Хворостовски: Канео е најуникатното нешто што сум го видел

Облечен лежерно, во бела маица и фармерки, баритонот со мобилниот телефон го фотографирал десетгодишниот син Максим кој се обидувал да управува со бродот "Свети Наум". Пејачот бил воодушевен од едночасовната пловидба низ езерото велејќи дека нема зборови со кои можел да ја опише убавината Светски познатиот баритон, оперската ѕвезда од Русија Дмитри Хворостовски, заедно со синот, вчера, пред настапот на отворањето на фестивалот "Охридско лето", се опушташе возејќи се по Охридското Езеро. Облечен лежерно, во бела маица и фармерки, со мобилниот телефон го фотографирал десетгодишниот син Максим кој се обидувал да управува со бродот "Свети Наум". Баритонот бил воодушевен од едночасовната пловидба низ езерото велејќи дека нема зборови со кои можел да ја опише убавината. Најголем впечаток му оставила живописната црква "Св. Јован Канео" за која кажал дека е најуникатното нешто што досега го видел. Потоа, во друштво на синот и диригентот Константин Орбелиан, заедно со директорката на фестивалот Елизабета Јанкуловска ...
| | веќе видена | слични

Харизматичниот уметник со препознатлива бела коса и младешки изглед ја фасцинира публиката. Со способноста да пее феноменално а истовремено да изгледа како рок-ѕвезда, големиот руски баритон се покажа не само како исклучителен оперски пејач туку и како мајстор во изведбата на руски романси Баритонот со кадифен глас одржа незаборавен концерт БЛЕСКАВ ПОЧЕТОК НА „ОХРИДСКО ЛЕТО“ Да се чуе најбараната и најскапо платена оперска ѕвезда на денешницата Дмитри Хворостовски е неповторливо доживување. Тоа го потврди и неговиот фантастичен настап на отворањето на 53 издание на фестивалот „Охридско лето“ во петокот, на кој големиот руски баритон покажа дека не само што има исклучителен тон, совршена интонација и беспрекорна техника туку има и фасцинантна енергичност, страст и елеганција на сцената, како и одлична комуникација со публиката. Со способноста да пее феноменално а истовремено да изгледа како рок-ѕвезда, тој буквално кокетира со публиката и ве маѓепсува пред да трепнете! И таа магија трае цел концерт. И ...
| | веќе видена | слични

Рускиот баритон ја наметна својата енергија и со неа ја маѓепса публиката, без театралности својствени за големите пејачки имиња Да се биде домаќин на еден од најславните баритони во светот, е навистина голема работа. Оние кои и' се посветени на оперската уметност, знаат од каков уметнички калибар е рускиот пејач Дмитри Хворостовски, чиј настап сосема заслужено беше поздравен со овации од многубројната публика присутна во Антички, на свеченото отворање на „Охридско лето“. Петокот вечерта, Хворостовски и оркестарот и хорот на Македонската опера и балет, предводени од американскиот исклучителен диригент Константин Орбелијан, направија вечер која долго нема да се заборави. Следејќи ја традицијата, „Охридско лето“ особено на самиот почеток од фестивалското патешествие, се обидува да и' претстави на македонската публика уметници кои се на врвот од својата кариера и кои одат по ѕвездените патеки, но овој пат, доаѓањето на Хворостовски на нашата културна сцена беше вистинскиот погодок, зашто тој не само што не е ...
| | веќе видена | слични

Македонската публика е многу топла, пријателска. Не ми требаше многу за да прифатам да дојдам на фестивалот. Сигурно пак ќе дојдам и ќе го донесам целото мое семејство овде, рекол оперскиот пејач по концертот на Антички "Македонската публика е многу топла, пријателска, многу бев возбуден што пеев на оваа прекрасна сцена, возбуден од сета оваа убавина што ме опкружува. Бевме благословени и со прекрасно време. Многу сум среќен што дојдов. Не ми требаше многу за да прифатам да дојдам на фестивалот. Сигурно пак ќе дојдам и ќе го донесам целото мое семејство овде". Со овие зборови рускиот баритон Дмитри Хворостовски по отворањето на фестивалот "Охридско лето" на Антички театар во Охрид, го повтори воодушевувањето од Охрид. Тој во петокот, пред повеќеилјадна публика, понуди неповторлив настап заедно со Оркестарот и Хорот на Македонската опера и балет, под диригентска палка на Константин Орбелиан. Светската оперска ѕвезда, господарот на оперското пеење, како што го нарекува стручната јавност, човекот за кој се ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска во рамките на коктелот по свеченото отворање на фестивалот Охридско лето на руската оперска легенда Дмитри Хворостовски му подари икона со приказ на ангелот од Курбиново, изработена од монасите во манастирот Зрзе. Гостинот, кој на Античкииот театар приреди концерт за паметење, видно изненаден се заблагодари за подарокот и истакна дека е среќен што добил дел од македонското културно наследство. Во рамките на неговиот престој во Охрид слушна многу за вековната историја и вети дека повторно ќе дојде да ужива во , како што рече, овој прекрасен град. - Македонската публика е многу топла, пријателска, бев многу возбуден што пеев на оваа прекрасна сцена, возбуден од сета ова убавина што ме опкружува. Бевме благословени и со прекрасно време. Многу сум среќен што дојдов. Не ми требаше многу за да прифатам да дојдам на фестивалот. Сигурно пак ќе дојдам и ќе го донесам целото мое семејство овде – рече по концертот Хворостовски. Диригентот Константин Орбелиан пак од ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска на рускиот баритон Дмитри Хворостовски му подари икона со приказ на ангелот од Курбиново, изработена од монасите во манастирот Зрзе. Хворостовски, кој настапи на отворањето на фестивалот Охридско лето во Античкииот театар, истакна дека е среќен што добил дел од македонското културно наследство, соопшти денеска Министерството за култура. - Македонската публика е многу топла, пријателска, бев многу возбуден што пеев на оваа прекрасна сцена, од сета оваа убавина што ме опкружува. Бевме благословени и со прекрасно време. Многу сум среќен што дојдов. Не ми требаше многу за да прифатам да дојдам на фестивалот. Сигурно пак ќе дојдам и ќе го донесам целото мое семејство овде, рече по концертот Хворостовски. Диригентот Константин Орбелиан, пак, од македонската министерка за култура доби сребрена пеперутка во рамка, копија на оргиналната пеперутката од филигран, препознатлива за Македонија
| | веќе видена | слични

Хворостовски, кој настапи на отворањето на фестивалот Охридско лето во Античкииот театар, истакна дека е среќен што добил дел од македонското културно наследство, соопшти денеска Министерството за култура. - Македонската публика е многу топла, пријателска, бев многу возбуден што пеев на оваа прекрасна сцена, од сета оваа убавина што ме опкружува. Бевме благословени и со прекрасно време. Многу сум среќен што дојдов. Не ми требаше многу за да прифатам да дојдам на фестивалот. Сигурно пак ќе дојдам и ќе го донесам целото мое семејство овде, рече по концертот Хворостовски. Диригентот Константин Орбелиан, пак, од македонската министерка за култура доби сребрена пеперутка во рамка, копија на оргиналната пеперутката од филигран, препознатлива за Македонија
| | веќе видена | слични

Со неповторливиот настап на рускиот баритон Дмитри Хворостовски, заедно со оркестарот и хорот на Македонската опера и балет, под диригентска палка на Константин Орбелиан, синоќа во Античкиот театар во Охрид започна 53-то издание на „Охридско лето“. Пред преполнетиот театар, фестивалот за отворен го прогласи покровителот на манифестацијата, претседателот на државата Ѓорѓе Иванов. Фестивалскиот оган беше запален со интонирањето на химната на фестивалот. Охрид од синоќа па се до 20 август ќе живее со уметноста. Инаку, на свеченото отворање освен претседателот Иванов и неговата сопруга, можеа да се забележат и министерката за култура Канчевска Милевска, министерот за финасии Зоран Ставрески, а на покана на претседателот Иванов на Охридското културно лето присуствуваше и индискиот бизнисмен Субрата Рој кој седеше до првиот финасисер Ставрески.
| | веќе видена | слични

Оперската звезда од Русија Дмитри Хворостовски го разгори фестивалскиот оган од Античкиот театар заедно со Оркестарот и Хорот на Македонската опера и балет, под диригентска палка на Константин Орбелиан. Со неповторлив и спектакуларен настап започна 53тото издание на Охридско лето. Културната манифестација за отворена ја прогласи претседателот на Македонија Ѓорѓе Иванов кој истакна дека уметноста е одраз на човековата душа и додека човекот го користи огледалото за да го види сопствениот физички одраз ,ја користи уметноста за да ѕирне во душата. Познатиот баритон Хворостовски во преполнетиот антички ги воодушеви присутните меѓу кои и индискиот мултимилјардер Субрата Рој,вицепремиерот Ставрески ,министерката за култура Канческа Милеска,министерот за транспорт и врски Јанакиески,како и останатите претставници од дипломатскиот кор од земјава. Од синоќа па се до 20 август вљубениците во културата и уметноста ќе може да уживаат во атрактивните настапи во светски рамки кои ги нуди овогодинешното издание на ...
| | веќе видена | слични

Кога ќе ги чуете оперските арии од Белини, Бизе, Чајковски, Глинка, Хачатуријан, Рубинштајн, Верди и Вагнер, во неверојатно моќна изведба, тогаш безмалку ќе знаете дека пред вас стои човек од светски ков, чиј моќен глас ве пленува во истата секунда кога ќе го чуете и прави да не трепнете во текот на целиот концерт.Познатиот баритон Дмитри Хворостовски синоќа пред преполниот Антички театар во Охрид свечено го отвори 53. издание на оваа манифестација.Шармантен и допадлив во настапот, маестрото на сцената изведе повеќе познати арии, а на големо задоволство на публиката, ја изведе и познатата руска песна „Очи чорније“.Тој настапи со оркестарот на Македонската опера и балет под водство на американскиот диригент маестро Константин Орбелијан (музички директор на Руската филхармонија и Државниот академски камерен оркестар и прв странски уметник што ја има добиено наградата „Народен уметник на Русија“).Моќната и топла изведба на рускиот баритон дојдоа да ја видат и претседателот Ѓорѓе Иванов, кој го отвори ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

СДСМ продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата ја поставија мнозинството пратеници преку изгласаниот Закон за јавно ...
сите 551 | | | веќе видена

До изборите министерското место за труд и социјална политика во техничката Влада ќе остане празно откако ВМРО-ДПМНЕ до вчерашното распуштање на Собранието не ...
сите 423 | | | веќе видена

Пратениците упатија пораки до граѓаните за кого да ја дадат довербата на 12 април. Пратеникот Никола Мицевски од ВМРО-ДПМНЕ изјави дека граѓаните не треба да ...
сите 275 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ денеска преку својата ФБ страница соопшти дека со задоволство ја прифаќа поканата. -Не бегам од соочување и не бегам од вистината, а Заев ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хворостовски: Канео е најуникатното нешто што сум го видел

Од:
До кого (е-маил):
Порака: