Хворостовски: Канео е најуникатното нешто што сум го видел

Облечен лежерно, во бела маица и фармерки, баритонот со мобилниот телефон го фотографирал десетгодишниот син Максим кој се обидувал да управува со бродот "Свети Наум". Пејачот бил воодушевен од едночасовната пловидба низ езерото велејќи дека нема зборови со кои можел да ја опише убавината Светски познатиот баритон, оперската ѕвезда од Русија Дмитри Хворостовски, заедно со синот, вчера, пред настапот на отворањето на фестивалот "Охридско лето", се опушташе возејќи се по Охридското Езеро. Облечен лежерно, во бела маица и фармерки, со мобилниот телефон го фотографирал десетгодишниот син Максим кој се обидувал да управува со бродот "Свети Наум". Баритонот бил воодушевен од едночасовната пловидба низ езерото велејќи дека нема зборови со кои можел да ја опише убавината. Најголем впечаток му оставила живописната црква "Св. Јован Канео" за која кажал дека е најуникатното нешто што досега го видел. Потоа, во друштво на синот и диригентот Константин Орбелиан, заедно со директорката на фестивалот Елизабета Јанкуловска ...
| | веќе видена | слични

Харизматичниот уметник со препознатлива бела коса и младешки изглед ја фасцинира публиката. Со способноста да пее феноменално а истовремено да изгледа како рок-ѕвезда, големиот руски баритон се покажа не само како исклучителен оперски пејач туку и како мајстор во изведбата на руски романси Баритонот со кадифен глас одржа незаборавен концерт БЛЕСКАВ ПОЧЕТОК НА „ОХРИДСКО ЛЕТО“ Да се чуе најбараната и најскапо платена оперска ѕвезда на денешницата Дмитри Хворостовски е неповторливо доживување. Тоа го потврди и неговиот фантастичен настап на отворањето на 53 издание на фестивалот „Охридско лето“ во петокот, на кој големиот руски баритон покажа дека не само што има исклучителен тон, совршена интонација и беспрекорна техника туку има и фасцинантна енергичност, страст и елеганција на сцената, како и одлична комуникација со публиката. Со способноста да пее феноменално а истовремено да изгледа како рок-ѕвезда, тој буквално кокетира со публиката и ве маѓепсува пред да трепнете! И таа магија трае цел концерт. И ...
| | веќе видена | слични

Македонската публика е многу топла, пријателска. Не ми требаше многу за да прифатам да дојдам на фестивалот. Сигурно пак ќе дојдам и ќе го донесам целото мое семејство овде, рекол оперскиот пејач по концертот на Антички "Македонската публика е многу топла, пријателска, многу бев возбуден што пеев на оваа прекрасна сцена, возбуден од сета оваа убавина што ме опкружува. Бевме благословени и со прекрасно време. Многу сум среќен што дојдов. Не ми требаше многу за да прифатам да дојдам на фестивалот. Сигурно пак ќе дојдам и ќе го донесам целото мое семејство овде". Со овие зборови рускиот баритон Дмитри Хворостовски по отворањето на фестивалот "Охридско лето" на Антички театар во Охрид, го повтори воодушевувањето од Охрид. Тој во петокот, пред повеќеилјадна публика, понуди неповторлив настап заедно со Оркестарот и Хорот на Македонската опера и балет, под диригентска палка на Константин Орбелиан. Светската оперска ѕвезда, господарот на оперското пеење, како што го нарекува стручната јавност, човекот за кој се ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска во рамките на коктелот по свеченото отворање на фестивалот Охридско лето на руската оперска легенда Дмитри Хворостовски му подари икона со приказ на ангелот од Курбиново, изработена од монасите во манастирот Зрзе. Гостинот, кој на Античкииот театар приреди концерт за паметење, видно изненаден се заблагодари за подарокот и истакна дека е среќен што добил дел од македонското културно наследство. Во рамките на неговиот престој во Охрид слушна многу за вековната историја и вети дека повторно ќе дојде да ужива во , како што рече, овој прекрасен град. - Македонската публика е многу топла, пријателска, бев многу возбуден што пеев на оваа прекрасна сцена, возбуден од сета ова убавина што ме опкружува. Бевме благословени и со прекрасно време. Многу сум среќен што дојдов. Не ми требаше многу за да прифатам да дојдам на фестивалот. Сигурно пак ќе дојдам и ќе го донесам целото мое семејство овде – рече по концертот Хворостовски. Диригентот Константин Орбелиан пак од ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска на рускиот баритон Дмитри Хворостовски му подари икона со приказ на ангелот од Курбиново, изработена од монасите во манастирот Зрзе. Хворостовски, кој настапи на отворањето на фестивалот Охридско лето во Античкииот театар, истакна дека е среќен што добил дел од македонското културно наследство, соопшти денеска Министерството за култура. - Македонската публика е многу топла, пријателска, бев многу возбуден што пеев на оваа прекрасна сцена, од сета оваа убавина што ме опкружува. Бевме благословени и со прекрасно време. Многу сум среќен што дојдов. Не ми требаше многу за да прифатам да дојдам на фестивалот. Сигурно пак ќе дојдам и ќе го донесам целото мое семејство овде, рече по концертот Хворостовски. Диригентот Константин Орбелиан, пак, од македонската министерка за култура доби сребрена пеперутка во рамка, копија на оргиналната пеперутката од филигран, препознатлива за Македонија.
| | веќе видена | слични

Хворостовски, кој настапи на отворањето на фестивалот Охридско лето во Античкииот театар, истакна дека е среќен што добил дел од македонското културно наследство, соопшти денеска Министерството за култура. - Македонската публика е многу топла, пријателска, бев многу возбуден што пеев на оваа прекрасна сцена, од сета оваа убавина што ме опкружува. Бевме благословени и со прекрасно време. Многу сум среќен што дојдов. Не ми требаше многу за да прифатам да дојдам на фестивалот. Сигурно пак ќе дојдам и ќе го донесам целото мое семејство овде, рече по концертот Хворостовски. Диригентот Константин Орбелиан, пак, од македонската министерка за култура доби сребрена пеперутка во рамка, копија на оргиналната пеперутката од филигран, препознатлива за Македонија
| | веќе видена | слични

Министерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска, на руската оперска легенда, Дмитри Хворостовски, кој во петокот вечерта го отвори овогодишниот фестивал „Охридско лето 2013“, му подари икона со приказ на ангелот од Курбиново, изработена од монасите во манастирот Зрзе. Подарокот министерката го додели во рамките на коктелот по свеченото отворање на фестивалот, а диригентот Константин Орбелиан, пак,од македонската министерка за култура Канческа Милевска доби сребрена пеперутка во рамка, копија на оргиналната пеперутката од филигран, препознатлива за Македонија. Хворостовски го отвори „Охридско лето“ со концерт за паметење. Тој се заблагодари за подарокот и истакна дека е среќен што добил дел од македонското културно наследство. - Македонската публика е многу топла, пријателска, бев многу возбуден што пеев на оваа прекрасна сцена, возбуден од сета ова убавина што ме опкружува. Бевме благословени и со прекрасно време. Многу сум среќен што дојдов. Не ми требаше многу за да прифатам да дојдам на ...
| | веќе видена | слични

Оперската звезда од Русија Дмитри Хворостовски го разгори фестивалскиот оган од Античкиот театар заедно со Оркестарот и Хорот на Македонската опера и балет, под диригентска палка на Константин Орбелиан. Со неповторлив и спектакуларен настап започна 53тото издание на Охридско лето. Културната манифестација за отворена ја прогласи претседателот на Македонија Ѓорѓе Иванов кој истакна дека уметноста е одраз на човековата душа и додека човекот го користи огледалото за да го види сопствениот физички одраз ,ја користи уметноста за да ѕирне во душата. Познатиот баритон Хворостовски во преполнетиот антички ги воодушеви присутните меѓу кои и индискиот мултимилјардер Субрата Рој,вицепремиерот Ставрески ,министерката за култура Канческа Милеска,министерот за транспорт и врски Јанакиески,како и останатите претставници од дипломатскиот кор од земјава. Од синоќа па се до 20 август вљубениците во културата и уметноста ќе може да уживаат во атрактивните настапи во светски рамки кои ги нуди овогодинешното издание на ...
| | веќе видена | слични

Господар на оперското пеење, глас кој мириса на луксуз, се само дел од епитите на светските критики за маестралниот вокал на Дмитри Хворостовски. На дело, тоа се покажа и синоќа во Античкиот театар во Охрид, каде со спектакуларен настап на оваа музичка ѕвезда беше отворено овогодинешното издание на фестивалот Охридско Лето. Во преполниот Античкиот театар, светски познатиот баритон, настапи заедно со Оркестарот и Хорот на Македонската опера и балет, под диригентска палка на Константин Орбелиан. На програмата беа застапени арии од повеќе опери и композиции од Глинка, Белини, Вагнер, Верди, Бизе, Рубинштајн, Чајковски, Хачатурјан, Таљафери и други. Исклучителните музички квалитети на Хворостовски, ја пленија публиката, која по официјалната програма ја дочека можноста на прв бис да ја слушне познатата Очи Чорње, како и една руска народна композиција. На сцената и преку изведбите можеше да се забележи одличната, веќе уиграна соработка на диригентот Орбелиан со маестрото на вокалното музицирање. Интересно е што на ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Со неповторливиот настап на рускиот баритон Дмитри Хворостовски, заедно со Оркестарот и Хорот на Македонската опера и балет, под диригентска палка на Константин Орбелиан, во Античкиот театар во Охрид започна 53-то издание на „Охридско лето“. Пред преполнетиот театар, фестивалот за отворен го прогласи покровителот на манифестацијата, претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов. Иванов ги поздрави присутните во Охрид, како што рече, во амбиент каде се испреплетуваат минатото и сегашноста, овозможувајќи барем за миг да се почувствува безвременоста. - Велат, уметноста е одраз на човековата душа. И додека човекот го користи огледалото за да го види сопствениот физички одраз, ја користи уметноста за да ѕирне во душата. Фестивалот „Охридско лето“ е токму она големо културно и духовно огледало што ни помага да проникнеме во длабоката уметничка душа на Македонија, Европа и светот. Ни помага да уживаме во ариите на Верди, Бизе и Глинка, во мислите на Молиер, Шекспир и Достоевски. Ни овозможува да се збогатиме ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Обвинетиот Александар Василевски-Нинџа по сведочењето на обезбедувањето на ексдиректорот на БЈБ, Митко Чавков, Никола Димитриевски, на сведокот му кажа дека не ...
сите 317 | | | веќе видена

Во Куќата на Уранија- МАНУ, свечено беше отворена изложбата на фотографии „По трагите на светите Кирил и Методиј”. На свеченоста, во името на организаторите, ...
сите 192 | | | веќе видена

Во Кочани вчера беше одржан протестен марш организиран од страна на ВМРО-ДПМНЕ. Пред граѓаните се обрати лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој ...
сите 114 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хворостовски: Канео е најуникатното нешто што сум го видел

Од:
До кого (е-маил):
Порака: