Премиерот Груевски и Тито влегоа во судница

Тврдењата на лидерот на НСДП, Тито Петковски, дека премиерот Никола Груевски прифатил промена на името на нашата држава се неточни и предизвикале огромна загриженост и немир кај него. Тој ги доживеал многу емотивно и поради тоа одлучил да покрене тужба за клевета и да побара надомест од 950 илјади денари за изнесени лаги и нанесена штета. Премиерот Груевски вчера се појави во судницата во скопскиот Основен суд 2 и се соочи со тужениот Петковски. Тој имаше долго излагање пред Судскиот совет во кој детално образложи зошто е поднесена тужбата против поранешниот коалициски партнер. Изнесени се невистини од тужениот со намера да се нарушат моите чест и углед. Јас требаше да бидам претставен како некој кој го загрозува националниот идентитет. Овие тврдења, дека сум предложил промена на името, лично ме погодија и тоа го доживеав емоционално и непријатно, со чувство на загриженост и внатрешен немир поради можноста овие тврдења да бидат прифатени макар и од дел од мојата потесна и поширока средина. Не само што не сум ...
| | веќе видена | слични

Кога лидерот на НСДП, Тито Петковски, на премиерот Никола Груевски пред точно седум години во хотелот „Холидеј ин“ му ја честиташе венчавката со неговата сопруга Боркица, веројатно и двајцата не можеа ниту да претпостават дека ќе завршат на суд, како најлути политички противници. Петковски, како важен коалициски партнер во првата влада на Груевски, имаше чест да биде дел од добро одбраните 200 гости што присуствуваа на свадбата на деценијата. Тогаш Груевски и Петковски беа на иста страна. Ја сочинуваа владината коалиција која не можеше да опстане без нивната соработка. Денеска се вбројуваат меѓу најлутите политички противници кои се наоѓаат на спротивните страни од барикадите. Петковски е важна алка во опозициската коалиција предводена од СДСМ, а Груевски и понатаму е премиер и неприкосновен македонски политичар, кога е во прашање опстојувањето на власт. Нивната завчерашна „средба“ во просториите на Основен суд Скопје 2 особено ја заинтересира и заинтригира јавноста, бидејќи по подолго време политичари од ...
| | веќе видена | слични

Груевски побарува 15.000 евра оштета од лидерот на НСДП бидјеќи во изјава за еден весник, Петковски рекол дека Премиерот се согласил на промена на уставното име на државата во Република Македонија (Скопје). Груевски вчера пред Судот тврдеше дека ваквата изјава на Петковски му предизвикала вознемиреност, додека Петковски се бранеше дека лидерот на ВМРО-ДПМНЕ не претрпел никаква материјална штета.
| | веќе видена | слични

Кога го прочитав текстот во „Фокус“, во кој Петковски тврди дека сум прифатил да се смени името на државата, бев загрижен и сето тоа го доживеав емоционално, многу непријатно, изјави премиерот Никола Груевски во почетокот на судскиот процес против претседателот на НСДП, Тито Петковски, кој тврди дека премиерот во 2008 година прифатил да се смени името во Република Македонија (Скопје) - Тврдењето на Петковски во мене предизвика немир како тоа ќе биде прифатено од околината и од моите најблиски. Не само што не сум прифатил ново име туку напротив, ги застапував интересите на државата и ставовите на партијата да не се прифати промена на уставното име - изјави Груевски. Премиерот појасни дека по предлогот на медијаторот во спорот за името Метју Нимиц за промена на името во Република Македонија (Скопје), Владата размислувала ваквиот предлог евентуално да биде ставен на изјаснување на референдум, по што државата би постапила во согласност со резултатите од референдумот. - Невистините изнесени за мене во весникот ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Граѓански суд во Скопје во понеделник во 12:30 ќе ја соопшти пресудата за случајот во кој премиерот Груевски го тужи пратеникот и лидер на НСДП, Тито Петковски за клевета. Груевски од Петковски бара 15.000 евра оштета бидјеќи во изјава за еден весник, Петковски рекол дека Премиерот се согласил на промена на уставното име на државата во Република Македонија (Скопје). Вчера пред Судот, премиерот тврдеше дека ваквата изјава на Петковски му предизвикала вознемиреност. Петковски пак се бранеше дека лидерот на ВМРО-ДПМНЕ не претрпел никаква материјална штета.
| | веќе видена | слични

ПОЧНА СУДЕЊЕТО ЗА КЛЕВЕТА МЕЃУ ЛИДЕРИТЕ НА ВМРО-ДПМНЕ И НСДП Премиерот Никола Груевски побара 15.000 евра отштета за клевета од лидерот на НСДП Тито Петковски за изјавата дадена во "Фокус", во која Петковски вели дека премиерот прифатил промена на името на Македонија. "Изнесени се невистини од тужениот дека сум прифатил промена на името на Македонија во Република Македонија (Скопје), со намера да се нарушат моите чест и углед и јас да бидам претставен како некој што сака да го загрози националниот идентитет. Овие тврдења лично ме погодија, и тоа го доживеав емоционално и непријатно и со чувство на загриженост и внатрешен немир од можноста овие тврдења да бидат прифатени од мојата потесна и поширока средина. Не само што не сум предложил промена на името туку сум ги застапувал ставовите на партијата да не се прифаќа промена на името ниту какви било идеи кои ги загрозуваат идентитетот, нацијата и јазикот", изјавил Груевски пред судиите. Поради малата судска сала, на судењето присуствуваа само тројца новинари, а ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Груевски ги доживеал тврдењата на претседателот на НСДП, Тито Петковски многу емоционално, со чувство на загриженост и внатрешен немир. На денешното второ рочиште, каде што се соочија двајцата политичари, Груевски истакна дека никогаш не прифатил промена на името. - Тврдењата на Тито Петковски ги доживеав емоционално многу непријатно, поради можноста неговото тврдење да биде прифатено барем од дел од средината. На повеќе соработници морав да им објаснувам дека никогаш не сум прифатил ниту предлози за промена на името – изјави премиерот пред судијата. По излагањето на Груевски, се очекува исказот на Тито Петковски во својство на тужен. Притоа, судот ги одбил сведоците кои биле предложени од одбраната. На првото рочиште, кое се одржа пред осум дена, не се појавија ниту Груевски, ниту Петковски. Премиерот не присуствува поради неговото роуд шоу за лов на инвестиции во Кина. Додека Петковски, според неговиот адвокат, немал обврска да се појави бидејќи се работело за подготвително рочиште. Иако ...
| | веќе видена | слични

Останато

УХМР за утре најавува сончево и потопло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец.Минималните температури од ...
сите 305 | | | веќе видена

Дали се знаеше дека Боки 13 рекетира и заработува милиони. Да, Зоран Заев и СДСМ го знаеа тоа со години, како и Финансиската полиција, и молчеле затоа што ...
сите 60 | | | веќе видена

Владата на денешната седница ја разгледа Информацијата за формирање меѓуресорска работна група за обезбедување натамошен квалитетен развој и имплементација на ...
сите 80 | | | веќе видена

Шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини изјави дека прашањето за проширувањето на ЕУ на Западен Балкан е прашање на помирување и обединување на ...
сите 85 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 137 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Премиерот Груевски и Тито влегоа во судница

Од:
До кого (е-маил):
Порака: