковското Езеро. Оружјето, автоматска пушка, пиштоли, бомби и муниција беа најдени при претресите во нивните домови во приштинската населба Сончев Рид. Од нивното апсење во март годинава, косовските органи одбија да ги екстрадираат во Македонија за да им се суди за случајот Монструм. Косовските власти ќе одговорат дали и кога Алил Демири и Африм Исмаиловиќ ќе бидат испорачани во Македонија, откако целосно ќе заврши судењето во Приштина. Доколку има жалби на пресудата ќе поминат најмалку неколку месеци додека да стане правосилна со што неизвесно е кога би се случила екстрадицијата. Нивните адвокати по вчерашната пресуда најавија жалба. Засега не е познато дали ...
| | веќе видена | слични

Додека во Приштина им беа изречени казни затвор од две и пол години за Алил Демири и две години затвор за Африм Исмаиловиќ за незаконско поседување оружје, вчера во Скопје продолжи судското рочиште за случајот „Монструм“, на кое беа сослушани полициски вештаци, кои потврдија дека 11-те проектили пронајдени кај Смиљковци и едниот во фарма во Белимбегово, која е во сопственост на еден од обвинетите, се исти, односно се испукани од исто оружје Судскиот процес против двајцата обвинети ќе продолжи на шести август Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, на кои им се суди во случајот „Монструм“, ќе останат во затвор во Косово, бидејќи вчера тамошниот суд ги осуди за нелегално поседување оружје. Демири ќе лежи две и пол години, а Исмаиловиќ две години затвор. Ваквата одлука на приштинскиот суд го става во прашање екстрадирањето на првоосомничените во „Монструм“. За можното непрефрлање на Демири и на Исмаиловиќ од Косово во Македонија министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска нема директни информации од Приштина. ...
| | веќе видена | слични

Останато

По повод патрониот празник на ООУ „Климент Охридски“, делегација од Општина Прилеп предводена од градоначалникот Илија Јованоски и од училиштето викендов ...
сите 132 | | | веќе видена

До вторник ќе преовладува претежно облачно време со повремени врнежи со променлив интензитет. Пообилни врнежи од снег ќе има во недела и вторник и ќе се ...
сите 207 | | | веќе видена

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов на 28 декември, во 12 часот, ќе има редовно годишно обраќање пред пратениците во Собранието. Известувањето ...
сите 118 | | | веќе видена

Италијанскиот премиер Џузепе Конте потврди дека младиот новинар Антониo Мегализи им подлегнал на повреди здобиени за време на нападот на божиќниот панаѓур во ...
сите 137 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ вечерва ја посети Македонска Каменица, при што одржа средба со членовите на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ. Во својот говор пред ...
сите 381 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев е уверен дека има поддршка од пратениците за да се заврши процесот на уставни измени и да се имплементира Договорот од Преспа „Видовте ...
сите 158 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Срамна казна за убијците од Монструм!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: